Kā nodzīvot kopā 55 gadus un ilgāk? Ģimenes psihoterapeits Gatis Līdums dalās ilgu attiecību noslēpumos (1)

Foto: līdere

Ģimenes psihoterapeits Gatis Līdums "Foruma LĪDERE" apmeklētājām atklāj personīgu ģimenes stāstu un dalās ar ilgu attiecību noslēpumu. 

Kas pāriem sagādā lielākās problēmas, kāpēc attiecības izjūk? Psihoterapeita Gata Līduma skaidrojums ir šāds: "Dažādības spēks. Padomājot sapratu, ka ar šo esmu strādājis visu savu terapeita karjeru. Ar pāriem vai ģimenēm, kuras pie manis atnāk, sapratu, ka šis "dažādības spēks" viņiem ir sabeidzis dzīvi.

Cilvēks savu dažādības spēku mēģina dažādi prezentēt, un tas noved pie strīdiem, konfliktiem, nesaskaņām, buktēm, skrāpējumiem, bieži vien arī ļoti nopietniem. Un tad pāri mēģina kaut kā to visu savākt pie terapeita. 

Tas ir kā ar atomenerģiju – prasmīgi apsaimniekojot, tā dara daudz laba. Tas relatīvi ir tīrs enerģijas avots, un dzīve var būt skaista, bet, ja to darāt neprasmīgi, tad jums ir Černobiļa, Fukušima un ļoti daudz nelaimīgu cilvēku..."

Psihoterapeits dalās ar kādu privātu stāstu. "Tas bija Ziemassvētkos, kad pie mums bija sapulcējušies tuvi draugi. Sarunas aizved līdz tēmai, cik tad kurš pāris ilgi ir kopā. Kāds dižojas ar desmit gadiem, kāds runā par ceturtdaļgadsimtu kopā. Bet tad jautājums tiek uzdots maniem vecākiem, kuri sasmaidās, un mans tēvs atbild: mēs esam kopā 55 gadus, drīz būs 56. Tajā brīdī visi apklusa, jo pārējie telpā saprata, ka mēs esam dzīvojuši mazāk, nekā viņi ir bijuši kopā. Protams, sekoja nākamais jautājums - kā tas viņiem ir izdevies, kāds ir noslēpums? Tēvs atbildēja - tā ir pazemība."

Psihoterapeits paskaidro, kas, viņaprāt, ir pazemība attiecībās.

Tā ir klausīšanās. Esam par to dzirdējuši un mēģinām lietot, bet esmu pamanījis, ka cilvēki mēģina - es to saucu par uzglūnošo klausīšanos. Viņi klausās, noķer kādu vārdu stāstītajā un pielīp. Tad sāk vērtēt frāzi un domāt: ko es teikšu, kad viņš apklusīs? Un šajā brīdī klausīšanās ir beigusies. Un, kad partneris ievelk elpu, sāk jau par savu! Tas noved pie tā, ka partneris jūt, ka tu viņā neklausies. Jo viņam bija vēl kas sākāms, bet viņš nepaspēja, jo tu sāki jau viņu "ārstēt". Tā nav klausīšanās, kas raksturīga pazemībai. Tur to vajag 100%.

Klausīšanās noved pie cieņas. Cilvēks, kurā jūs klausāties, jūtas cienīts. Cieņa, kas saistīta ar pazemību, - izdari tā, lai visiem ir labāk.

Pazemība dod ļoti lielas "tirgus priekšrocības" attiecībās ar otru cilvēku. Ja uzmanīgi klausāties un izrādāt cieņu, jūs varat savā partnera "pārlūkprogrammā" ielikt visas savas "sīkdatnes". Un tad var labi saprast, kā viņš domā, kā operē "operētājsistēma", kas viņu interesē, kur viņš skatās, kā strukturē argumentu, kāda ir loģika, - un, šo uzzinot, jūs varat ļoti labi būt kopā! 

Kamēr gaidām iedvesmas forumu "Līdere 2024", piedāvājam vēlreiz noklausīties beidzamā foruma lektorus.

Vairāk par 2024. gada forumu "Līdere" lasi šeit.

Seko un iedvesmojies!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām