/nginx/o/2023/02/10/15130333t1h65bf.png)
Lauku māja vai nomaļa viensēta prom no pilsētas kņadas - to izsenis iekārojuši daudzi. Miers, klusums, nošķirtība un svaigais gaiss ir tikai daži no iemesliem, kāpēc tik ļoti cenšamies izrauties tālāk no cilvēku drūzmas. Taču dzīve laukos vai teritorijā, kas atrodas attālāk no pilsētām raksturīgās infrastruktūras, dažkārt prasa papildus ieguldījumu un zināšanas par to, kā pilnvērtīgāk saimniekot šādā īpašumā.
Viena no lietām - bio kanalizācija. Raksta noslēgumā arī esam sagatavojuši video sadarbībā ar uzņēmumu SIA Eco Tehnoloģijas, kurā apskatāma montāžas darbu gaita.
Šajā rakstā detalizētāk apskatīsim sekojošus tematus:
- Kas ir bioloģiskā kanalizācija
- Izplatītākās kļūdas, veicot bio kanalizācijas montāžu
- Iekārtas izvēle
- Montāžas process soli pa solim
- Video atskats no objektā veiktajiem izbūves darbiem
Bio kanalizācijas process sastāv no divām daļām - aerobiskās un anaerobiskās attīrīšanas. Notekūdeņi no ēkas tiek uztverti speciāli izveidotā tvertnē, kurā mājo baktērijas un mikroorganismi. Tiem ir nepieciešams organiskais materiāls, lai izdzīvotu. Aerobisko attīrīšanu veic, izmantojot gaisa pieplūdi, kas veicina baktēriju aktivitāti. Anaerobiskā attīrīšana notiek, kad baktērijas iznīcina organiskās vielas, atbrīvojot gāzes un ūdeni. Bioloģiskā kanalizācija ir videi draudzīgākais notekūdeņu attīrīšanas veids, jo ļauj attīrīt ūdeni no dažādiem ķīmiskajiem piesārņojumiem (piemēram, fosfora un slāpekļa u.c.), kā arī palīdz novērst notekūdeņu radīto piesārņojumu apkārtējā vidē. Iekārtā attīrītais ūdens var tikt novadīts zemē, ūdenskrātuvēs, virszemes ūdeņos vai izmantots kā otrreizējs tehniskais ūdens mājsaimniecībā.
Galvenokārt problēmas sākas brīdī, kad objektā nepareizi tiek noteikts gruntsūdeņi līmenis. Tas liedz ierobežo pilnvērtīgu iekārtas darbību, nenodrošinot ūdens attīrīšanu pienācīgā līmenī. Ne mazāk būtisks aspekts ir iekārtas izvēle. Nereti, cenšoties ieekonomēt, tiek izvēlēta nepiemērota iekārta, kas neatbilst īpašumā dzīvojošo cilvēku skaitam vai ūdens patēriņam. Ar abām šīm problēmām saskārāmies arī šajā konkrētajā objektā, kurā pirms aptuveni 5 gadiem tika uzstādīts plastmasas septiķis ar pārāk mazu tilpumu, turklāt tā izvads atradās zemāk par grunsūdeņu līmeni, tādējādi liedzot iekārtai pilnvētīgi veikt infiltrāciju.
/nginx/o/2023/02/10/15130331t1hf40a.png)
3.Iekārtas izvēle
Izvēloties bioloģisko kanalizācijas iekārtu, ir svarīgi apsvērt pašreizējo ģimenes locekļu skaitu un ieradumus attiecībā pret ūdens patēriņu. Jums būs nepieciešams veikt notekūdeņu savākšanu un attīrīšanu, kā arī vienkāršu sistēmas uzturēšanu un tīrīšanu.
Ne mazāk būtiski ir izvēlēties iekārtas, kuras atbilst visiem ES kvalitātes standartiem un kurām ir CE marķējums, kas apliecina, ka tās ir pārbaudītas un atbilst visām prasībām. Konkrētajā objektā tika uzstādīta SIA “Enfriko Group” iekārta Biomax. Izvēlētā iekārta paredzēta lietošanai līdz 6 personām.
/nginx/o/2023/02/10/15130330t1hd646.png)
4.Montāžas process soli pa solim
Bio kanalizācijas izbūves darbi sevī ietver virkni soļu, lai gala rezultātā iekārta spētu nodrošināt vēlamo efektu īpašumā dzīvojošajiem. Šajā objektā pirmais etaps ir vecā septiķa izrakšana. Lai to realizētu būs nepieciešams mini eskavators komplektā ar prasmīgu tā vadītāju. Kanalizācijai paredzēts pievienot divas ēkas - 250 m2 un 80 m2. Svarīgi atcerēties arī par infiltrācijas lauku. Tā izmērs var svārstīties atkarībā no iekārtas, augsnes tipa un citiem faktoriem, taču attiecīgajā objektā tā izmērs tika paredzēts 5x4 m. Turklāt šāda infliltrācijas lauka izbūvei būs nepieciešami oļi (ap 3 m3).
Kolīdz vecais septiķis ir veiksmīgi izrakts, tam seko jaunās tvernes ievietošana, līmeņošana, savienošana ar kanalizācijas izvadiem un infiltrācijas lauku. Noslēgumā - jaunās tvertnes uzpildīšana un pieslēgšana. Ar detalizētāku procesa atskatu aicinām iepazīties video, ko atradīsiet zemāk rakstā.
5.Video atskats no objektā veiktajiem izbūves darbiem
/nginx/o/2023/02/10/15130334t1h3dc0.png)
Noslēgumā
Bio kanalizācija Jūsu īpašumā nebūt nav nerealizējama iecere. Tās montāža vidēji prasa 1-2 dienas un kopējās izmaksas svārstās no 2700 - 4500 EUR. Tas ir ilgtermiņa ieguldījums gan attiecībā uz radīto augsnes piesārņojumu, gan mājsaimniecībā dzīvojošo cilvēku ikdienas komfortu. Svarīgāk par centieniem ietaupīt uz neatbilstošu iekārtu vai nepieredzējušiem pakalpojuma sniedzējiem ir uzticēt savas teritorijas labiekārtošanas darbus nozares profesionāļiem. Ja arī Jūs apsverat bio kanalizācijas vai septiķa ierīkošanu savā īpašumā, piesaktiet bezmaksas konsultāciju jau šodien - www.ecotehnologijas.lv