Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Kā izvēlēties auto akumulatoru?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Gaisa temperatūrai kļūstot arvien zemākai, par sevi var likt manīt akumulators. Reizēm to pirms ziemas mēnešiem vien nepieciešams uzlādēt, bet ik pēc dažiem gadiem jālūkojas pēc jauna akumulatora. Ja arī Tev nepieciešams jauns auto akumulators, turpmākās piecas minūtes velti šim rakstam!

Ņem vērā akumulatora izmēru un skavu novietojumu

Zem automašīnas motora pārsega katrai komponentei ir atvēlēta noteikta telpa, un izņēmums nav auto akumulators. Tāpēc, pirms iegādājies jaunu modeli, rūpīgi pārliecinies, vai tam Tavā automašīnā būs pietiekami daudz vietas. Akumulatoru platums, garums un augstums parasti ir norādīts vai nu milimetros, vai centimetros.

Svarīgs ir arī atbilstošs akumulatora skavu novietojums. Ja tas nav piemērots Tavam auto, akumulatoru ar automašīnā esošajām kabeļu klemmēm savienot būs krietni sarežģītāk (vai pat neiespējami).

Divi ļoti svarīgi rādītāji – akumulatora ietilpība un starta strāvas stiprums

Akumulatora ietilpība (RC) tiek norādīta ampērstundās (Ah), un, jo to vairāk, jo ilgāk akumulators spēs dot strāvu radio, auto gaismām un citām elektroiekārtām brīdī, kad automobilis nedarbojas.

Aukstā starta strāva (CCA) savukārt tiek izteikta ampēros (A). Jo lielāks starta strāvas stiprums, jo ātrāk tiek griezts starteris. Šim aspektam, kā jau priekšā saka nosaukums, īpaši liela nozīme ir aukstā laikā (un dīzeļdzinēju auto īpašniekiem).

Jaudīgāks akumulators ne vienmēr ir labākā izvēle

Varētu šķist, ka, ja vien rocība to ļauj, ir vērts iegādāties pēc iespējas jaudīgāku akumulatoru, lai radio stundām ilgi varētu klausīties ar izslēgtu dzinēju, un lai startera palaišana nekad nebūtu problēma. Tomēr katram automobilim nepieciešams akumulators ar konkrētiem parametriem, kurus noteicis automašīnas ražotājs. Kāpēc?

Pirmkārt, akumulators ar pārāk lielu ietilpību nespēs uzlādēties, jo ģeneratoram pietrūks jaudas. Ilgtermiņā tas rezultēsies grūtākā mašīnas startēšanā un īsākā akumulatora kalpošanas laikā. Otrkārt, pārlieku liela aukstā starta strāva patiešām ļaus auto iedarbināt ātrāk, bet akumulators ātrāk nolietosies.

Jo jaunāks akumulators, jo labāk

Pērkot akumulatoru, uzmanību pievērs tā vecumam – akumulatora veiktspēja ar laiku zūd, un šis process notiek arī veikala plauktā vai noliktavā. Akumulatora vidējais darbības ilgums ir aptuveni pieci gadi; dažkārt gan tie kalpo dažus gadus ilgāk, bet citiem autobraucējiem jauns akumulators jāmeklē jau pēc pāris sezonām.

Kā zināt, kāds akumulators vajadzīgs manam auto?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Informāciju par to, kāds akumulators nepieciešams konkrētajam auto, vari atrast lietotāja rokasgrāmatā. Ja to atrast neizdodas, talkā var nākt internets, meklējot šo informāciju automašīnas ražotāja mājaslapā. Trešais variants – ja esošais akumulators savu laiku nokalpojis godam un ar to nekādas problēmas neesi izjutis, vari vadīties pēc tā parametriem.

Kur meklēt kvalitatīvu auto akumulatoru?

Ja neesi par 100% drošs, kāds akumulators būtu labākā izvēle, dodies uz specializētu auto veikalu, kur varēsi tikt ne vien pie akumulatora, bet arī noderīgiem padomiem tā izvēlē. Ja šķiet, ka akumulatora cena ir pārāk augsta, vari to pārbaudīt kādā no cenu salīdzināšanas portāliem, lai saprastu, kur pie kārotā modeļa iespējams tikt lētāk (neaizmirstot pārbaudīt akumulatora ražošanas gadu un mēnesi).

Auto akumulators ir tikai viena no komponentēm, kas pirms ziemas iestāšanās jāpārbauda un nepieciešamības gadījumā jāiegādājas. Aizmirst nevar arī par vējstikla slotiņām, lukturiem, motoreļļu un daudz ko citu, bet riepu maiņu nosaka pat likums. Uzzini par šo tēmu vairāk, dodoties uz Ondo bloga sadaļu, kur Tevi jau gaida raksts Kad jāliek ziemas riepas? Noderīga informācija, kas lieti noderēs!

Uz augšu