Lietuvā pabeigts Latvijas-Lietuvas gāzes starpsavienojuma jaudas uzlabošanas projekts

LETA
Lietuvā pabeigts Latvijas-Lietuvas gāzes starpsavienojuma jaudas uzlabošanas projekts
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Attēls ilustratīvs.
Attēls ilustratīvs. Foto: Kodda/Shutterstock

Trešdien, 7. decembrī, Lietuvas Pasvales rajonā oficiāli pabeigti darbi, kuru rezultātā Lietuvas-Latvijas gāzesvada jaudu var palielināt par 30%, pavēstīja Lietuvas gāzes pārvades sistēmu operators "Amber Grid".

"Amber Grid" norādīja, ka projekts pabeigts gadu ātrāk nekā sākotnēji plānots, un pa gāzesvadu tagad var transportēt 90 gigavatstundas (GWh) dienā, kas ir par 30% vairāk nekā līdz šim.

Palielinātā gāzes plūsma uz Latviju nekavējoties ir piesaistījusi gāzes tirgus dalībnieku interesi. Papildu starp Lietuvu un Latviju radītā gāzes pārvades jauda jau tiek izmantota gandrīz pilnībā, informēja Lietuvas kompānija.

"Amber Grid" ģenerāldirektors Nemuns Bikņus svinīgajā darbu pabeigšanas ceremonijā sacīja, ka projekts vairo enerģētisko drošību ne tikai Lietuvā un Latvijā, bet visā reģionā, jo uz Inčukalna pazemes gāzes krātuvi tagad var transportēt vairāk gāzes.

Bikņus precizēja, ka tagad starpsavienojuma jauda atbilst vienas aukstas ziemas dienas gāzes patēriņam Lietuvā.

Viņš aicināja Eiropas gāzes tirgotājus vairāk iesaistīties Baltijas reģionā un izmantot gāzes uzglabāšanas, transportēšanas un tirgošanas iespējas.

"Conexus" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss ceremonijā Lietuvā teica, ka tagad gāzi no Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa ātrāk var nogādāt Inčukalnā, bet Bikņus piebilda, ka papildu jauda ļauj Inčukalnā uzkrāt vairāk gāzes.

Projektu Lietuvā īstenoja kompānijas "MT Group" un "Alvora".

Īstenojot vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") un "Amber Gid" projektu "Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma jaudas uzlabošana" (ELLI), "Amber Grid" ir paplašinājis Ķemeņu gāzes mērīšanas staciju Pasvales rajonā un palielinājusi tās jaudu, kā arī rekonstruējusi Panevežas gāzes kompresoru stacijas gāzesvadus, nodrošinot, ka no Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināļa uz Latviju var transportēt vairāk gāzes.

Pārējie ELLI projekta darbi Latvijā tiks pabeigti nākamgad. Pabeidzot darbus Latvijā, gandrīz dubultota tiks Latvijas un Lietuvas gāzes starpsavienojuma jauda abos virzienos.

Lietuvas un Latvijas kopīgās investīcijas projektā sasniedz 10,2 miljonus eiro, no kuriem 4,7 miljonus eiro iegulda Lietuva un 2,1 miljons eiro piesaistīts no Eiropas Savienības finansējuma.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu