VIDEO ⟩ Jauns ieraksts kosmosa vēsturē: “SpaceX” pirmoreiz nosūta Zemes orbītā pilnīgi civilu apkalpi

FOTO: AFP / Scanpix

Kosmosa transporta uzņēmums "SpaceX" ceturtdienas rītā pirmoreiz nosūtīja Zemes orbītā kosmosa kuģi ar pilnīgi civilu apkalpi, kurā ir divi vīrieši un divas sievietes.

Piecu stundu logs misijas “Inspiration4” startam sākās plkst.3.02 pēc Latvijas laika. Saskaņā ar oficiālām sinoptiķu prognozēm laikapstākļi Kenedija Kosmosa centrā bija labi un starta iespējamība bija 80%.

Pēc tikšanās ar “SpaceX” īpašnieku miljardieri Īlonu Masku apkalpes locekļi iekāpa baltos elektromobiļos “Tesla” un devās uz Kenedija Kosmosa centru, kur viņi uzvilka skafandrus.

Nesējraķete “Falcon 9” ar kosmosa kuģi “Dragon” tika palaista no leģendārā starta kompleksa 39A Kenedija Kosmosa centrā, no kura savulaik uz Mēnesi devās “Apollo 11” misija.

"Dragon" ar četriem kosmosa tūristiem atdalījās no "Falcon 9" otrās pakāpes 12 minūtes pēc starta un tagad atrodas orbītā ap Zemi.

Kosmosa kuģis pacelsies līdz 575 kilometru augstumam virs Zemes, nonākot tālāk kosmosā nekā Starptautiskā kosmosa stacija.

1

Pēc trim dienām orbītā kosmosa kuģa apkalpe atgriezīsies uz Zemes, nolaižoties okeānā pie Floridas štata piekrastes.

Lidojumu desmitiem miljonu ASV dolāru vērtībā ir apmaksājis 38 gadus vecais amerikāņu miljardieris Džareds Aizekmens, kurš ir aviators un uzņēmuma “Shift4 Payments” dibinātājs.

Apkalpē līdz ar Aizekmenu ir vēl trīs amerikāņi, kas tika izraudzīti konkursa kārtībā – 29 gadus veca ārsta asistente Heilija Arseno, 51 gadu veca ģeozinātniece un pedagoģe Siana Proktore, un 42 gadus vecs ASV Gaisa spēku veterāns Kriss Sembroskis.

Arseno kļūs par gados jaunāko amerikāni Zemes orbītā un par pirmo cilvēku kosmosā ar protēzi. Proktore 2009.gadā gandrīz tika izraudzīta par NASA astronauti, bet tagad kļūs par ceturto afroamerikāņu sievieti, kas devusies kosmosā. Sembroskis ir aeronautikas un kosmosa datu inženieris.

Tiešraides ieraksts no "SpaceX" kosmosa kuģa starta: