Satiksmes ministrija rosinās līdzfinansēt arī elektrovelosipēdu iegādi

Ilutratīvs attēls.

FOTO: moreimages/shutterstock

Pavisam drīz Satiksmes ministrija uzsāks darbu pie konkrēta plāna saistībā ar pasākumiem videi draudzīga transporta iegādes veicināšanai, tostarp iekļaujot arī citus elektrotransporta rīkus, vēstī Latvijas Radio. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šonedēļ valdības akceptētajā informatīvajā ziņojumā rosinājusi no 2022. gada subsidēt 4500 eiro jaunu elektroauto iegādei privātpersonām.

"Šī projekta mērķis ir iekustināt zemu emisiju vai bezemisiju auto iegādi, lai pamazām vai straujākos tempos savās izvēlēs atteiktos no iekšdedzes dzinēju transporta.

1

Pagājušajā gadā Eiropas Savienībā ir sasniegts tāds nozīmīgs starpmērķis, ka elektroauto ir pirkti vairāk par auto ar iekšdedzes dzinējiem. Tas parāda skaidru virzienu, kurā dodamies," min Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.

Šajā programmā paredzēts atbalstīt ap 3000 elektroauto iegādi, atvēlot ap 10 miljoniem eiro uz diviem gadiem vai tik ilgi, kamēr būs pieejams finansējums.

Plānu samērā kritiski valdības sēdē novērtēja Latvijas Bankas padomnieks Edvards Kušners. Viņaprāt, lietderīgāk būtu ieguldīt līdzekļus elektroauto uzlādes vietu skaita paplašināšanā, savukārt pilsētās kaitīgos izmešus vairāk mazinātu plašāka sabiedriskā transporta izmantošana nekā cilvēku pārsēdināšana elektroauto.

"Ja tiek ieguldīti valsts līdzekļi un mēs tomēr neesam tā bagātākā Eiropas valsts, ne visos gadījumos mums ir jākopē tas, ko dara citi. Šis process kopumā būs pietiekami dārgs, līdz ar to svarīgi, ka efekts [no šī pasākuma] ir iespējami labākais.

1

Tajā skaitā arī jautājums ir par sociālo aspektu. Vai nebūs tā, ka ar šo risinājumu palīdzēsim bagātajām ģimenēm risināt problēmu, jo automašīnas 45 000 eiro vērtībā nav transporta segments, kas pieejams lielākajai sabiedrības daļai."

Rudenī taps Ministru kabineta noteikumi par valsts atbalstu videi draudzīga transporta iegādei. Satiksmes ministrija plāno rosināt līdzmaksājumu arī par elektrovelosipēda iegādi, ja īpašnieks norakstījis vecu auto.

Jau vēstīts, ka emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta projektu konkursā paredzēts, ka divu gadu laikā atbalsts tiks sniegts iedzīvotājiem, valsts un pašvaldību iestādēm un to kapitālsabiedrībām vairāk nekā 2200 mazemisiju un bezemisiju transportlīdzekļu iegādei 10 miljonu eiro apmērā.

Plānots noteikt transportlīdzekļa iegādes vērtības augstāko robežu jeb cenas griestus - 50 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Vienlaikus plānots sniegt atbalstu, piemēram, 1000 eiro arī par esošā transportlīdzekļa norakstīšanu, nododot to apstrādes uzņēmumam.

Finansējuma saņēmēji būs komersanti - transportlīdzekļu pārdevēji, kas ir oficiāli pilnvaroti transportlīdzekļa izgatavotāja pārstāvji jaunu transportlīdzekļu iegādes gadījumā, kā arī komersanti, kas ir iekļauti Ceļu satiksmes drošības direkcijas reģistrētās transportlīdzekļu tirdzniecības vietas reģistrā, lietotu transportlīdzekļu gadījumā.

Iecerēts, ka atbalsta gala saņēmējs būs fiziskās personas - iedzīvotāji. Atbalsts elektromobilitātes veicināšanai citiem atbalsta saņēmējiem plānots no cita veida finanšu instrumentiem.

Tiek plānots diferencēts atbalsts - jauna elektrotransportlīdzekļa iegādei 4500 eiro apmērā, savukārt lietotam elektrotransportlīdzeklim un jaunam transportlīdzeklim ar hibrīda motoru (plug-in hibrīdiem) - 2250 eiro apmērā.