VIDEO ⟩ Ukrainas prezidenta kundze Olena Zelenska Rīgā piedalās konferencē par Krievijas nolaupītajiem ukraiņu bērniem

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un Ukrainas prezidenta kundze Olena Zelenska tikšanās laikā Rīgas pilī.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un Ukrainas prezidenta kundze Olena Zelenska tikšanās laikā Rīgas pilī. Foto: Zane Bitere/LETA

Ukrainas pirmā lēdija Olena Zelenska ceturtdien atklāj konferences "Krievijas karš pret bērniem" (Russia’s War on Children) publisko daļu. Konferencē savas liecības par pieredzēto sniegs bērni, kuri pārcietuši Krievijas pastrādātās deportācijas no okupētajām Ukrainas teritorijām. Konferenci no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00 tiešraidē varēs vērot portālā "Apollo.lv".

Konferencē atklāšanas uzrunu teiks Ukrainas pirmā lēdija Olena Zelenska, kura šonedēļ ieradusies vizītē Rīgā. Trešdien viņu uzņēma Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs, un ar Ukrainas pirmo lēdiju tikās arī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš.

Divu dienu konferencē Rīgā piedalīsies prominenti starptautiski pārstāvji, eksperti, žurnālisti, citu valstu amatpersonas un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Konference "Krievijas karš pret bērniem" kalpos par platformu tam, lai bērni no Ukrainas sniegtu savas liecības par pārdzīvoto.

Dalību konferencē apstiprinājis bijušais Latvijas prezidents Egils Levits, Vācijas Bundestāga viceprezidente Katrīna Gēringa-Ekardte, Kanādas ārlietu ministre Melānija Džolija, Roberta F. Kenedija Cilvēktiesību fonda prezidente Kerija Kenedija, Jeilas Humanitārās pētniecības laboratorijas izpilddirektors Nataniēls Reimonds, kā arī pārstāvji no Ukrainas prezidenta administrācijas un citām institūcijām, un nevalstisko cilvēktiesību organizāciju un pētniecības centru vadītāji no dažādām Eiropas valstīm.

"Konference ir platforma, kas palīdzēs turpināt meklēt atbildes par to, kādi starptautiskie tiesību instrumenti var tikt izmantoti, lai palīdzētu Ukrainai atgūt uz Krieviju deportētos bērnus, kādu ieguldījumu tajā var sniegt žurnālisti ar savu izmeklēšanas un analītisko darbu, kā palīdzēt bērniem un ģimenēm pēc atgriešanās mājās, lai mazinātu tiem nodarīto psiholoģisko un emocionālo traumu, kā arī vissvarīgākais - kā noturēt starptautiskās sabiedrības uzmanību un spiedienu, lai panāktu Ukrainas bērnu atgriešanos mājās," norāda konferences patrons Levits.

FOTO: Valsts prezidenta tikšanās ar Olenu Zelensku Rīgas pilī

Konferencē arī tiks publiski uzklausītas nolaupīto un Ukrainā atpakaļ atvesto bērnu liecības, diskutēts par politiskajiem un juridiskajiem Ukrainas bērnu nolaupīšanas aspektiem un starptautiskās sabiedrības atbildību, identificēti starptautisko tiesību instrumenti, ar kuru palīdzību varētu atgūt Ukrainas bērnus.

Saskaņā ar Ukrainas Valsts informācijas biroju uz Krieviju vai Baltkrieviju deportēti vai piespiedu kārtā pārvietoti ir 19 546 bērni.

Līdz šim izdevies uz Ukrainu atpakaļ atvest 388 bērnus jeb mazāk nekā 0,2% no prom aizvestajiem bērniem. Daļa bērnu ir kara laikā kļuvuši par bāreņiem, citi ar viltu tika ievilināti Krievijā pēc "vasaras nometņu" principa. Vecākiem Ukrainā tika iegalvots, ka viņu bērni uz brīdi gūs īsu atelpu no kara šausmām, taču tā vietā viņi tika nolaupīti. Bērnu nolaupīšana un piespiedu pārvietošana ir klajš 4. Ženēvas konvencijas pārkāpums, kā arī šausminošs kara noziegums.

Konferenci organizē Ukrainas prezidenta administrācija, Ukrainas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Ukrainas Ārlietu ministriju, Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un projektu "Bring Kids back UA", Bērnu slimnīcas fondu un citiem atbalstītājiem.

FOTO: Ministru prezidente Evika Siliņa tiekas ar Ukrainas prezidenta kundzi Olenu Zelensku

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu