Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Latvijas ogu laukos trūkst sezonas darbinieku. Viņus aizstāj bēgļi no Kamerūnas (1)

Foto: Jan Krava/Shutterstock

Nav noslēpums, ka sezonas darbinieku trūkums Latvijas lauksaimniekiem sagādā nopietnas problēmas. Lauksaimniecības un pārstrādes uzņēmumā "Very Berry" tās risināt palīdz četri bēgļi no pilsoņu kara plosītās Kamerūnas. Raidījums "360TV Ziņneši" devās noskaidrot, kā viņiem klājas darbā un kā viņi nonākuši Latvijā.

Borisam ir 20 gadi un viņš uz Latviju aizbēga no pilsoņu kara plosītās Kamerūnas. Par notiekošo dzimtenē jaunietis daudz nestāsta, lai gan ar radiem telefoniski sazinās katru dienu: "To nav iespējams izskaidrot, jo tiek zaudētas ļoti daudzas dzīvības. Daudzi cilvēki mirst. Simtiem, tūkstošiem, miljoniem cilvēku mirst.

Bēgļu gaitās Boriss devās pirms deviņiem mēnešiem. Mērķis bija sasniegt Eiropu, vienalga kuru valsti. Ar lidmašīnu viņš nokļuva līdz Stambulai, tad, izmantojot Baltkrievijas hibrīdkara ieroci – plaši atvērto atvērto bēgļu koridoru – devās uz Minsku un no turienes uz Latvijas robežu.

Atšķirībā no citiem nelegālajiem imigrantiem no Baltkrievijas, kuri masveidā tiek izraidīti no Latvijas, Borisam ļāva palikt humānu apsvērumu dēļ. Boriss nonāca bēgļu izmitināšanas centrā Liepnā, kas atrodas netālu no ogu audzēšanas plantācijām. Tur puisis šovasar dabūja sezonas darbu, ar kuru ir ļoti apmierināts: "Man patīk šeit strādāt, te tiek radīta ļoti ģimeniska darba atmosfēra, kas ir ļoti komfortabla mums – gan man, gan maniem draugiem patīk šeit strādāt."

Kopumā uzņēmumā "Very Berry" strādā četri bēgļi no Kamerūnas, viņi kopj dzērveņu ogulājus un melleņu krūmus. Arī Kamerūnā visi jaunieši strādāja lauksaimniecībā, tāpēc šāds darbs viņiem nav nekas svešs. Turklāt visi četri puiši ir izpelnījušies ļoti labas darba devēja atsauksmes. "Very Berry" pārstāve Ilze Sauškina atzīst: "Bez viņiem šogad visas mūsu darbības būtu notikušas daudz ilgāk. Jo viņi ir labi strādnieki. Īstenībā ļoti labi."

Šobrīd jauniešiem tiek meklētas arī ziemai piemērotas mītnes Gaujienā. Visiem četriem kamerūniešiem piedāvāts pastāvīgs darbs, un viņi nolēmuši palikt Latvijā.

Baltkrievijas hibrīdkarš uz Latvijas robežas tikmēr turpinās. 2024. gadā no nelikumīgas robežas šķērsošanas tika atturēti 3703 cilvēki. Savukārt 99 migranti tika aizturēti jau Latvijas teritorijā.

Robežsargu vērtējumā situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas uzlabojas, pateicoties infrastruktūras pilnveidei un žoga izbūvei. 2024. gadā valstis, no kurām visbiežāk nāk patvēruma meklētāji, ir Indija, Bangladeša, Sīrija, Afganistāna un Irāna.

Tos, kam netiek piešķirts bēgļa statuss, piespiedu kārtā izraida atpakaļ uz dzimteni. Bet uz valstīm, kurās notiek militārie konflikti, kā, piemēram, Kamerūna vai Afganistāna, migrantus nedeportē humānu apsvērumu dēļ.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu