Deju kolektīvs iepazīstina Ķīnu ar latviešu tautas deju (5)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Mārupes novada vidējās paaudzes deju kolektīvs «Mārupieši» pēc Ķīnas tautas republikas Kultūras ministrijas uzaicinājuma aprīļa vidū piedalījās Starptautiskajā Peoniju festivālā Luojangā un Pekinā. Festivāls ir viens no nozīmīgākajiem tautas mākslas forumiem Ķīnā, tas tradicionāli ir pieskaņots valsts nacionālā zieda – peonijas ziedēšanas laikam un šogad notika jau 32. reizi. Ķīnā Latvijas dejotāji pavadīja 10 neaizmirstamas un emocijām bagātas dienas, sniedza koncertus, izjuta patiesu lepnumu par latviešu tautas dejām un krāšņajiem tērpiem, kas spēja pārsteigt un aizkustināt ķīniešus līdz sirds dziļumiem, portālam «Apollo» pastāstīja Roberts Keziks. 

Ne katru dienu kāds brauc uz otru pasaules malu pie pilnīgi atšķirīgas kultūras pārstāvjiem. Ķīnas grandiozums pārsteidza ikvienu. Grūti bija aprast ar smoga radīto pelēko dūmaku, kas atkāpās vien pašā pēdējā brauciena dienā. Turklāt pie milzu attālumiem un cilvēku daudzuma latvieši gluži vienkārši nav pieraduši - pēc deviņu stundu lidojuma ierodoties Pekinā, izrādījās, ka ir veikts tikai pusceļš – lai nokļūtu festivāla norises pilsētā Luojangā, vēl priekšā 10 stundu garš brauciens vilcienā. Tas izvērtās par sava veida eksotiku, ķīniešu kultūras un temperamenta iepazīšanu. Dejotāji juta nepārtrauktu uzmanību, bet tai pašā laikā vietējie nepārtrauca savas ikdienas nodarbes vilcienā – zupas ēšanu, tējas dzeršanu, cauro zeķu lāpīšanu, sarunas.

Savulaik Luojanga bijusi galvaspilsēta un imperatora mītnes vieta. Koncerti un svinīgais svētku gājiens noritēja Nacionālajā Peoniju parkā, kurā apskatāmas ap 400 šī zieda šķirnes. Skatītāju sajūsma par dejām, kā arī vēlme ar dejotājiem fotografēties gan pirms koncertiem, gan pēc tiem, gan gājiena laikā bija neizsakāma. Tik varenu un bezgalīgi patiesu publikas mīlestību reti kurš dejotājs bija piedzīvojis. Festivāla programma bija veidota tā, ka katru dienu bija uzstāšanās un attiecīgi otra dienas daļa paredzēta ekskursijām. Kad vienkāršie Ķīnas iedzīvotāji ieraudzīja «Mārupiešu» dejotājus krāšņajos tautastērpos, viņu izbrīns un sajūsma trīskāršojās. Varēja vērot, kā mazi bērni bailēs slēpjas mammas brunčos, tomēr ziņkārīgi pēta teiksmainās būtnes. Pieauguši vīrieši, kas, ieraugot skaistās un krāšņās Mārupes dejotājas, zaudēja dūšu un tikai pēc ilgas minstināšanās, saņēmās nākt klāt un palūgt nofotografēties. Savukārt meitenes bija drosmīgākas un skaļiem sajūsmas spiedzieniem skrēja pie staltajiem latviešu puišiem un bildējās uz nebēdu.

Pekinā atmosfēra bija pilnīgi cita. Pilsētā ar 24 miljoniem iedzīvotāju baltie cilvēki vairs nav tik liels retums kā Luojangā. Taču baltie cilvēki, kas dejo, arī šeit tomēr ir eksotika. Atšķirība vien tā, ka Pekinā cilvēki mācēja angliski palūgt atļauju fotografēties.

Mārupes dejotāji ir patiesi lepni, ka ar raito dejas soli un tautas tērpiem ir pamanīti lielajā ļaužu pūlī starp milzu debesskrāpjiem un biznesa centriem. Pat smoga radītā pelēkā debesu nokrāsa visa brauciena laikā nemazināja prieku par dejas radīto sajūsmu ķīniešu sejās.

Par iespēju nest Latvijas vārdu pasaulē VPDK «Mārupieši» pateicas Mārupes novada domei un SIA «Robert Bosch».

VPDK «Mārupieši» šogad svin kolektīva pastāvēšanas 25 gadus, visu šo laiku kolektīva vadītāja ir horeogrāfe, deju svētku virsvadītāja Gunta Skuja. Ķīnas braucienā gūtās emocijas būs lielisks stimuls gatavojoties jubilejas koncertam, kas norisināsies 17. maijā Mārupes Sporta centrā.

Komentāri (5)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu