Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka norit aktīvs darbs pie digitālā zaļā sertifikāta ieviešanas. Portāls "Apollo.lv" apkopojis visu aktuālo informāciju par apliecinājumu, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19.

Ņemot vērā, ka iedzīvotājiem jau šobrīd var rasties nepieciešamība apliecināt veikto vakcināciju pret Covid-19, piemēram, ja plānota došanās ārpus Latvijas Republikas robežām, ir izstrādāta veidlapa "Apliecinājums par personas vakcināciju pret Covid-19".

Šo veidlapu iedzīvotājs var saņemt, vēršoties ārstniecības iestādē, kurā ir saņemta vakcinācija pret Covid-19:

1) ģimenes ārsta praksē;

2) vakcinācijas kabinetā;

3) masu vakcinācijas centrā vai citā.

Apliecinājuma saņemšana ir bezmaksas. Veidlapu nav nepieciešams drukāt, to izsniedz ārstniecības iestādē.

Gadījumā, ja vakcinācija veikta masu vakcinācijas centrā, vakcinācijas veicēju saraksts un to kontaktinformācija pieejama NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā "Iedzīvotājiem" - "Covid-19" - "Vakcinācija pret Covid-19".

Digitālais zaļais sertifikāts būs apliecinājums tam, ka persona ir vakcinēta pret Covid-19, saņēmusi negatīvu Covid-19 laboratoriskās pārbaudes rezultātu vai arī ir pārslimojusi koronavīrusu.

Plānots, ka digitālais zaļais sertifikāts Latvijā būs pieejams jūnija vidū.

Kas par digitālo zaļo sertifikātu?

Digitālais zaļais sertifikāts tiks pieņemts visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Tas palīdzēs koordinētā veidā pakāpeniski atcelt pašlaik spēkā esošos ierobežojumus.

Ceļojot ikvienam ES pilsonim vai trešās valsts valstspiederīgajam, kurš likumīgi uzturas vai dzīvo ES un ir saņēmis digitālo zaļo sertifikātu, vajadzētu būt tiesībām brīvi pārvietoties tāpat kā apmeklētās dalībvalsts pilsoņiem.

Ja kāda dalībvalsts digitālā zaļā sertifikāta turētājam tik un tā pieprasa ievērot pašizolāciju vai testēties, tai par šādu lēmumu jāinformē Komisija un pārējās dalībvalstis un šāds lēmums ir jāpamato.

Kā tas darbosies?

1) Aizsardzībai pret viltošanu digitālajā zaļajā sertifikātā ir iestrādāts QR kods un digitālais paraksts.

2) Kad sertifikāts tiek kontrolēts, tiek noskenēts QR kods un verificēts paraksts.

3) Katrai iestādei, kura šo sertifikātu izdod, piemēram, slimnīca, testēšanas centrs vai veselības aizsardzības iestāde, ir sava digitālā paraksta atslēga. Visas šādas atslēgas katrā dalībvalstī glabājas drošā datubāzē.

4) Eiropas Komisija izveidos vārteju. Šajā vārtejā būs iespējams verificēt visus sertifikātu parakstus visā ES. Sertifikātā kodētie persondati vārtejā netiek ievadīti, jo digitālā paraksta verificēšanai tas nav nepieciešams. Komisija arī palīdzēs dalībvalstīm izstrādāt programmatūru, ko iestādes varēs izmantot QR kodu pārbaudei.

Eiropas Savienības Covid-19 sertifikātam vajadzētu sākt darboties no 1. jūlija, piektdien, 21. maijā, paziņoja ES tieslietu komisārs Didjē Rendērs.

Tiesa, dalībvalstīm, kurām būs nepieciešams vairāk laika sertifikāta ieviešanai, 1. jūlijam sekos sešu nedēļu ilgs pārejas periods, sacīja Rendērs.

Eiropas Parlaments (EP), Eiropas Komisija (EK) un ES dalībvalstis ceturtdien, 20. maijā, vienojās jautājumā par ES Covid-19 sertifikātu. Rendērs šo vienošanos nodēvēja par labām ziņām visiem Eiropas pilsoņiem.

Sertifikāta ieviešana ļaus ES pilsoņiem brīvāk pārvietoties pa ES, ievērojot drošību veselības jomā, un atbalstīs ekonomikas sektorus, kas atkarīgi no kustības brīvības, žurnālistiem Briselē sacīja Rendērs.

Sertifikāts būs pieejams gan digitālā, gan papīra formātā. Tas apliecinās, ka persona ir vakcinēta pret koronavīrusu vai nesen saņēmusi negatīvu testa rezultātu, vai ir atveseļojusies no tā - praksē tie būs trīs atšķirīgi dokumenti.

Tiklīdz plāns būs pilnībā īstenots, ES dalībvalstīm principā vairs nebūs jāievieš nekādi papildus ierobežojumi ceļošanai personām, kam ir šāds sertifikāts.

Plānots, ka vienotā ES sistēma ļaus dalībvalstīm izsniegt sertifikātus, kas pēc tam tiks atzīti arī citās ES dalībvalstīs.

Rendērs sacīja, ka visām ES dalībvalstīm jūnija laikā jāsagatavojas sertifikāta ieviešanai, un ES ir piedāvājusi tehnisku atbalstu un finansiālu palīdzību šajā procesā.

ES Covid-19 sertifikātu plānots apspriest ES samitā, kas pirmdien un otrdien (24. un 25. maijā) plānots Briselē.

Pēc tam vienošanās būs jāapstiprina EP sēdē, kas plānota Strasbūrā no 7. jūnija līdz 10. jūnijam.