Agresijai uz ceļa visvairāk pakļauti gados jauni autovadītāji (7)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Katrs autovadītājs var kļūt par cita autovadītāja agresijas izpausmes subjektu - rupji žesti, vulgāri izteicieni vai neizprotama skaņas signālu izmantošana. Diemžēl aptuveni puse autovadītāju uz agresīvu uzvedību atbild ar agresiju, tādējādi riskējot ar bīstamu konfrontāciju.

Lielākā daļa autovadītāju uz agresīvu uzvedību atbild ar taurēšanu, citi izmanto bļaušanu, vidējā pirksta parādīšanu vai mirkšķināšanu ar gaismām, savukārt daži autovadītāji agresīvo vadītāju cenšas pat nostumt no ceļa. «Agresija vairo agresiju, tāpēc labākais un prātīgākais risinājums ir ignorēt citu autovadītāju neatbilstošo uzvedību,» norāda «Renault Braukšanas Skolas» direktors.

Vīrieši uz agresiju atbild ar agresiju daudz biežāk kā sievietes (54% pret 46%), gados jaunāki vadītāji vecumā no 18 - 24 gadiem šādu atbildes reakciju izvēlas daudz biežāk kā vadītāji, kas vecāki par 65 gadiem (67% pret 30%), kā arī vadītāji ar bērniem biežāk reaģē agresīvi kā tie, kuriem nav bērnu (59% pret 45%). «Satraucoši, ka autovadītāji ar bērniem automašīnā necenšas izvairīties no konfrontācijas. Agresīva uzvedība var kļūt ļoti bīstama. Papildus tam negatīvās emocijas ir ļoti bīstamas, jo nervozitāte novērš uzmanību,» brīdina Renault Braukšanas Skolas instruktori.

Autovadītājiem būtu jārīkojas atbildīgi un jācenšas minimizēt konflikta risku uz ceļa. Ieteicams jau laikus izplānot savu ceļojumu, jo nereti agresiju vadītājos izraisa apmaldījušies autovadītāji, kuri meklē ceļu. Jācenšas nebraukt pārāk tuvu citiem satiksmes dalībniekiem, ievērojot aptuveni 2 sekunžu distanci un dot citiem ceļu, mainot braukšanas joslas. Turēšanās labajā joslā arī ir labs risinājums, jo citādi agresīvs braucējs var nodomāt, ka jūs speciāli bloķējat ceļu. Vajadzētu izvairīties lietoto signāltauri, lai aicinātu citus autovadītājus braukt ātrāk. Ieteicams izvairīties arī no tieša acu kontakta, jo parasti tas tiek skaidrots kā provokācija. Ja esat kļūdījies, ieteicams atvainoties. Bieži vien ar to pietiek, lai mazinātu negatīvās emocijas un samazinātu konflikta risku. Ja agresija kļūst lielāka nekā tikai vārdi un žesti, jāaizslēdz durvis no iekšpuses un jāaizver visi logi. Ārkārtas situācijā vajadzētu izmantot gaismas un signāltauri, lai pievērstu citu cilvēku uzmanību. Šādā situācijā būtu nepieciešams izsaukt arī policiju.

Uz ceļiem ir ļoti daudz autovadītāju, kurus kaitina gandrīz viss - briesmīgais ceļa segums, citu vadītāju uzvedība, satiksmes sastrēgumi, luksoforu darbība. Cilvēkiem, kuriem ir tendence zaudēt savaldību pie stūres, vajadzētu distancēties no personisko problēmu risināšanas braukšanas laikā. Stresu var mazināt automašīnas izvēdināšana un dziļa elpošana. Labs risinājums ir arī relaksējoša mūzika. «Ja jūs kaitina kāda autovadītāja sliktās braukšanas iemaņas vai to trūkums, tas vienkārši jāaizmirst un nekādā gadījumā nedrīkst sākt mācīt. Lai mācīšana paliek policijas ziņā,» iesaka «Renault Braukšanas Skolas» instruktori.

Komentāri (7)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu