FOTO un VIDEO ⟩ ""Augšāmcēlies" Ļeņins." Prokremliskais aktīvists Beness Aijo paziņo, ka esot ticis pie Krievijas pilsonības (10)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Par nacionālboļševiku dēvētais Beness Aijo.
Par nacionālboļševiku dēvētais Beness Aijo. Foto: @Kasams/Telegram.com

Prokremliskais aktīvists Benss Aijo (43) sociālo tīklu vietnēs pavēstījis, ka esot ieguvis Krievijas pilsonību.

Tā kā fotogrāfijās un video redzams, ka Aijo rokās tur šķietami Krievijas pasi, secināms, ka viņš pārkāpj Latvijas pilsonības likumu, kas nozīmē, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) var viņam atņemt Latvijas pilsonību.

"Apollo.lv" sazinājās ar PMLP. "Pārvaldes rīcībā ir informācija par minēto personu. Tiek veiktas pārbaudes par Latvijas pilsonības atņemšanu," vēsta iestāde.

Kā vēstīts, 30. oktobrī Ukrainā karojošie Krievijas spēki paziņoja, ka prokremliskais aktīvists Benss Aijo (43) atrasts miris kādas ēkas drupās, "izglābjot 34 bērnus". Dienu vēlāk propagandists Marats Kasems savā vietnes "Telegram" profilā publicēja Aijo video, atspēkojot ziņas par viņa nāvi.

Augstākā tiesa (AT) lēma neierosināt kasācijas tiesvedību lietā, kurā par aicinājumiem likvidēt Latvijas valstisko neatkarību un teritoriālo vienotību piespriests cietumsods sevi par nacionālboļševiku dēvējošajam Benesam Aijo.

Iepriekš Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa Aijo piesprieda cietumsodu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, kā arī probācijas uzraudzību uz vienu gadu. Rīgas apgabaltiesa pērn 19. oktobrī atstāja pirmās instances tiesas spriedumu negrozītu.

Tiesa atzina Aijo par vainīgu Krimināllikuma 81., 82. un 83. pantā paredzētajos nodarījumos, proti, par aicinājumu vērsties pret Latvijas valsti, kā arī par publisku aicinājumu vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, un teritoriālo vienotību.

Šajā krimināllietā iepriekš noteiktais drošības līdzeklis - apcietinājums - palicis negrozīts, taču Aijo jau gadiem neslēpti uzturas Krievijā, lai gan Latvijā ir izsludināts meklēšanā kopš 2015. gada. Kad Aijo bija jāstājas tiesas priekšā, viņš aizbēga uz pašpasludināto "Luhanskas tautas republiku", bet vēlāk pārcēlās uz Krieviju.

Kopš 2015. gada februāra Krimināllikums aizliedz prettiesiski piedalīties bruņotā konfliktā ārvalstīs, tādēļ Valsts drošības dienests (VDD) pret Aijo sāka jaunu kriminālprocesu par karošanu Donbasā Krievijas pusē.

2019. gadā Aijo tika aizturēts Jarenskas ciematā, Krievijā, kur viņš bija ieradies, lai atbalstītu vides aktīvistus, kas iestājas pret atkritumu poligona izveidi Šijesas ciemā. Tomēr vēlāk Krievija atteicās Aijo izdot Latvijas varasiestādēm un piešķīra aktīvistam patvērumu.

Savukārt šī gada aprīlī Augstākā tiesa nolēmusi neierosināt kasācijas tiesvedību lietā, kurā Aijo tika apsūdzēts par aicinājumiem likvidēt Latvijas valstisko neatkarību un teritoriālo vienotību, līdz ar ko spēkā stājās viņam piespriestais cietumsods uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem.

Aijo savulaik Latvijā bija pazīstams kā neofašistiskās Nacionālboļševiku partijas biedrs, tad iekļāvās tā dēvētās Doneckas republikas Komunistiskajā partijā, bet pašlaik uzturas Krievijā.

Komentāri (10)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu