P, 15.08.2022.

Piemineklis "Rēzeknes atbrīvotājiem" tiks pārvietots uz Brāļu kapiem Rēzeknē

LETA
Piemineklis "Rēzeknes atbrīvotājiem" tiks pārvietots uz Brāļu kapiem Rēzeknē
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Rēzeknes pilsētas domes ēka.
Rēzeknes pilsētas domes ēka. Foto: Ieva Čīka/LETA

Rēzeknes valstspilsētas dome ārkārtas sēdē otrdien, 7. jūnijā, nolēma pārvietot pieminekli "Rēzeknes atbrīvotājiem" uz Miera ielas Brāļu kapiem Rēzeknē. Kapsētas teritorijā jau vēsturiski ir izveidojies padomju karavīru apbedījumu komplekss.

Pašvaldības Pilsētvides un attīstības pārvaldei būs jānodrošina pieminekļa "Rēzeknes atbrīvotājiem" pārvietošana un uzstādīšana Miera ielas Brāļu kapu teritorijā, saglabājot tā arhitektonisko izskatu. Pieminekļa pārvietošanai nepieciešamo finansējumu nodrošinās no pašvaldības budžeta 2022. gadam programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Lēmumu pārvietot pieminekli "Rēzeknes atbrīvotājiem" uz vēsturiskajā kontekstā piemērotāku vietu - kapsētas teritoriju Miera ielā, kur atrodas Otrajā pasaules karā kritušo Sarkanās armijas karavīru kapsēta, deputāti pieņēmuši, ņemot vērā pasaulē izveidojušos ģeopolitisko situāciju un cenšoties nepieļaut starptautisko attiecību saasināšanos un iespējamās provokācijas attiecībā uz Rēzeknes vēsturisko mantojumu, kas sabiedrībā tiek uztverts neviennozīmīgi.

Tādējādi kapsētas teritorijā jau vēsturiski ir izveidojies padomju karavīru apbedījumu komplekss un šai tematikai veltīta pieminekļa pārcelšana noslēgs vienota ansambļa izveidi Otrā pasaules kara upuru un kritušo padomju karavīru piemiņai.

Pašvaldībā informē, ka piemineklis "Rēzeknes atbrīvotājiem" tika atklāts 1976. gada 3. jūlijā par godu 32. gadadienai, kopš pilsēta tika "atbrīvota no fašistiskajiem iekarotājiem". "Atbrīvotāji" gan paši bija okupanti. Pieminekļa autori ir tēlnieki Otto Kalējs un Ojārs Siliņš, kā arī arhitekts Elmārs Salguss.

Jau ziņots, ka Krievijas veiktā uzbrukuma Ukrainā dēļ pašvaldības lemj par padomju okupācijas slavinošu pieminekļu demontāžu vai pārvietošanu, bet Saeima grasās ar likumu to noteikt par obligātu prasību.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu