Pk, 30.09.2022.

Covid-19 upuri Latvijā: pārsvarā cilvēki nav bijuši potēti, mirusi viena pilnībā vakcinēta persona

Apollo.lv
Covid-19 upuri Latvijā: pārsvarā cilvēki nav bijuši potēti, mirusi viena pilnībā vakcinēta persona
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 25
Slimnīcas gultas.
Slimnīcas gultas. Foto: Paula Čurkste/LETA

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informēja, ka pārsvarā miruši nepotēti cilvēki, bet esot arī viens gadījums, kad miris vakcinēts cilvēks - persona bijusi gados un ar vairākām hroniskām saslimšanām, vēsta Latvijas Radio.

Stacionēto Covid-19 pacientu skaits kopš maija beigām līdz šim ir krities. Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) pēdējo divu nedēļu laikā nav stacionēts neviens jauns pacients un šobrīd notiek tikai pacientu izrakstīšana.

Lai arī šobrīd situācija ir "mierīga", mediķi ir bažīgi par slimības izplatības pieaugumu rudenī – nevakcinēto skaits sabiedrībā ir liels, un tieši šie cilvēki visbiežāk slimo smagi vai mirst no šī vīrusa.

Stradiņa slimnīcas Intensīvās terapijas palātu virsārsts Mārtiņš Purenkovs norādīja: "Šobrīd stacionārā ir tikai nevakcinēti pacienti. No tiem pacientiem, kuri ir, divi slimo smagā formā, ir paciente, kas ir mirusi pagājušajā nedēļā. Ir dažādi. Un viņiem pievienojas dažādas problēmas stacionārā. Ir hronisku slimību paasinājumi un pārsvarā grūta tā slimības gaita."

Daži slimnīcā nonākuši arī pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas, kad imunitāte vēl nav nostiprinājusies. Taču pilnībā vakcinētu cilvēku, ārstējoties stacionārā, Purenkovs neatminas.

Savukārt jaunākais mirušais pacients PSKUS ir bijis 26 gadus vecs. Līdzīgi ir arī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) – tur gan pacientu ir vairāk un vēl aizvien tiek arī stacionēti.

Un ārsti novēro kādu satraucošu tendenci. Infekciju uzraudzības dienesta infektoloģe Monta Madelāne skaidroja: "Pēdējā laikā bieži vien šie gados vecie pacienti, kuri ir stacionēti – viņiem kāds ir teicis, ka viņam nevajag vakcinēties. Viņš varbūt pats ir vēlējies, bet viņam kāds ir teicis, ka viņš jau tāpat ir gana slims, viņam ir daudz blakus saslimšanas. Un, ka pote pret Covid viņam nav vajadzīga, jo tas varētu vēl vairāk pasliktināt viņa stāvokli. Diemžēl jāsaka, ka šāda informācija arvien vairāk izskan no medicīnas darbiniekiem."

Madelāne stāstīja, ka liela daļa no šiem cilvēkiem būtu varējuši izvairīties no smagas saslimšanas vai inficēšanās vispār. Tikmēr šī gada laikā Austrumu slimnīcā stacionārā ar Covid-19 ārstējies viens pilnībā vakcinēts pacients. Labā ziņa ir tā, ka pēdējā mēneša laikā slimnīcā nav bijuši Covid-19 izraisīti nāves gadījumi.

Tomēr infektoloģe atzina, ka atslābt šobrīd nevar, – raugoties uz notiekošo citās valstīs, provizoriski pēc mēneša situācija varētu krietni pasliktināties, tāpēc cer, ka arvien vairāk cilvēku pieņems lēmumu par labu vakcinācijai.

Pošu efektivitāti pierāda arī Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati – pēdējā pusgada laikā uz 100 000 iedzīvotāju ar vīrusu inficējās vairāk nekā 5300 nepotēti ļaudis un 56 pilnībā vakcinētie.

Tātad potēšanās samazina inficēšanās iespējamību 93 reizes. Turklāt 97% gan stacionēto, gan mirušo nebija vakcinēti – taču teju 3% saņēmuši vien vienu potes devu.

Līdz šim no vīrusa miris viens pilnībā potēts cilvēks gados un ar vairākām hroniskām saslimšanām, informēja SPKC. Raugoties uz datiem, eksperti secinājuši, ka vakcīna ir pat efektīvāka, nekā sākotnēji gaidīts.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu