Atklāta jauna informācija par latvieti, kurš Lielbritānijā nonācis verdzībā (1)

Foto: Shutter_o/shutterstock
Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Šovasar Lielbritānijā Ņūportas tiesa uzklausīja Latvijas pilsoni, kurš Lielbritānijā nonācis verdzībā. Pirms dažām dienām tiesa pieņēma lēmumu, atzīstot trīs aizdomās turētos par vainīgiem piespiedu darba pieprasīšanā, vēsta raidsabiedrība BBC.

Tiesa pieņēmusi lēmumu

40 gadus vecais Normunds Freibergs, 59 gadus vecais Jokubs Stankevičus un 57 gadus vecā Ruta Stankevičiene tika atzīti par vainīgiem piespiedu darba pieprasīšanā un organizēšanā.

Freibergam piespriests piecu gadu cietumsods, bet Stankevičam četru gadu cietumsods. Rutai Stankevičienei piespriests 20 mēnešu cietumsods, kas nosacīts uz 18 mēnešiem. Līdz nākamā gada 23. jūnijam viņai būs jāievēro komandantstunda no pulksten 19 līdz 7.

Tiesnesis Ričards Viljamss sacīja, ka ir ņēmis vērā sievietes veselības un mobilitātes problēmas, taču sacīja, ka viņa piedalījusies nopietnā noziegumā.

Tiesnesis arī sacīja, ka dzīvojamo māju biedrība, no kuras pāris īrē savu māju, apsver pārtraukt īres līgumu.

Tiesa apstiprināja, ka Freibergs 2017. gada oktobrī noorganizēja cietušā vīrieša ierašanos Apvienotajā Karalistē un atrada viņam darbu un apmešanās vietu Jokuba un viņa sievas mājā.

Tāpat tika apstiprinātas aizdomas, ka visi trīs vainīgie atņēma cietušajam pasi, pārņēma kontroli pār viņa bankas kontu, kopā nozogot aptuveni 10 000 mārciņu.

Vainīgie 11 mēnešus cietušo piespieda strādāt maizes ceptuvē un pēc tam gaļas kombinātā, paņemot teju katru nopelnīto mārciņu. Viņi iestāstīja cietušajam vīrietim, ka viņš ir parādā naudu par īri, darba organizēšanas izmaksām un ar "Brexit" saistīto izmaiņu dēļ.

Iekasēja procentus

"Apollo.lv" jau vēstīja, ka cietušais darbu meklēja Latvijas sociālo tīklu vietnē "Draugiem.lv", kur viņu iepazīstināja ar Freibergu, kurš profila attēlā bija redzams birojā pie rakstāmgalda ar britu uzņēmuma "Thomas Recruitment" logotipu fonā.

Prokuratūra apgalvoja, ka šī un citas viņa konta bildes bija paredzētas, lai radītu iespaidu, ka viņš it kā strādā šajā darbā iekārtošanas uzņēmumā, taču patiesībā viņš to nedarīja.

Cietušajam tika paziņots, ka viņš varēs strādāt vietējā britu maiznīcā par 8,20 sterliņu mārciņām stundā un būs jāmaksā tikai 85 britu mārciņas nedēļā par uzturēšanās izdevumiem. Cietušais pēc šāda piedāvājuma pārcēlās uz Velsu.

Latvietis Vācijā bija iekrājis 1000 sterliņu mārciņu (1191 eiro). Viņš no iekrātā Freibergam samaksāja aptuveni 600-800 eiro, kas, kā apgalvoja apsūdzētais, bija depozīts par mājokli.

Taču tiesa uzklausīja, ka, ierodoties Lielbritānijā, cietušajam vīrietim tika paziņots, ka viņš dzīvos kādā mazā istabiņā Ņūportā, kas atrodas apsūdzēto Stankeviča un Stankevičienes mājā.

Neraugoties uz to, ka cietušais vīrietis strādāja dažādos darbos, tiesā izskanēja, ka viņa parāds trīs apsūdzētajiem pieauga, jo viņi "kļūdaini" iekasējuši no viņa naudu. Piemēram, 50 britu mārciņas par valsts apdrošināšanas numuru un 300 mārciņas par darba iegūšanu vistu fabrikā.

Kamēr cietušais bija bez darba, viņa parāds strauji pieauga, un apsūdzētie pieskaitīja procentus.

Dažas sviestmaizes dienā

Iepriekš tiesā izskanēja, ka trijotne palielināja cietušā vīrieša uzturēšanās izmaksas līdz 95 sterliņu mārciņām, lai samaksātu par interneta pieslēgumu, bet vēlāk breksita dēļ izmaksas pieauga līdz 150 sterliņu mārciņām nedēļā.

Stankevičs pie ledusskapja esot turējis tabulu ar cietušā vīrieša iespējamo parādu summu, kas mērāma tūkstošos mārciņu.

Prokurore tiesā sacīja: "Stankevičs un viņa draudzes locekļi bija apsūdzēti. Cietušais apgalvo, ka, dzīvojot Ņūportas mājā, Freibergs un Stankevičs viņam draudējuši.

Viņi vīrietim faktiski pateica - ja viņš kaut ko pateiks vai aizbrauks, nesamaksājot parādu, viņam būs nepatikšanas un cietīs viņa ģimene," turpina prokurore.

Viņa arī tiesā skaidroja, ka abi apsūdzētie cietušajam vīrietim teikuši, ka ""slikti cilvēki" Latvijā piespiedīs viņa ģimeni samaksāt naudu" un "Stankevičs [iepriekš] ir bijis cietumā un pazīst citus noziedzniekus".

"Prokuratūra uzskata, ka šie draudi bija domāti, lai ar iebiedēšanu piespiestu cietušo strādāt, dzīvot sliktos apstākļos un lielāko daļu algas atdot apsūdzētajiem," raksta medijs, atsaucoties uz tiesā dzirdēto.

Tiek apgalvots, ka trijotne pārņēma kontroli pār cietušā algas lapām, darba e-pastu un atvēra bankas kontus viņa vārdā.

"Cietušajam iedeva dažas sviestmaizes pusdienām un vakariņām, bet deva ļoti maz naudas. Viņš faktiski dzīvoja bez naudas," sacīja prokurore.

Notiesātie zināja, ko darīja

2017. gada decembrī cietušais sāka strādāt uzņēmumā "Faccenda Foods". Kolēģi pamanīja, cik maz pārtikas ir latvietim, turklāt viņš visu laiku valkā vienu un to pašu apģērbu.

Kad ziemā vīrietis uz darbu bija ieradies sandalēs, viņam tika rīkota ziedojumu vākšana, lai iegādātos apavus.

Daži kolēģi stāsta, ka dalījās ar ēdienu, jo pamanīja, ka latvietis vērojis, kā viņi ēd.

Tiesā izskanēja, ka 2018. gada oktobrī cietušais kopā ar kolēģi devās uz uzņēmuma personāla nodaļu un teica, ka ir "gatavs runāt".

Tika izsaukti Lielbritānijas atbildīgo institūciju pārstāvji un likumsargi, kas arestēja trīs apsūdzētos.

Visi trīs apsūdzētie noliedza apsūdzības un apgalvoja, ka viņiem ir "žēl" cietušā latvieša un viņi tikai palīdzējuši viņam iegūt darbu.

Tiesā jautāta par 10 000 sterliņu mārciņām, Stankevičiene sacīja, ka, viņasprāt, cietušais šos ienākumus izmantojis, lai "nosūtītu naudu mammai, kā arī nopirktu labas drēbes un labu pārtiku".

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu