"Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš sacīja: "Mums ir nozares, kurām klājas ļoti labi, atsevišķas ražošanas nozares, bet, teiksim, viesnīcu un restorānu nozarē pagājušajā gadā tur bija apmēram tikai puse no 2019. gada apjoma.
Līdz ar to ekonomika joprojām ir ierobežota, iegrožota, un tas, ko dara valsts atbalsts, viņš tikai daļēji to kompensē."
Igaunija un Lietuva pandēmiju par beigušos pasludināja ātrāk, tādēļ tautsaimniecība jau ir atkopusies. Latvijai Eiropas Komisija šogad prognozē lielāku ekonomikas izaugsmi, tādēļ uzkaršanu un divciparu inflāciju izslēgt nevar. Fiskālās disciplīnas padome brīdina, ka būvniecības nozare var pārkarst, jo pieprasījums pārsniegs celtnieku kapacitāti.
Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja Inna Šteibuka teica: "Mums ir jāuzmanās ar būvniecības nozari. Par to, ka būvniecības nozarē ir iespējama pārkaršana, mēs brīdinājām, izskatot un vērtējot atveseļošanas plānu, un tas bija februārī, martā."
"Mēs gaidām, ka būs arī ES struktūrfondu līdzekļi, un ir arī valsts investīcijas no mūsu pašu budžeta, kas ir saistītas ar citiem būvniecības objektiem. Plus vēl ir "Rail Baltica", un mūsu bažas ir tādas, lai tikai tā apguve nesāktos vienlaicīgi," viņa norādīja.
Strautiņš sacīja: "Pieprasījums pēc celtniecības pakalpojumiem augs, un to var diezgan droši prognozēt ilgāku laiku uz priekšu. Celtniecība iepirks mašīnas, apmācīs darbiniekus, un būvniecība augs un galu galā nekas nepārkarsīs."
Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle teica: "Mūsu ieskatā Latvijai tiešai ir jāizmanto iespējas piesaistīt šiem te stratēģiskajiem ilgtermiņa investīcijām infrastruktūrā."
"Tas, ko mēs kā Ekonomikas ministrija jau vairākus gadus esam darījuši, mēs esam sekojuši rūpīgi līdzi publiskā finansējuma pieejamībai, tieši lai neveidotos šie te zāģa zobi, un lai pieprasījums būtu salāgots ar nozares kapacitāti.
Būvniecības apjomi pēdējā gada laikā nav pieauguši līdz ar to pieņēmumi, ka būvniecības nozare būtu tā nozare, kas ir viens no inflācijas dzinējspēkiem, mēs no savas puses to tā nesaskatām," viņa norādīja.
Latvijā patēriņa cenu uzraudzība ir Ekonomikas ministrijas atbildība. Tā norāda, ka inflāciju izraisījuši globāli faktori. Fiskālās disciplīnas padome gan uzsver, ka ietekme ir arī vietējai politikai.
Piemēram, augustā vēl nebija krīzes gāzes tirgū, bet Latvijā inflācija jau apsteidza Eiropas Savienības līmeni. Inna Šteinbuka to skaidro ar valsts izmaksātajiem pabalstiem iedzīvotājiem, nešķirojot, kam nauda tiešām vajadzīga un kurš iztiktu tāpat.
Kovida krīzes atbalsta pasākumos aizvadītajos divos gados Latvija izmaksājusi 2,7 miljardus eiro. Kopā ar kompensācijām par dārgajiem energoresursiem pabalstu summa sasniegs jau 3 miljardus.
Lielākā naudas aploksne nonāca uzņēmumiem kas bija dīkstāvē vai piedzīvoja biznesa kritumu. Tiem izmaksāts gandrīz miljards. Pusmiljards nonācis sērgas apkarošanas epicentrā esošajai Veselības nozarei. Vēl pusmiljards Labklājības ministrijai, lielākoties pirms gada vienreizējiem 500 eiro pabalstiem ģimenēm par katru bērnu un 200 eiro – katram pensionāram.