Ekonomikas ministrija rosina no marta mazināt pulcēšanās ierobežojumus

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

FOTO: Zane Bitere / LETA

Ekonomikas ministrija (EM) Operatīvajai vadības grupai prezentējusi iespējamu pulcēšanās ierobežojumu mazināšanu no 1. marta, saglabājot masku nēsāšanu publiskās vietās, liecina ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) ieraksts mikroblogošanas vietnē "Twitter".

Ministrs norāda, ka valdībai būtu nekavējoties jālemj par ierobežojumu atcelšanu, lai Latvijas uzņēmēji, līdzīgi kā citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, spētu plānoti un prognozējami strādāt.

EM rosina no 1. marta atcelt privātās pulcēšanās ierobežojumus, darba laika ierobežojumus, platību ierobežojumus - noteiktus kvadrātmetrus uz vienu apmeklētāju vai personu skaitu ēdināšanas vietās pie galdiņa. Tāpat EM rosina atcelt distances noteikšanu starp darba vietām pakalpojumu sniegšanas vietās, kā arī maksimālo personu skaitu. Ministrija arī rosina "atcelt speciālos regulējumus" un bērnu plūsmas komerciālās vietās.

Vienlaikus ministrija rekomendē saglabāt masku nēsāšanu publiskās vietās no 12 gadu vecuma, roku dezinfekciju, mehānisko vai dabisko vēdināšanu (ar kontroli iespēju robežās), informācijas izvietošanu par "sargā sevi" rekomendācijām. Tāpat EM uzskata, ka pakalpojumiem, kas saistīti ar izklaidi un atrakcijām, būtu saņemami tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem.

EM rekomendē arī saglabāt nosacījumus, ka publiskās vietās personām jāatrodas izklaidus, pakalpojumu sniegšanas vietās jānozīmē par epidemioloģisko drošību atbildīga persona, kā arī jāsaglabā iekšējās kontroles sistēmas dokumentācija.

Vienlaikus ministrija arī aicina visus darba devējus, kuriem tas iespējams, nodrošināt attālināta darba iespējas, kā arī noteikt, ka komersants vai darba devējs nepieciešamības gadījumā pats ir tiesīgs noteikt papildu drošības prasības.

Jau vēstīts, ka Veselības ministrija (VM) ir sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai, to solot pie "pārliecinoša saslimstības krituma". Zinātnieku modelētās prognozes liecina, ka augstākā Covid-19 pandēmijas viļņa saslimstība gaidāma februāra vidū.

VM darbu pie drošības pasākumu atcelšanas stratēģijas sākusi kopā ar citām nozaru ministrijām. Esošos drošības pasākumus atcelt, līdzīgi kā citās valstīs, Latvijā varēs brīdī, kad būs vērojams pārliecinošs saslimstības kritums.

Ministrijas pārstāvji skaidro, ka citās valstīs inficēšanās ar omikronu pēc saslimstības kāpuma saasinājuma strauji un pārliecinoši krīt. Pēc zinātniskajiem modeļiem, secināms, ka līdzīgs scenārijs gaidāms arī Latvijā. Taču VM arī uzsver, lai mazinātu ierobežojumus, būs jāvērtē vairāku rādītāju kopums.

Pašlaik Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija līdz 28. februārim.

Aktuālākās ziņas