TOS ārsti: Iepriekšejos gados liela daļa traumu svētku brīvdienās ticis gūtas tieši alkohola reibumā

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Studio Romantic/Shutterstock

Ierasti svētku brīvdienās gaidāms traumu pieaugums - līdz pat 50%, no kurām daļa gūtas reibuma stāvoklī, informē Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā (TOS).

Tāpēc TOS ārsti aicina sabiedrību garajās Jāņu brīvdienās atbildīgi izturēties pret savu drošību, nebūt pārgalvīgiem un būt piesardzīgiem ar alkohola lietošanu.

Ārsti aicina cilvēkus būt piesardzīgiem, pārdomāt savu rīcību, nerīkoties pārgalvīgi un atturēt arī citus no pārgalvīgām darbībām. Iestājoties siltajiem laikapstākļiem, TOS slimnīcā jau šobrīd ir ievērojams pacientu skaita pieaugums. Liela daļa traumu tiekot gūtas tieši alkohola reibumā, rīkojoties pārdroši, neapdomīgi un neskaidri izvērtējot situāciju.

Kā norāda slimnīcas galvenais ārsts Uģis Zariņš, sagaidāmās traumas ir visa veida potīšu kaulu lūzumi, pleca kaula lūzumi un citas traumas. Traumas tāpat gūs gan neapdomīgi rīkojoties ar asiem priekšmetiem virtuvē, gan kailām kājām spēlējot futbolu slapjā zālē. Turklāt, sasilstot ūdenim peldvietās, klāt nāks arī traumas, ko iegūst lecot ūdenī.

Zariņš skaidro, ka ūdenī lēkt uz galvas nevajag nekādā gadījumā un nekad, lai arī cik pārbaudīta vai zināma ir peldvieta. Mediķis norāda, ka situācija ūdenstilpnē var būt mainījusies un nekad nevar paredzēt, kas lēciena vietā atrodas zem ūdens. Uz galvas lecot ūdenī, gūtās traumas parasti ir letālas, vai traumu rezultātā tiek gūta paralīze uz mūžu. Diemžēl arī šogad TOS ir jau nonākuši pacienti ar šādi gūtām traumām.

Visā valstī šobrīd trūkst medicīnas personāls un slimnīcās gaidīšanas laiks, pat ar nelielu traumu, var sasniegt vairākas stundas, tai skaitā operācijas var tikt atliktas pat vairākas dienas. Tāda situācija ir gan ņemot vērā piesardzības pasākumus sakarā ar Covid-19 vīrusa izplatību, gan personāla trūkumu. TOS slimnīcā nonāk ne tikai pacienti no Rīgas, bet tiek nosūtīti arī vairāk, vai mazāk smagi gadījumi arī no visas Latvijas.