Valsts policija: Pirms 11 gadiem pazudušais advokāts Platacis ir noslepkavots savas profesionālās darbības dēļ

Apollo.lv
Valsts policija: Pirms 11 gadiem pazudušais advokāts Platacis ir noslepkavots savas profesionālās darbības dēļ
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 11
Foto: Valsts policija

Ik gadu Latvijā notiek vidēji 30 slepkavības. Policijai izdodas atklāt lielāko daļu sadzīvisko slepkavību. Pērn tiesai nododas 33. Trīs šādas sevišķi smagas nozieguma lietas. Tomēr arvien vēl neizdodas atšķetināt vairākas rūpīgi plānotas pasūtījumu slepkavības. Viena no tādām ir saistīta ar elites advokātu Aināru Plataci, vēsta raidījums "Nekā Personīga".

Advokāts Ainārs Platacis pazuda 2010. gada maijā. Izgāja no sava biroja, kolēģiem teica, ka brauc mājās, un darbā ieradīsies nākamajā dienā. Taču nākamajā dienā Platacis darbā neieradās. Pierīgā, Muceniekos tika atrasta Platača automašīna "Mercedes". Ar vaļā durvīm, atslēgu aizdedzē. Un nekādu vardarbības vai cīņas pēdu automašīnā nebija.

Lai gan advokāts 2010. gada 24.maija vakarā no sava biroja Duntes ielā it kā devās uz savu māju Baltezerā, viņš savu maršrutu ceļā mainīja.

Braucis pa Ezermalas ielu, tad Brīvības ielu, nogriezies pa apvedceļu un pietuvojies Muceniekiem, kur arī auto atrada. Policija un zemessargi vairākas dienas pārmeklēja tuvējo mežu, kur bija pamests Mercedes - Benz 500, taču neko neatrada.

Kolēģi no advokātu biroja "Platacis un partneri" solīja dāsnu atlīdzību ikvienam, kuri tovakar šai rajonā manīja ko savādu, taču vērtīgi liecinieki nepieteicās.

Advokātam Platacim kādu laiku pirms pazušanas bija izteikti draudi, par ko bija ierosināts kriminālprocess. Policija izvirzīja vairākas notikušā versijas. Netika izslēgts, ka pazušana inscenēta un advokāts kaut kur slēpjas.

Tomēr 11 gadus pēc advokāta pazušanas "slēpšanās" versija ir izslēgta. Māja Baltezerā, kurā Platacis dzīvoja viens, joprojām zemesgrāmatā reģistrēta uz viņa mātes vārda.

Arī iecienītā Platača atpūtas vieta Tūjā no ofšora pirms diviem gadiem noformēta uz mikrosabiedrības "Dienvidu Tūja" vārda. Uzņēmuma vienīgais valdes loceklis ir Platača advokāta biroja ilggadējā partnera Jura Dzelmes palīgs Renārs Kurmis.

Pēc Platača pazušanas viņa lietas pārņēma kolēģi. Jaunais advokātu birojs tagad saucas "A.P.un Partneri". Formāli advokāta Platača vārds joprojām ir advokātu reģistrā.

Bezvēsts pazudis cilvēks meklēšanā atrodas 10 gadus. Pēc tam viņu drīkst pasludināt par mirušu. To var izlemt tikai tiesa parasti pēc tuvinieku rosinājuma. Platača gadījumā tas nav noticis, taču policija uzskata, ka šāds brīdis neizbēgami pienāks.

VP GKP Kriminālizmeklēšanas pārvaldes pirmās nodaļas priekšnieks Romāns Jašins sacīja: "No sākuma bija izvirzīta tāda versija, ka viņš aizbēga prom, viņš slēpjas, bet līdz šim brīdim esam dabūjuši apstiprinājumu, ka ir notikusi slepkavība un pašlaik mēs pie tā strādājam. Palikusi viena vienīgā versija un tā saistīta ar viņa profesionālo darbību."

11 gadus pēc elites advokāta pazušanas, izmeklētāji uzskata, ka Platacis noslepkavots.

Platacis advokatūrā tika uzņemts pēc darba tobrīd vienā no ietekmīgākajiem un turīgākajiem uzņēmumiem "SWH", kur Platacis vadīja juridisko nodaļu. Platacim bija sakari politiskajās aprindās, bijis padomnieks finanšu ministriem Andrim Piebalgam un Aivaram Kreitusam.

Platacis uzņēmās sarežģītas miljonu darījumu lietas un aizstāvēja ietekmīgus un pretrunīgi vērtētus cilvēkus, tajā skaitā Aleksandru Laventu no Banka Baltija un Vladimiru Vaškeviču no Valsts ieņēmumu dienesta.

Ar Platača darba stilu bija viegli iemantot nelabvēļus. Piemēram, viņš pārstāvēja tobrīd vēl strādājošās aviopārvadājumu un lidaparātu apkopes kompānijas "Konkors" īpašnieku un Baltkrievijas ieroču eksportētāja padomes locekli Aleksandru Sadovoju, kura biznesa partneris uzskatīja, ka noticis reiderisms un uzņēmuma daļas viņam ar viltu atņemtas.

"Youtube" kanālā joprojām atrodams video, kur Platacis ar kolēģi Juri Dzelmi un apsardzes darbiniekiem ierodas uzņēmuma telpās, lai nodrošinātu "Konkors" vadības maiņu.

Skandalozs bija arī pats Platacis. Viņa intervija 2002.gadā par to, ka advokātiem klienta interesēs jākukuļo amatpersonas, lai panāktu lietu pozitīvu iznākumu, citādi viņi paliks bez darba, savulaik izpelnījās kolēģu nosodījumu. Taču izslēgts no advokātu rindām par saviem nepārdomātajiem izteikumiem Platacis netika.

Policija izslēdz, ka Platacis nolaupīts mantkarīgos nolūkos. Automašīnā neskarts palicis advokāta naudas maks un dokumenti.

Tāpat nekādas kustības šajos gados nav notikušas arī Platača bankas kontos. Kas nozīmē, ka Platača nolaupītājus neinteresēja izpirkuma maksa, bet mērķis bija kas cits.

Šajā lietā nopratinātas vairāk nekā 150 personas un veiktas 10 kompleksās ekspertīzes. Izanalizējot pēdējās advokāta lietas, policija nonākusi pie vairākiem potenciāli aizdomās turētajiem. Pašlaik lietā gan statuss nevienam vēl nav uzrādīts. Policija uzsver - izpildītāji nav meklējami tikai Latvijā.

Platača lietā pēc četriem gadiem iestāsies noilgums, kad kriminālprocess būtu vai nu jāizbeidz vai jāsūta uz prokuratūru apsūdzību celšanai. Izmeklētāji plāno lietu pārkvalificēt uz smagāko Krimināllikuma 117. Pantu par slepkavību, ja tā izdarīta grupā un ar nolūku slēpt citu noziedzīgu nodarījumu vai atvieglot tā izdarīšanu. Un tādā gadījumā lietu nekad neslēgs.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu