Raksta foto
Foto: Foto:Timurs Subhankulovs

Lai gan Eiropā jau sen abortu iespējams veikt, iedzerot dažas tabletes, Latvijas sievietes joprojām tiek spīdzinātas ar asiem instrumentiem.

 
Pasaulē jau sen praktizētā nevēlamas grūtniecības pārtraukšanas metode — medikamentozs jeb tablešu izraisīts aborts — sasniegusi arī kaimiņvalsts Igaunijas iedzīvotājas. Latvijas sievietēm joprojām šāda izvēle netiek pat piedāvāta.
RB jau rakstīja par ārstu un farmaceitu nodomu abortu izraisošas tabletes ieviest tirdzniecībā 2002. gada vasarā. Taču ne visai izprotamu iemeslu dēļ tas nav izdevies vēl šobaltdien. Atgādināsim, ka Valsts zāļu aģentūrā 2002. gada augustā tika reģistrētas t. s. aborta tabletes — mifepristons, kas izraisa mākslīgu grūtniecības pārtraukšanu. Taču, lietots viens, šis preparāts negarantē drošu nevēlamās grūtniecības pārtraukšanu. Tāpēc ir nepieciešams otrs abortu izraisošs preparāts — mizoprostols, kurš Latvijā nav reģistrēts. Sākotnējie centieni to izdarīt beidzās nesekmīgi, jo farmācijas firma šo medikamentu pieteica tikai kā kuņģa čūlu ārstējošu. To, ka zāles var izraisīt abortu, tablešu ražotājs nevēlējās norādīt. Kā pastāstīja Valsts zāļu aģentūras pārstāve Vija Berlande, pašlaik mizoprostols nepieciešamās dokumentācijas trūkuma dēļ nav reģistrēts vispār. Savulaik to gribēja izdarīt firma «Pharmacia,» kuras darbību tagad pārņēmusi farmaceitisko firmu pārstāvniecība «Pfizer». Uzņēmuma Zāļu reģistrācijas nodaļas direktore Ilze Bāra RB skaidroja, ka neuzņemas atbildību par «Pharmacia» neizdarību. Viņas pārstāvētais uzņēmums nav pat mēģinājis mizoprostolu reģistrēt.

Izskaidrojums tam esot rodams tirgus situācijā. Proti, zāļu reģistrācijas izmaksas nenosedzot izdevumus tirgus daļā. Uzzinot, ka Latvijā ik gadu tiek veikti vairāk nekā 10 000 abortu, I. Bāra solījās apsvērt iespēju medikamentu reģistrēt (piebilstot, ka jebkurā gadījumā šī procedūra prasīs vēl vismaz gadu). RB jau rakstīja, ka medikamentozs aborts varētu maksāt no 100 līdz 150 latiem.

Pašlaik nevēlamu grūtniecību var pārtraukt ķirurģiski vai izmantojot vakuuma metodi. Sarunā ar RB vairāki ginekologi apstiprināja, ka medikamentozs aborts ir mazāk traumatisks veselībai nekā ķirurģiski veiktais. Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule norāda, ka asociācija ir ieinteresēta šādas tehnoloģijas ieviešanā, taču ir vajadzīga arī kāda firma, kurai šādas tabletes jāreģistrē. Viņa piebilst, ka abortu izraisošajam mizoprostolam ir analogi preparāti, taču aborts to lietošanas indikācijās nav norādīts. Ginekoloģe Ingūna Kārkliņa atgādina, ka komplikācijas var radīt ikviena ārstēšanas metode, taču grūtniecību pārtraukt ar tablešu palīdzību ir drošāk un saudzīgāk, nekā darīt to ķirurģiski. Šādu aborta metodi var izmantot līdz septītajai grūtniecības nedēļai, negribēto grūtniecību pārtraucot ar trīs tablešu ieņemšanu. Kā abortu izraisošu medikamentu ārste nosauc arī artroteksu. Tas Latvijā ir reģistrēts, taču, tā kā indikācijās aborts nav norādīts, tad lietot to nedrīkst. I. Kārkliņa uzskata, ka medikamentoza aborta legalizēšana iestrēgusi birokrātijā, jo esot pat sagatavots nolikums par abortu izstrādi. Diemžēl, kamēr Valsts zāļu aģentūrā nav reģistrētas procedūrai nepieciešamās tabletes, Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju aģentūra nereģistrē šādu grūtniecības pārtraukšanas metodi. Aģentūras nostāju RB noskaidrot neizdevās, jo tās priekšsēdis Egīls Lavendelis esot komandējumā, savukārt citi diez vai būšot kompetenti atbildēt.

Kamēr tablešu aborts Latvijā nav pieejams, ārsti aicina ikvienu iedzīvotāju rūpēties par kontracepcijas izvēli, lai nevēlama grūtniecība vispār neiestātos. Pretapaugļošanās līdzekļu klāsts paplašinās. Nesen arī mūsu sievietēm rasta iespēja lietot pie ādas pielīmējamu kontracepcijas plāksteri. Tomēr ar šādu plāksteru lietošanu Amerikā tiek saistīti arī lieli skandāli, informē laikraksts «New York Post». Tas norāda, ka tieši kontraceptīvais plāksteris «Evra» izraisījis 17 sieviešu nāvi un dzīvību apdraudošas situācijas. Sievietes vecumā no 17 līdz 30 gadiem mirušas ar miokarda infarktu, asins trombozi vai trieku. Aicinot sievietes nekrist panikā, britu eksperti mierina, ka lipeklis nav riskantāks par perorālās kontracepcijas tabletēm. Arī Valsts zāļu aģentūra norāda, ka nav saņēmusi informāciju, ka kontraceptīvā plākstera «Evra» lietošana varētu apdraudēt sievietes veselību. Latvijas Kontraceptoloģijas asociācijas prezidente Melānija Orleāna apšauba, vai plāksteru lietošana bijusi 17 amerikāniešu nāves cēlonis. Visticamāk šīm sievietēm bijušas nopietnas veselības problēmas.

 

Komentāri