Zviedrija aptur jauniešu vecumā līdz 30 gadiem vakcināciju ar "Moderna" vakcīnu

''Moderna'' vakcīna. Ilustratīvs foto.

FOTO: GUILLAUME SOUVANT / AFP

Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūra trešdien ieteica uz laiku apturēt jauniešu vecumā līdz 30 gadiem vakcināciju ar "Moderna" Covid-19 vakcīnu, ieteikumu skaidrojot ar bažām par retiem blakusefektiem, kas skar sirds veselību.

Pauze sākotnēji ilgs līdz 1.decembrim.

Kā norādīja aģentūra, tā ir saņēmusi liecības par palielinātu tādu blakņu risku kā sirds muskuļa iekaisums (miokardīts) un perikardija iekaisums (perikardīts).

"Piesardzības apsvērumu dēļ Sabiedrības veselības aģentūra nolēmusi uz laiku pārtraukt "Moderna" vakcīnas "Spikevax" lietošanu visiem, kas ir dzimuši 1991.gadā un pēc šī gada," teikts paziņojumā, norādot, ka šīm grupām jāsaņem "Pfizer/BioNTech" vakcīna.

Risks šķietami īpaši saistīts ar "Moderna" otro poti un ir izteiktāks gados jaunu vīriešu un zēnu vidū un nākamajās nedēļās pēc otrās potes saņemšanas.

Simptomi parasti pāriet paši no sevis, bet tie ir jāizvērtē ārstam, norādīja aģentūra.

"Tiem, kas nesen ir vakcinēti ar "Moderna" vakcīnas otro poti, nav jābūt satrauktiem, jo risks ir ļoti neliels, bet ir labi zināt, kādiem simptomiem ir jāpievērš uzmanība," norādīja valsts epidemiologs Anderss Tegnells.

Šajā vecuma grupā Zviedrijā pirmo poti jau saņēmis 81 000 cilvēku, tomēr viņiem netiks piedāvāta otrā pote, norādīja aģentūra, piebilstot, ka "turpinās diskusijas par labāko risinājumu šai grupai".

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) jūlijā apstiprināja "Moderna" Covid-19 vakcīnas izmantošanu padsmitniekiem.