"Re:Check": Vai Madonā policija staigā pa mājokļiem un slimnīca liedz ar pacientiem runāt krieviski?

Ronalds Siliņš, Re:Baltica, Re:Check
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Re:baltica

"Facebook" un "TikTok" izplatīts video, kurā tika apgalvots, ka Madonas policija it kā staigā pa mājām un izprašņā cilvēkus, vai viņi neskatās krievu telekanālus. Tāpat video stāstīts, ka Madonas slimnīcā visiem ārstiem un medmāsām esot bijis jāparaksta "papīrs", ka viņi ar pacientiem nerunās krievu valodā. Abi apgalvojumi ir nepamatoti un dezinformators nekādus pierādījums nesniedz; to viņam esot stāstījuši vārdā neminēti madonieši.

Video autors vedina domāt, ka Madonas policija sistemātiski pārbaudot, vai pilsētas iedzīvotāji neskatās nelegālus televīzijas kanālus:

"Izrādās, tagad policija Madonā staigā pa mājām un izprašņā cilvēkus, kādus kanālus viņi pa televīziju skatās un vai tik neskatās krievu kanālus."

Pērn Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) aizliedza vismaz 80 Krievijā reģistrētus telekanālus.

Janvāra vidū NEPLP locekle Ieva Kalderauska LR1 skaidroja, ka tad, ja cilvēks ar satelīta palīdzību skatās aizliegtas, bet brīvi pieejamas programmas, tā nav sodāma rīcība. Proti, drīkst skatīties brīvajā apraidē pieejamos Krievijas kanālus.

Taču ir pretlikumīgi uzstādīt un izmantot nelegālas sistēmas, lai, piemēram, piekļūtu Krievijas telekanāliem. Par to var saņemt naudas sodu līdz 700 eiro.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska sarakstē ar "Re:Check" skaidro, ka policisti nedodas uz cilvēku dzīvesvietām tikai tāpēc, lai pārbaudītu, kādus televīzijas pakalpojumus un kanālus viņi patērē.

Taču, ja policija ierodas izsaukuma vietā un konstatē vēl citus likumpārkāpumus, pie atbildības var saukt arī par tiem (šajā gadījumā par nelegālu piekļuvi aizliegtajiem televīzijas kanāliem). Tāpat policijai ir pienākums reaģēt, ja tā saņem ziņu par iespējamu likumpārkāpumu.

Gžibovska arī norāda, ka policija primāri izmeklē nelikumīgu televīzijas pakalpojumu sniedzējus, nevis izmantotājus. "Apturot vienu nelegālās TV izplatītāju, automātiski vairākās mājsaimniecībās vairs netiks lietota nelegālā TV," stāsta Gžibovska.

Video arī maldināts par Madonas slimnīcu:

"Un Madonas slimnīcā savukārt visiem ārstiem, visām medmāsām esot likts parakstīt kaut kādu papīru, ka viņi vairs pacientus neapkalpos krievu valodā."

Tā nav taisnība. Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētāja Līga Šerna sarakstē ar "Re:Check" skaidro, ka tie ir "klaji meli". 

Uz jautājumu, vai ar darbiniekiem bijušas pārrunas par valodas lietošanu, Šerna atbildēja noliedzoši. Pēc sarakstes ar "Re:Check" Slimnīcas "Facebook" lapā tika publicēts ieraksts, kurā teikts, ka Madonas slimnīcas vadība šāda satura dokumentu nav izdevusi un nav likusi personālam tādu parakstīt. Slimnīcas darbu regulē Pacientu tiesību likums.

Tā 4. pants paredz, ka "informācija sniedzama pacientam saprotamā formā, izskaidrojot medicīniskos terminus un ņemot vērā pacienta vecumu, briedumu un pieredzi". Ierakstā norādīts, ka Madonas slimnīca personāls to ievēro.

Foto: Ekrānšāviņš

Madonas slimnīcas ziņu pamanīja arī dezinformators un savu ierakstu izdzēsa. Viņš publicēja jaunu video, kurā atzina kļūdu un stāstīja, ka "policija gan neko nav precizējusi". Tāpēc, viņaprāt, esot ļoti ticams, ka tā staigājot pa madoniešu mājokļiem un prasa, kādus telekanālus viņi skatās.

Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka Madonas policija staigā pa pilsētas iedzīvotāju dzīvesvietām un pārbauda, vai viņi neskatās kanālus krievu valodā. Madonas slimnīcas vadība nav aizliegusi darbiniekiem ar pacientiem runāt krievu valodā. Ārstiem ir pienākums sniegt pacientiem informāciju viņiem saprotamā veidā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu