P, 15.08.2022.

Somija lēmusi demontēt pēdējo Ļeņina pieminekli

LETA
Somija lēmusi demontēt pēdējo Ļeņina pieminekli
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Vladimira Ļeņina piemineklis Somijas dienvidu pilsētā Kotkā.
Vladimira Ļeņina piemineklis Somijas dienvidu pilsētā Kotkā. Foto: @EuropeanPravda/Twitter

Somijas dienvidu pilsētas Kotkas dome pirmdien, 13. jūnijā, pieņēmusi lēmumu pārvietot Krievijas lielinieku pirmā vadoņa Vladimira Ļeņina pieminekli uz muzeju. Siskusijas par pieminekļa nākotni Kotkā notika vēl ilgu laiku pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Līdz ar šī pieminekļa demontēšanu nekur Somijā pilsētu laukumos un ielās vairs nebūs atrodams neviens Ļeņina piemineklis.

Ļeņina pieminekli, kura autors ir igauņu tēlnieks Mati Varikins, 1979. gadā, Igaunijai tobrīd atrodoties PSRS okupācijā, Kotkai uzdāvināja sadraudzības pilsēta Tallina.

Gadu gaitā piemineklis ticis vairākkārt bojāts, un diskusijas par tā nākotni Kotkā notika vēl ilgu laiku pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Pilsētas dome ierosināja pārvietot pieminekli uz vietējo muzeju, jo tas aizskar to cilvēku piemiņu, kuri gājuši bojā komunistiskā režīma noziegumu rezultātā. Tajā pašā laikā vietējais muzejs ierosināja atstāt pieminekli esošajā vietā, bet pievienot plāksni, kurā paskaidrota tā vēsture.

Muzejs arī piedāvāja nogādāt pieminekli Ļeņina muzejam Tamperē, bet tas atteicies no šādas dāvanas.

Kotkas domē pirmdien ar 41 balsi pret deviņām tika nolemts Ļeņina pieminekli demontēt.

Arī Turku varasiestādes aprīlī novāca Ļeņina pieminekli, kā iemeslu minot Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Ļeņina piemineklis Turku vēsturiskajā centrā tika novietots 1977. gadā kā toreizējās Ļeņingradas (tagadējās Sanktpēterburgas) dāvana Somijas pilsētai.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu