Patlaban Latvijā reģistrēti četri gripas gadījumi (4)

LETA
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Olena Yakobchuk/Shutterstock

Līdz trešdienai, 15. decembrim, Latvijā reģistrēti trīs klīniski apstiprināti gripas gadījumi Rīgā un laboratoriski apstiprināts gripas gadījums, par ko Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) šonedēļ informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīca (BKUS).

Kā aģentūru LETA informēja SPKC, BKUS bija nokļuvis pacients ar gripai raksturīgiem simptomiem, kuram laboratoriski tika apstiprināta "A" tipa gripa. Bērns turpina ārstēšanos ģimenes ārsta uzraudzībā.

Ņemot vērā, ka gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus - līdz pat aprīļa beigām, un imunitāte izveidojas 10 dienu laikā pēc vakcinācijas, šobrīd SPKC iesaka neatlikt vakcināciju pret gripu. Vakcinēties nepieciešams savlaicīgi, lai, sākoties lielākam gripas pacēlumam, organismam jau būtu aizsardzība. Tāpat SPKC atgādina, ka gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19 - ja ir nepieciešama primārā vakcinācija vai balstvakcinācija pret Covid-19, nav nepieciešams plānot intervālu starp abām vakcīnām.

SPKC vērš uzmanību, ka pagājušajā nedēļā palielinājies pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos - reģistrēti 1574,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Visaugstākā intensitāte novērota bērniem vecumā līdz 14 gadiem. Augstākā saslimstība ar elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā, Rīgā un Jūrmalā.

Kopumā 26 pacientiem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana, kas kopumā ir 38,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju un kas ir vairāk nekā divas nedēļas iepriekš, kad šis rādītājs bija 31,2 uz 100 000 iedzīvotāju. Pneimoniju gadījumi reģistrēti visās vecuma grupās, taču augstāka saslimstība reģistrēta bērniem vecuma no pieciem līdz 14 gadiem. Šajā vecuma grupā saslimstība ir 118,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte palielinājusies visā Eiropas reģionā. Atsevišķas valstis ziņo par pozitīvo paraugu īpatsvaru virs 10%. To vidū Armēnija, Izraēla, Kazahstāna, Kosova, Kirgizstāna un Krievija. Galvenokārt tiek apstiprināti "A" tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir "A/H3" gripas vīrusa apakštips. Francija, Zviedrija un Lielbritānija ziņojusi par stacionētajiem pacientiem intensīvās terapijas nodaļās, kuriem apstiprināta "A" gripa.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām - sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu