NA uzsāks sarunas ar politiskajiem spēkiem par jaunu valdību, paziņo Dombrava (2)

LETA
Saeimas deputāts Jānis Dombrava pirms Saeimas rudens sesijas pirmās sēdes.
Saeimas deputāts Jānis Dombrava pirms Saeimas rudens sesijas pirmās sēdes. Foto: Zane Bitere/LETA

Nacionālā apvienība (NA), visticamāk, uzsāks politiskās sarunas ar politiskajiem spēkiem par jaunu valdību, pavēstīja Nacionālās apvienības (NA) politiķis, Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jānis Dombrava.

Līdz šim esot bijusi liela neskaidrība, vai turpina strādāt esošā valdība, tāpēc pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) paziņojuma par atkāpšanos no amata ir laiks, kad var runāt ar jaunas valdības veidošanu. Pēc Dombravas vārdiem, līdz šim politiskā neskaidrība bija ieilgusi, kas faktiski bremzēja normālu Ministru kabineta darbu.

NA primāri sāks sarunas ar līdzšinējiem koalīcijas partneriem - "Jauno vienotību"(JV) un "Apvienoto sarakstu" (AS).

Vaicāts, vai NA veiks politiskās sarunas ar Zaļo zemnieku savienību (ZZS) un "'Progresīvajiem", Dombrava sacīja, ka attiecībā pret ZZS NA neesot novilktas sarkanās līnijas, drīzāk esot jautājuma zīme par to "kādēļ vajadzētu iet valdībā ar ZZS, ja trīs partijām ir iespēja nodrošināt Saeimas vairākumu", apgalvoja politiķis.

Savukārt ar "Progresīvajiem" NA neredzot sadarbību, jo dažkārt Saeimas balsojumos "Progresīvo" frakcija ir nostājusies tādā pozīcijā, kas iet pretrunā ar valsts drošību, sacīja Dombrava.

Par jaunās valdības premjera kandidātiem esot pāragri runāt, norādīja politiķis, pieļaujot, ka katra politiskā partija izsvērs iespēju virzīt savu kandidātu Ministru prezidenta amatam.

Politiķis novērtēja sadarbību ar Kariņu šā gada pirmajā pusē, jo esot daudz izdarīts trīs partiju koalīcijas sastāvā. Piemēram, tika pieņemti būtiski lēmumi saistībā ar valsts drošības stratēģiju, Valsts aizsardzības dienestu, Sēlijas poligonu, kā arī tika sagatavoti lēmumi Viļņas samitam un citi, akcentēja Dombrava.

Jau ziņots, Kariņš pirmdien paziņoja, ka atkāpsies no premjera amata un vairs atkārtoti nepretendēs uz šo amatu.

Kariņš preses konferencē informēja, ka ceturtdien Valsts prezidentam iesniegs dokumentu par valdības demisiju.

Kariņš sacīja, ka valsts attīstībai ir vajadzīgs daudz kas, bet pamatā spēcīga un dinamiska valdība, kas var pieņemt grūtus lēmumus. Kā apgalvoja premjers, pēc ilgstošām sarunām esot skaidrs, ka "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA) dara visu, lai bremzētu jebkuru mēģinājumu, lai ieviestu valdībā dinamiskāku darbu. Ja nevar rast dinamismu šajā valdībā, tad ir nepieciešama jauna valdība, uzsvēra politiķis.

Kariņš arī norādīja, ka aicināja JV valdi un frakciju izvirzīt jaunu nākamo premjera amata kandidātu. Kariņš vairs nepretendēšot uz Ministra prezidenta amatu.

Līdz ar Kariņu demisionēšanu būs kritis viss Ministru kabinets, tādējādi paverot ceļu jaunas valdības izveidošanai ar "Jauno vienotību" (JV), Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvajiem" kā tās potenciālo kodolu.

Kariņa palikšana amatā pēc paziņojuma par sarunu sākšanu par citu valdību ir bijusi viena no pretenzijām, kuru izvirzīja līdzšinējie koalīcijas partneri - Nacionālā apvienība un "Apvienotais saraksts", uzsverot, ka tādējādi tiekot pārkāpta Satversme.

Saskaņā ar likumu Ministru kabineta locekļi pēc valdības atkāpšanās turpinās pildīt savus pienākumus līdz brīdim, kad Saeima būs izteikusi uzticību jaunam Ministru kabinetam, - ja vien parlaments līdz tam nav nebūs lēmis kā citādi.

Kā ziņots, Kariņš pagājušajā nedēļā sāka sarunas par jaunas koalīcijas un valdības veidošanu. Piektdien sarunas par jauno koalīciju notikušas ar "Progresīvajiem" un ZZS, kas kopā ar JV varētu veidot topošā Ministru kabineta kodolu.

Pašlaik nav zināms, kā sarunas sekmēsies ar "Apvienoto sarakstu" (AS) un Nacionālās apvienība (NA), kuras piektdien atteicās nākt uz sarunām.

Jau vēstīts, ka, lai valdība strādātu dinamiskāk, Kariņš iepriekš rosināja veikt vairāku amatu rotācijas, taču AS un NA piektdien šo piedāvājumu noraidīja. Tāpēc piektdien premjers paziņoja par jaunas valdības veidošanu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu