Bezdarbniekus internetā krāpj ar «vieglas naudas» solījumu

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Scanpix/Reuters

Sociālie tīkli un internets ieguvuši nozīmīgu vietu mūsu ikdienas dzīvē. Tomēr atpūšoties, izklaidējoties, strādājot un sazinoties sociālajos tīklos, mēs neesam drošāki kā «reālajā» dzīvē. Gluži pretēji, virtuālā vide kļuvusi par ērtu platformu krāpniekiem savu shēmu īstenošanai. Tādi tīkli kā «Facebook» ar miljoniem lietotāju no visas pasaules ir ideāls instruments krāpniekiem, norāda «McAfee» partnera Latvijā - kompānijas «DPA» infrastruktūras risinājumu daļas vadītājs Gatis Gailis.

Viņš norāda, ka, piemēram, «Facebook» vidē kibernoziedznieki var izveidot savu grupu un gūt vieglu peļņu no bezdarbniekiem vai citiem, kas meklē iespējas ātri un viegli nopelnīt.

Šīs vietnes lietotāji bieži saņem uzaicinājumus pievienoties kādai lietotāju grupai, lai varētu iegūt priekšrocības, kas pieejamas tikai šīs grupas lietotājiem. Šāda grupa aizvirza savus biedrus uz interneta lapu, kura piedāvā «Komplektu panākumu gūšanai internetā» un sola ikvienam iespēju ātri nopelnīt. Īpaši vilinoši tas ir bezdarbniekiem un cilvēkiem ar zemu ienākumu līmeni.

Gailis skaidro, ka internets ļauj piemānīt vairāk cilvēku īsākā laika sprīdī, bet krāpnieka pieķeršanas risks ir zemāks. «Ņemot vērā augsto bezdarba līmeni Latvijā, esmu pārliecināts, ka šādu manipulāciju mēģinājumu skaits pieaugs,» saka Gailis, - «tāpēc mums jāsaprot, ka ikviens interneta lietotājs ir potenciāls kibernoziegumu upuris. Ir svarīgi to apzināties un būt uzmanīgiem, īpaši, sniedzot personisku vai finanšu informāciju.»

Kā piemēru Gailis min grupu ar nosaukumu «Pelni kaudzēm naudas internetā un aizej no darba». Garais un neveiklais nosaukums nav atturējis tai pievienoties 270 000 cilvēku. Šī grupa aizved savus biedrus uz interneta lapu, kur čaklākajiem piedāvā nopelnīt līdz pat miljoniem dolāru. Lai stiprinātu motivāciju iesaistīties, grupas īpašnieki ir pat izveidojuši viltus avīzes izgriezuma kopiju, kurā aprakstīts kāda grupas dalībnieka veiksmes stāsts – it kā šis cilvēks jau būtu nopelnījis ievērojamu naudas summu. Šajā pašā lapā dalībnieki var aizpildīt pieteikuma veidlapu, norādot arī savu kontaktinformāciju. Tiklīdz veidlapa ir nosūtīta, sistēma apsveic dalībnieku un piedāvā iespēju samaksāt «tikai» 2,97 ASV dolārus, lai saņemtu «Komplektu panākumu gūšanai internetā», kas nepieciešams «darbam».

Gailis arī norāda, ka šis triks tikai šķiet nevainīgs, bet patiesībā izmanto plaši pazīstamu stratēģiju, kur sadaļā «Noteikumi un nosacījumi» ir iekļauti papildus maksājumi. Visbiežāk upuris neizlasa garo noteikumu aprakstu, noklikšķina uz «Piekrītu» pogas un tādējādi automātiski iesaistās līgumsaistībās samaksāt nevis tikai dažus dolārus, bet katru mēnesi pārskaitīt 93,67 ASV dolārus.

Cenšoties atkāpties un atrisināt radušos situāciju, personai tiek norādīts sazināties ar klientu atbalsta departamentu, kas diez vai ir iespējams - uzņēmuma pasta kods ir norādīts Panamas Republikā un arī pa tālruni sazināties nav iespējams. Tādējādi dalībnieks katru mēnesi turpina maksāt ievērojamu naudas summu, un šo procesu apturēt praktiski nav dalībnieka spēkos.

«DPA» ir vadošais «Microsoft Corporation» partneris Latvijā licencēšanas, programmatūras resursu pārvaldības, IT infrastruktūras un biznesa vadības risinājumu jomā.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu