"Gribam atpakaļ uz mājām!" Iztērēta milzu naudas summa un iegūtas veselības problēmas. Irākas kurdu stāsts

Dzeloņstiepļu žogs uz Latvijas-Baltkrievijas.

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

Nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu kļūst arvien sarežģītāk. Ne tikai žoga, bet arī laika apstākļu dēļ. Sniegā vieglāk robežpārkāpējiem sadzīt pēdas. LTV raidījums "Panorāma" ziņo par kādu kurdu ģimeni, kurai mēģinājums nokļūt Eiropā beidzās ar apsaldētām kājām, aizturēšanu un atgriešanos mājas zemē.

Daugavpils pārvaldes dienesta priekšnieka vietnieks, pulkvežleitnants Juris Kusiņš skaidro:

"Pirms atgriešanas atpakaļ uz Baltkrieviju nodrošinām šīs personas ar siltu apģērbu, apaviem, siltajām zeķēm, cepurēm segām. Nepieciešamības gadījumā nodrošinām arī ar sausās pārtikas pakām un higiēnas precēm."

6

Humānu apsvērumu dēļ valsts robežu atļauts šķērsot 85 personām. No tiem vairāk nekā 30 – bērni. Kādos gadījumos robežsardze tā rīkojas?

Pēc pulkvežleitnanta Juria Kusiņa teiktā, tās ir ģimenes ar nepilngadīgiem bērniem. Tās ir personas ar dažādiem veselības traucējumiem. Personas, kam nepieciešama stacionāra ārstēšanās medicīnas iestādēs, vienai no personām bija amputētas abas pēdas. Viens no pēdējiem gadījumiem, kad tika atļauts šķērsot robežu – tā bija sieviete grūtniece un viņas vīrs.

Kaut arī šie cilvēki saņem medicīnisko palīdzību, un līdz repatriācijai tiek izmitināti robežsardzes aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centros, cilvēkiem, kam humānu iemeslu dēļ atļauts iekļūt Latvijā, nav cerību šeit palikt pastāvīgi vai doties tālāk uz Eiropu. Ārkārtējās situācijas regulējums liedz viņiem iesniegt patvēruma pieteikumu.

Viņu vidū ir arī Irākas kurdu ģimene – Rašids un viņa sieva Aiša. Viņus robežsargi šonedēļ atrada pie pašas robežas. Aišai bija apsaldētas kājas un citas veselības problēmas, turklāt sieviete ir sestajā grūtniecības mēnesī.

"Man bija ļoti slikti un ceļš bija grūts, es saslimu un gandrīz vairs nevarēju paiet. Labi, ka robežsargi mūs atrada un nogādāja slimnīcā.

6

Visi šeit bija ļoti laipni un tagad man ar veselību ir labi un bērniņam arī viss kārtībā,"  teica Aiša.

Rašids stāstīja – jaunajai kurdu ģimenei Irākā neesot gandrīz nākotnes iespēju. Tādēļ vēlējušies nokļūt Eiropā. Nekāda konkrēta valsts neesot bijusi padomā – ka tikai Eiropa.

"Ja būtu iespējams mēs ļoti labprāt paliktu arī tepat Latvijā. Bet, ja nav tāda varianta, nav iespējas iesniegt patvēruma lūgumu, tad mēs vienkārši gribam nokļūt atpakaļ mājās Irākā,"

6

teica Rašids.

Aktuālākās ziņas