Talsu novadā augusta vētras seku likvidēšanai paredzēti 63 266 eiro

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Vētras postījumi. Ilustratīvs attēls.
Vētras postījumi. Ilustratīvs attēls. Foto: Ivars Soikāns/LETA

Talsu novadā augusta vētras postījumu novēršanai ir paredzēti 63 266 eiro, aģentūrai LETA norādīja pašvaldības pārstāve Ieva Simanoviča.

Šī gada 7.augustā notikušās vētras radīto zaudējumu novēršanai pašvaldībām septembrī un oktobrī bija iespēja pieprasīt finansējumu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" dzīvojamo māju jumta segumu un logu atjaunošanai un nomaiņai.

Pamatojoties uz iesniegtajiem pieprasījumiem, kas atbilst programmas nosacījumiem, pašvaldības līdzfinansējums ir 50% no kopējās atbalsta summas. Saņemtais valsts atbalsts Talsu novadā bija 31 633 eiro, tādu pašu summu piešķīrusi arī pašvaldība, kopā pieejami 63 266 eiro liels atbalsts. Bojāto dzīvojamo ēku īpašniekiem finansiālais atbalsts jāapgūst līdz šā gada beigām.

Finansiālajam atbalstam Vandzenes un Laidzes pagastā tika iesniegti 23 iesniegumi, no kuriem atbalstu guva 14 pieprasījumi ēkām, kurām nodarīti postījumi un krusas rezultātā sacaurumoti dzīvojamo māju jumti. Pie iesniegumiem tika pievienoti apsekošanas akti, foto fiksācijas un provizoriskās tāmes bojājumu segšanai.

Kā skaidro Simanoviča, finansējumu nepiešķīra īpašumiem, kas nav reģistrēti Valsts Zemes dienesta nekustamā īpašuma kadastra informācijas reģistrā un tiem īpašumiem, kas ieguva finanšu līdzekļus no apdrošināšanas atlīdzības, lai novērstu dubulto finansējumu.

Iesniegumu atbilstību izskatīšanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā izvērtēja un virzīja Ministru kabinets (MK). Atbalsts ārkārtas situācijas seku likvidēšanai pēc MK nosacījumiem piešķirams gan pašvaldību īpašumā esošajiem infrastruktūras objektiem, gan dzīvojamo māju atjaunošanai, ievērojot, ka vienreizējais atbalsts individuālām dzīvojamām mājām ir līdz 3000 eiro apmērā, nepārsniedzot 20 eiro par vienu kvadrātmetru atjaunojamās platības. Arī daudzdzīvokļu mājām noteiktā finansējuma apmērs nepārsniedz 20 eiro par kvadrātmetru. Atbalsts var tikt izmantots gan kā pagaidu risinājums ēkas sakārtošanai un pasargāšanai no bojāejas, gan arī lai atjaunotu īpašuma iepriekšējo stāvokli.

Kā ziņots, kopējais provizoriski nepieciešamais finansējums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem vētras radīto zaudējumu segšanai pašvaldībām ir no 5,34 miljoniem eiro līdz septiņiem miljoniem eiro, liecina valdības 5.septembra sēdes darba kārtībā iekļautais informatīvais ziņojums "Aktuālā situācija par 7.augusta vētras radītājiem zaudējumiem pašvaldībās".

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apkoptie dati liecina, ka 12 pašvaldībās fiksēti vētras postījumos radītie zaudējumi pašvaldību īpašumā vai valdījumā esošajām 66 ēkām, kam nepieciešami 3 707 994 eiro.

"Apollo.lv" jau ziņoja, ka augusta sākumā daudzviet Latvijā plosījusies pamatīga vētra, negaiss un lielgraudu krusa. 7. augustā tika izsludināti dažādu pakāpju brīdinājumi.

Video: Vētras postītie labības lauki

Netālu no Augstkalnes, Dzeguzēnos, daudzdzīvokļu ēkai norauts jumts, iekšā dzīvokļos tek ūdens, iedzīvotāji ir bezpalīdzīgi.

Video: Dzeguzēnu iedzīvotāja par vētras postījumiem

Video: Iedzīvotāji par krusas nodarītajiem postījumiem

Video: Iedzīvotāji par krusas postījumiem