Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Kā pasargāt mājokli no zibensizlādes?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Tuvojoties vasarai, aizvien biežāk gaisā dzirdam draudīgu ducināšanu un ik pa laikam varam vērot iespaidīgu gaismas izrādi debesīs. Negaiss ar zibeņošanu ir neatņemama Latvijas vasaras sastāvdaļa, no aprīļa līdz septembrim tā vērojama vidēji 25 dienās, un diemžēl spēcīgie uzplaiksnījumi nepaliek tikai debesīs. Zibensizlāde noved pie ugunsgrēkiem, bojājumiem mājām un nereti arī elektroierīcēm.

Elektriskām iekārtām mūsu ikdienā ieņemot nozīmīgāku lomu un pieaugot to spriegumjutībai, ikvienā mājoklī kļuvis vairāk lietu, ko pasargāt. Ja iepriekšējā gadsimta nogalē vecāki bērniem piekodināja pirms negaisa atvienot no elektrotīkla televizoru un radio, tad tagad no ligzdas izraujamo kabeļu skaits ir krietni lielāks. Jāparūpējas par WiFi rūteri, mobilo ierīču bezvadu uzlādes paliktni, pašām ierīcēm, kas tobrīd lādējas, printeriem, monitoriem un apkures sistēmām. Nemaz nerunāsim par birojiem un ražotnēm, kur iekārtu un kabeļu daudzums mērāms simtos.

Reti, bet dārgi

«BALTA pieredzē esam veikuši atlīdzību izmaksas gan par visa veida sadzīves tehnikas, gan apkures katlu, videonovērošanas kameru un automātisko vārtu mehānismu bojājumiem, kas radušies zibens izlādes rezultātā. Bieži vien vienlaikus tiek bojātas vairākas elektroiekārtas. Visbiežāk, 30% gadījumu pārsprieguma rezultātā cieš televizori ar vidējo atlīdzības izmaksu ap 500 eiro, kam seko apkures katli, kur vidējā atlīdzība ir jau ievērojami lielāka – virs 1000 eiro,» TVNET ar neiepriecinošu statistiku iepazīstina AAS BALTA Īpašuma apdrošināšanas atlīdzību pārvaldes vadītājs Ainārs Puķe, «kopumā var teikt, ka, lai gan zibens radītie postījumi nenotiek bieži, kad tie notiek, zaudējumi ir ievērojami - vidējā atlīdzības izmaksa par zibens spēriena rezultātā nodarītiem zaudējumiem sasniedz aptuveni 1100 eiro. Lielākās atlīdzības vairāku tūkstošu eiro apmērā saistītas ar zibens spēriena rezultātā izraisītiem pārsprieguma bojājumiem, tomēr BALTA saņem arī atlīdzību pieteikumus par cita veida gadījumiem ar ievērojamām izmaksām – piemēram, kādai ēkai zibens spēriena rezultātā tika bojāts jumta segums. Tradicionāli lielākā daļa atlīdzības gadījumu saistībā ar zibens rezultātā nodarītajiem zaudējumiem tiek reģistrēti tieši vasaras mēnešos, konkrētāk jūnijā».

Viņš piebilst, ka BALTA ar zibens risku īpašumu apdrošināšanā saprot tiešu zibens spērienu apdrošinātajam objektam. Ja zibens ir trāpījis elektrolīnijās, izraisot elektrības svārstības, kas bojā elektrotehniku, to sedz apdrošināšana. Specifiskas obligātas prasības klientam netiek izvirzītas.

Zibenim gatavi

Ierīču atvienošana no elektrotīkla ir risinājums, taču realitātē ne vienmēr negaisa laikā esam mājās vai darbavietā, un ierīces palikušas neaizsargātas. Viens zibens spēriens var izsist no ierindas daudzas ierīces, nodarot tūkstošos eiro mērāmus zaudējumus. Ko darīt? Risinājums ir zibensaizsardzība un pārspriegumaizsardzība.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

«Zibensaizsardzība bez pārspriegumaizsardzības ir nepilnvērtīgs risinājums, kas var radīt ļoti lielus zaudējumus mājas iekštelpās esošajai elektrotehnikai, tāpēc jāierīko abas. Uztverot zibens triecienu, tas tiek novadīts pateicoties zibens aizsardzībai, taču joprojām pastāv iespēja, ka zibens radītais pārspriegums, kas radies izlādes laikā, sabojās mājā esošās elektroiekārtas – TV, datortehniku un citu vērtīgo sadzīves tehniku. Pareizi ierīkota zibensaizsardzība un pārspriegumaizsardzība ir investīcija, kas ļaus pasargāt māju no iespējamajiem zibens postījumiem,» TVNET stāsta OBO Bettermann Zibens un pārspriegumaizsardzības sistēmas un Ugunsdrošās sistēmas produktu grupas vadītājs Ģirts Dziedātājs.

Diplomētais inženieris skaidro, ka zibenim iesperot ēkā, zibensizlādes strāva plūst caur ēkas konstrukcijām, tādēļ var rasties ēkas un elektronisko iekārtu bojājumi, izcelties ugunsgrēks un ēkas iekšienē veidoties dzīvībai bīstamas potenciālu starpības. Zibensaizsardzība novērš izlādes radītus zaudējumus.

Vairāku līmeņu aizsardzība

Ārējo zibensaizsardzību veido trīs galvenie elementi: zibens uztvērējsistēma, zibens novedējsistēma un zibens zemētājsistēma. Ja zibensaizsardzības sistēma ir projektēta un uzstādīta pareizi un tā atbilst standarta LVS EN 62305 prasībām, tad iespējams efektīvi novērst zibensizlādes radītos zaudējumus un garantēt iekārtu netraucētu darbību arī negaisa laikā.

Kad zibens, kas ir spēcīgs strāvas impulss, no negaisa mākoņa ir pārvarējis daudzus kilometrus un trāpījis ēkā, tā virzību nav iespējams apturēt, taču to drošā veidā iespējams novadīt zemē. Zibensaizsardzību projektē un īsteno tā, lai zibens iespertu zibens uztvērējsistēmā, nevis aizsargājamajā objektā. No zibens uztvērējsistēmas zibensstrāvu kontrolēti un droši pa novedējsistēmas vadiem novirza uz zemējumu.

Šajā brīdī strāvas tīklā gan var tikt pārsniegts normālais spriegums un rasties pārspriegums. Zibensaizsardzības sistēma būs pasargājusi ēku no postījumiem, taču elektroierīces var ciest. Pret pārspriegumu var nodrošināties, uzstādot atbilstošu pārspriegumaizsardzības iekārtu. OBO piedāvātās drošības sistēmas šajā jomā izceļas ne vien ar kompleksu aizsardzību, bet arī vienkāršo uzstādīšanu. Turklāt tām ir 5 gadu garantija un tās atbilst visaugstākajiem starptautiskajiem standartiem.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

«Ja domājam tikai par pārsprieguma radītiem bojājumiem, kas varētu rasties tiešas zibensizlādes gadījumā, kad viss jūk un brūk, tad mēs piemirstam, ka arī līdz pat divu kilometru attālumā notiekoša zibensizlāde var izraisīt ļoti nopietnus elektronisko ierīču un sistēmu bojājumus. Pat ikdienas komutācijas darbības strāvas tīklā, ko izraisa, piemēram, lielas iekārtas, var tajā izraisīt bīstamu pārspriegumu,» brīdina Ģ.Dziedātājs.

Uz augšu