Kuluāros uz vakanto Satversmes tiesas tiesneša amatu izskan vairāku zvērinātu advokātu vārdi (1)

Apollo.lv
Plāksne pie Satversmes tiesas ēkas.
Plāksne pie Satversmes tiesas ēkas. Foto: Zane Bitere/LETA

Vasaras beigās vakanti kļūs trīs Satversmes tiesas tiesnešu amati. Diviem jau atrasti cienījami kandidāti un par viņiem pārliecinoši nobalsojusi Saeima. Skaidrības nav par trešo vakanci, kurai kandidāts jānosauc Ministru kabinetam, vēstra raidījums "Nekā personīga". 

Pirms vairākiem gadiem neskaidrā atlases procedūra deva iemeslu dažādām spekulācijām ap šo svarīgo amatu un nopietni pabojāja valdības virzītā kandidāta reputāciju.

Tieslietu ministrijai bija pietiekami daudz laika, lai šo kārtību izstrādātu no jauna, tomēr tas nav noticis. Šobrīd izpildvarai kandidāts jāmeklē steigā un nav skaidrs, vai tiks rīkots konkurss.

Satversmes tiesā ir septiņi tiesneši, kurus apstiprina ar Saeimas deputātu vairākumu. Trīs tiesnešu kandidātus virza parlaments, divus – Ministru kabinets, bet vēl divus iesaka Augstākās tiesas plēnums.

Par Satversmes tiesas tiesnesi var apstiprināt Latvijas pilsoni ar augstāko juridisko izglītību, vismaz desmit gadus ilgu darba stāžu juridiskajā specialitātē vai zinātniski pedagoģiskajā darbā.

Šā gada augustā noslēgsies Satversmes tiesas priekšsēdētāja Alda Laviņa pilnvaru termiņš. Viņa vietā pienākumus uzsāks pildīt tiesnese Veronika Krūmiņa. Pieredzējušo tiesnesi šim amatam izraudzījās Augstākās tiesas plēnums.

10 gadus Satversmes tiesā nostrādājis arī tiesnesis Gunārs Kusiņš un viņa vietā darbu sāks Saeimas izraudzītais un ievēlētais Mārtiņš Mits.

Aprīlī kļuva zināms, ka pirms sava pilnvaru termiņa beigām Satversmes tiesu atstās Artūrs Kučs, jo viņš izraudzīts Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesneša amatam. Viņš savulaik bija valdības virzīts kandidāts. Atlasīts kā labākais konkursa kārtībā 8 pretendentu vidū.

"Progresīvie" lūguši jaunnedēļ koalīcijas partnerus un tieslietu ministri iepazīstināt ar plānoto atlases procedūru. Viņu skatījumā būtu pareizi organizēt konkursu.

Pirms trim gadiem bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns šim amatam virzīja Valsts prezidenta Egila Levita padomnieci Irēnu Kucinu. Toreiz konkurss netika rīkots. Saeimā šo kandidāti neatbalstīja politiskā apvienība "Attīstībai/Par". Frakcijas deputātes apgalvoja, ka saņēmušas zvanus no Valsts prezidenta Egila Levita, ko traktēja kā spiediena izdarīšanu. Pēc šiem notikumiem, tika runāts par nepieciešamību izstrādāt skaidrāku un caurspīdīgāku atlases procedūru, kas dotu iespēju vērtēt vairākus konkurentus, nodrošinot, ka šajā svarīgajā amatā nonāk spēcīgākie, autoritatīvākie un pieredzējušākie juristi.

Kuluāros jau izskan iespējamie kandidātu vārdi Satversmes tiesas tiesneša amatam.

Viens no tiem ir krimināltiesību advokāts Egons Rusanovs. Viņam ir 40 gadu darba pieredze. Rusanovs ir autors un mecenāts vairākām grāmatām. Prese izcēlusi viņa nacionālkonservatīvos uzskatus. Advokāts Rusanovs "Nekā personīga" sacīja, ka šādu aicinājumu saņēmis neesot, bet jūtoties pagodināts. Rusanovs apšauba, ka viņa kandidatūra varētu nonākt līdz balsojumam Saeimā, jo viņš iesaistīts vairākās skaļās krimināllietās, aizstāv apsūdzētos "ABLV", kā arī "Latvenergo" lietās. Un to varētu traktēt kā interešu konfliktu.

Saeimas aizkulisēs izskan vēl viena kandidāta vārds - zvērināts advokāts, sertificēts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas speciālists Edgars Pastars. Pastars ir Finanšu nozares asociācijas vecākais padomnieks. Viņa pārstāvētais advokātu birojs COBALT Ekonomisko lietu tiesā pārstāvējis Šveices uzņēmumu "Produktech Engineering AG" lietā par noziedzīgi iegūtu mantu. Šis uzņēmums patlaban vērsies Satversmes tiesā. Pastars mums sacīja, ka viņu pagaidām nav uzrunājis kā Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātu; ja šādu aicinājumu saņemšot, domāšot.

Satversmes tiesā patlaban atrodas vairākas vēl neizskatītas lietas ar lielu rezonansi. Pie konstitūcijas sargiem vērsušies vairāki ārvalstnieki un ārzemēs reģistrētas kompānijas, kuru manta atzīta par noziedzīgi iegūtu un konfiscēta Latvijas valsts labā. Iesniedzēji uzskata, ka procedūra neesot atbildusi Satversmē nostiprinātajām tiesībām aizstāvēt savas likumiskās intereses taisnīgā tiesā.

Savulaik, lai sildītu valsts ekonomiku, apmaiņā pret ieguldījumiem bankās, uzņēmumos un nekustamajos īpašumos, ārzemnieki Latvijā tika pie Eiropas Savienības termiņu uzturēšanās atļaujām. Neviens tolaik neinteresējās par šīs naudas izcelsmi. Situāciju mainīja finanšu sistēmas kapitālais remonts, kad jau pieņemtajiem ieguldījumiem pieprasīja izcelsmes pierādīšanu. Tiesībsargājošās iestādes nereti to pasludināja par noziedzīgi iegūtu un arestēja. Šobrīd līdz Satversmes tiesai nonākuši vairāki iesniedzēji, kas prasa mainīt likumus, kas ļāvuši konfiscēt viņu naudu un īpašumus.

Lietā, kur apvienojušies vairāki iesniedzēji, patlaban tiesvedība Satversmes tiesā apturēta. Un lūgts Eiropas Savienības tiesas lēmums. Kaut eksperti uzskata, ka ārvalstnieki savu Satversmes tiesā nepanāks, izslēgt to nevar. Tādā gadījumā Satversmes tiesai būs jālemj, vai apstrīdēšanas iespēju attiecināt arī uz citām pagātnes lietām. ABLV klientiem vien nauda vai īpašumi konfiscēti vairākos simtos lietu.

Ja grib paspēt, lai Saeima jauno Satversmes tiesas tiesnesi apstiprina līdz vasaras sesijas beigām, būtu jāpasteidzas. Ja līdz Jāņiem parlaments nepagūs balsot par kandidātu, tad Satversmes tiesa no septembra strādās 6 tiesnešu sastāvā, kas joprojām nozīmē, ka tiesa ir lemttiesīga.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu