Pk, 9.12.2022.

Baumas par militāro apvērsumu un Sji mājas arestu. Kas šobrīd notiek Ķīnā?

Apollo.lv
Baumas par militāro apvērsumu un Sji mājas arestu. Kas šobrīd notiek Ķīnā?
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: AP/Scanpix

Pēdējo dienu laikā sociālajos tīklos izplatās baumas par militāro apvērsumu Ķīnā un tās prezidenta mājas arestu. Laikraksts "The Guardian" meklēja atbildes, kāpēc šādas baumas ir izskanējušas.

Augsta ranga amatpersonu "tīrīšana" un nepamatoti izskanējušās baumas par militāru apvērsumu Pekinā ir radījušas karstas spekulācijas pirms nākamajā mēnesī notiekošā Ķīnas valdošās partijas svarīgā kongresa, kurā Dzjiņpinam paredzēts piešķirt bezprecedenta trešo pilnvaru termiņu.

Vairākas dienas virmojušas dīvainas, taču ātri izkliedētas baumas par to, ka Sji it kā atrodas mājas arestā. Par to sāka baumot neilgi pēc tam, kad tika ziņots par korupciju apsūdzēto augsta ranga drošības dienesta amatpersonu apcietināšanu.

Šie paziņojumi veicinājuši to, ko eksperti nosaukuši par "siltumnīcas" vidi, kurā valda noslēpumainība un aizdomas, raksta "The Guardian".

Pagājušajā nedēļā Ķīnas tiesa par apsūdzībām korupcijā apcietināja bijušo sabiedriskās drošības ministra vietnieku Sjunu Lijunu, bijušo tieslietu ministru Fu Žengžua, kā arī bijušos Šanhajas, Čuncjinas un Šaņsji policijas priekšniekus. Fu un policijas priekšnieki tika apsūdzēti par dalību politiskajā kliķē ar Sjunu un par nelojalitāti pret Sji.

Šī bija viena pēdējo gadu lielākajām "politiskajām tīrīšanām" Ķīnā, kas notika dažas nedēļas pirms Ķīnas Komunistiskās partijas (ĶKP) svarīgākā kongresa, kas notiek tikai divas reizes desmitgadē. Kongresa laikā tiek pārdalīta politiskā elite dažādos vienpartijas valsts varas amatos.

Paredzams, ka gaidāmajā kongresā Sji tiks atkārtoti iecelts partijas un militārās komisijas vadītāja amatā. Jāpiebilst, ka 2018. gadā viņš atcēla divu pilnvaru termiņu ierobežojumu un gadiem ilgi īstenoja pretkorupcijas kampaņu, kuras mērķi bija arī vairāki politiskie oponenti, raksta "The Guardian".

Svētdien Ķīnas plašsaziņas līdzekļi paziņoja, ka ir pabeigts ĶKP centrālās komitejas delegātu saraksts, kurā ir gandrīz 2300 delegātu.

Sji iekļaušana sarakstā vēl vairāk atspēkoja soctīklos izskanējušās baumas par militāro apvērsumu, kas izplatījās kopš sestdienas.

Nepamatotie apgalvojumi, kā arī videomateriāli, kuros bija redzami militārie transportlīdzekļi un masveidā atcelti lidojumi, tika atspēkoti, taču jau pirms tam tie kļuva populāri mikroblogošanas vietnē "Twitter". 

Piemēram, tika publicēts video, kuros it kā redzami sprādzieni kādā Ķīnas pilsētā. Patiesībā tas bijis vecs video no 2015. gada.

Ķīnas sociālajos tīklos īpaši netika pieminētas baumas par militāro apvērsumu, taču soctīklā "Weibo" tēmturi "lidostas visā valstī atceļ lidojumus" aizvadītajā nedēļas nogalē apskatīja vairāk nekā 200 000 lietotāju.

Daļa lietotāju izsmēja šīs baumas, norādot, ka nav nekādu pierādījumu par politisku pārņemšanu Pekinā.

Li Guanjo Sabiedriskās politikas skolas zinātnieks un ASV Valsts departamenta ierēdnis Drū Tompsons medijam sacīja, ka apvērsums Ķīnā "nav pilnīgi neiespējams". 

Eksperts norāda, ka Sji jau agrāk esot izrādījis bažas par šādu iespējamību, taču nedēļas nogalē izskanējušās baumas drīzāk atgādina "vēlmju domāšanu". Medijs vēsta, ka baumas nāk no soctīklu kontiem, kas saistīti ar "Faluņgun" kustību, par kuru Tompsons izsakās, ka kustības sniegtā informācija "būtībā nav ticama".

"Baumas par to, ka Sji Dzjiņpins ir arestēts, izskanēja tāpēc, ka Ķīnas politikā šis ir ļoti jūtīgs laiks. Nesenie tiesas procesi (un spriedumi) pret ilggadējām augsta ranga amatpersonām radījuši karstu gaisotni," tviterī raksta Tompsons.

Bijušais ASV Valsts departamenta ierēdnis, laikrakstam "The Guardian" sacīja, ka "Faluņgun" savos ziņojumos bieži vien pārspīlē vai izceļ opozīciju pret Sji un ĶKP.

"Šajā gadījumā šīs tēmas, ko viņi jau ilgu laiku ir izcēluši un atspoguļojuši, pēkšņi ielauzās galvenajā ziņu plūsmā".

Citi analītiķi, piemēram, "Sinocism" autors Bils Bišops uzskata šīs baumas par "muļķībām", taču ĶKP mehānismam "raksturīgā nepārredzamība" viegli veicināja to izplatīšanos.

Ķīnas Komunistiskās partijas kongress ir slepens varas sadales process, kurā augstākos amatus paziņo tikai pēdējā dienā. Pēdējās nedēļās, tuvojoties sapulcei, ir pastiprinājusies Ķīnas valdības kontrole pār iekšzemes naratīviem, kā arī tiek apspiesta opozīcija.

Sji nav bijis redzams sabiedrībā kopš viņš atgriezās Ķīnā pēc pagājušās nedēļas nogalē Uzbekistānā notikušā Šanhajas Sadarbības organizācijas samita. Neoficāla informācija liecina, ka viņš, visticamāk, atrodas karantīnā.

"Fakts, ka šīs baumas izplatījās tik tālu un tika uzskatītas par pietiekami ticamām, lai tās analizētu, patiesībā atspoguļo kādu trūkumu Ķīnas pārvaldībā," uzskata Tompsons.

Ķīnas valdība nav reaģējusi uz šīm baumām, bet sabiedrības drošības iestādes bija starp tām, kas publicēja ziņojumus ar tēmturi "patiesība par masveida lidojumu atcelšanu visā valstī", apstrīdot lidojumu atcelšanas nozīmi, kas, pēc viņu teiktā, ir normāla Covid-19 pandēmijas apstākļos.

Partijas kongress sāksies 16. oktobrī, kas būs vissvarīgākais datums ĶKP piecu gadu politiskajā ciklā. Pastāv spekulācijas, ka Sji varētu vēl vairāk nostiprināt varu, paaugstinot augstākos amatos spēcīgākus sabiedrotos, un ka partija atjaunos "tautas līdera" titulu, kas nav lietots kopš Mao Dzeduna laikiem, ziņo "The Guardian".

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu