Seims lūgs izvērtēt Stambulas konvencijas atbilstību Lietuvas pamatlikumam

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lietuvas Seims
Lietuvas Seims Foto: PETRAS MALUKAS/AFP

Lietuvas parlaments 28. septembrī nolēma lūgt Konstitucionālās tiesas vērtējumu par to, vai valsts pamatlikumam atbilst Stambulas konvencija.

Par rezolūciju ceturtdien balsoja 60 Seima deputāti, pret bija 17 un 11 deputāti atturējās.

Konstitucionālajai tiesai tiks lūgts izvērtēt, vai valsts pamatlikumam cita starpā atbilst Stambulas konvencijas normas par dzimti kā pretstatu bioloģiskam dzimumam, dzimumā balstītu vardarbību pret sievietēm un informācijas par dzimumu lomām bez stereotipiem oficiālajā izglītības programmā.

Lietuva 2013.gadā parakstīja Eiropas Padomes konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā dēvēto Stambulas konvenciju, tomēr parlaments līdz šim to nav ratificējis konservatīvi noskaņotu iebildumu dēļ, kas uzstāj, ka dokumentā esot ieviests nebināra dzimuma jēdziens.

Eiropas Padomes eksperti norāda, ka, konvencijas ratifikācija palīdzētu Lietuvai cīņā pret vardarbību ģimenē. Tikmēr Lietuvā ietekmīgā katoļu baznīca un daļa politiķu uzstāj, ka konvencija liktu mainīt izpratni par dzimumu un ieviestu "nepieņemamu attieksmi" pret homoseksualitāti.

Eiropas Savienības Padome 1.jūnijā apstiprināja bloka pievienošanos Stambulas konvencijai.

Stambulas konvenciju Eiropas Padome pieņēma 2011.gadā, tā stājās spēkā 2014.gadā, un Eiropas Savienība to parakstīja 2017.gada jūnijā. Tas ir pirmais šāda veida starptautisks dokuments.

Stambulas konvencijas mērķis ir novērst un izskaust vardarbību pret sievietēm, kā arī novērst un izskaust vardarbību ģimenē. Ar konvenciju tiek izveidots visaptverošs un daudzpusīgs tiesiskais regulējums nolūkā aizsargāt sievietes no visu veidu vardarbības, mazināt un izskaust vardarbību ģimenē.

ES Tiesa 2021.gada 6.oktobrī atzina, ka Eiropas Savienība var ratificēt Stambulas konvenciju arī bez visu dalībvalstu piekrišanas.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu