Daudzviet naktī uz pirmdienu temperatūras stabiņš noslīdēja zem -18 grādiem. Sinoptiķi šonedēļ prognozē vēl aukstāku laiku. Ne visi ir priecīgi par ziemas atnākšanu. Salst degungals, jāvelk biezāks apģērbs, turklāt nākas sastapties ar automašīnas niķiem, tomēr pasaulē ir vietas, kur daudz bargāks aukstums ir ikdiena. Cilvēki ir iemācījušies ar to sadzīvot.

Viena no šādām vietām ir Sahas Republika, kas atrodas Krievijas ziemeļaustrumu daļā.

Vidējā gaisa temperatūra Sahas Republikā janvārī ir no mīnus 28 līdz mīnus 47 grādiem. Šī vieta ir pazīstama kā Zemes aukstuma pols.

Foto: Reuters/ScanPix

Sahas Republikā atrodas apdzīvota vieta Oimjakona, kura tiek uzskatīta par aukstāko apdzīvoto vietu pasaulē. Apdzīvotā vieta atrodas starp divām ielejām, kas "iesprosto" vēju un rada auksto klimatu.

Zeme ir sasalusi, tāpēc, lai ziemā izraktu kapu, zemi iepriekš sasilda ar ugunskuru. Vietējie savas automašīnas novieto apsildāmās garāžās, citādi tās nevar iedarbināt. Būtiski, ka ziemā ir augsts risks apsaldēties, ārā atrodoties vien dažas minūtes.

Foto: Ikdiena Oimjakonā

Oimjakonā dzīvo aptuveni 500 cilvēku.

Vidējā gaisa temperatūra Oimjakonā ziemas mēnešos ir mīnus 50 grādi pēc Celsija.

Aukstuma rekords šeit ir -71,2 grādi – tik zema gaisa temperatūra Oimjakonā reģistrēta 1924. gadā.

Jau vēstīts, ka Latvijā darba nedēļā turpināsies pēdējo gadu lielākais decembra aukstuma vilnis. Vietām, kur ilgstoši būs skaidras debesis, gaisa temperatūra diennakts tumšajā daļā pazemināsies līdz -20..-25 grādiem.

Sagaidāms, ka no piektdienas kļūs siltāks un nedēļas nogalē gaisa temperatūra svārstīsies ap nulli, savukārt nākamnedēļ valsts rietumu un centrālajā daļā jau iespējams siltums līdz +6..+8 grādiem.

Foto: Ziemas ainavas Ogrē

Piepildoties šim scenārijam, kūstošā sniega un lietus dēļ upēs celsies ūdens līmenis un ies ledus, iespējama palieņu applūšana.

Kā vēstīts iepriekš, ilgtermiņa prognozes liecina, ka, par spīti aukstajam un sniegotajam decembra sākumam, gada pēdējā mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma nedaudz augstāka par normu, arī ziema kopumā tiek prognozēta mēreni silta.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 3