Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Lamināts jūsu grīdai

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Lamināts mūsdienās kļuvis par vienu no iecienītākajiem grīdas segumiem. Tas ir klasiska un modernam dizaina apvienojums, turklāt viegli ieklājams un ikdienā nesagādā problēmas lietošanā.

Pirms pērk laminātu, jāuzzina, kādās telpās to lietos, jo lamināta grīdas segumiem ir dažādas noslogojuma pakāpes: 23. klase — dzīvojamām telpām; 31. un 32. klase — sabiedriskām telpām ar mazu noslogojumu; 33. klase — sabiedriskām telpām ar lielu noslogojumu.

Pašlaik Rīgas veikalos nav pieprasījuma pēc 23. un 33. klases lamināta. Pieprasījuma pēc pēdējā nav, jo to nepieciešams īpaši pasūtīt no rūpnīcām un izmaksas tādēļ ir lielākas.

Ir līmējami, «Clic» veida un sitamie lamināti. Ar «Clic» sistēmu grīdas elements bez līmēšanas vienkārši saspraužas, un pa grīdu var uzreiz staigāt. Klik («Clic») savienošanas sistēma nodrošina:

* ātru un vienkāršu ieklāšanu;
* grīdas elementu savienošanu bez līmēšanas;
* laika un naudas ekonomiju;
* optimālu savienojuma precizitāti;
* bojāto grīdas daļu vieglu nomaiņu.

Sitamos laminātus gan vairs gandrīz neražo, jo tie ir visgrūtāk ieklājami un lietošanā izskatās visneestētiskāk. Pieprasītākie pašlaik ir «Clic» veida lamināti, jo to ieklāšanai nav nepieciešami nekādi papildu rīki (līmējamiem laminātiem — PVA līme, jostas savilkšanai), vienīgi kāds klucītis, ar ko piesist ieklājamo materiālu.

Kad lamināts ieklāts, nevajadzētu aizmirt, ka tas ne visai labi «sadzīvo» ar ūdeni. Ikdienā laminātu viegli kopt ar mīkstu slotu vai putekļu sūcēju. Netīrumus noslauka ar viegli mitru drānu, pēc tam grīdas segumu nosusina. Lai nebojātu laminātu un saglabātu tā sākotnējo izskatu, mēbeļu kājiņām būtu vēlams pielikt mīkstus gumijas ritentiņus.

Pēdējā laikā pircēji arvien biežāk svārstās starp izvēli — lamināts vai parkets? Tas tāpēc, ka kvalitatīvs un labs parkets maksā gandrīz tikpat, cik lamināts. Bieži vien patērētāji izvēlas parketu tāpēc, ka tas ir dabisks koks. Taču laminātam ir daudz plusu. Šis materiāls ir vieglāk un ērtāk kopjams, ātrāk ieklājams, izturīgāks par parketu, taču laminātu nav iespējams atjaunot. Kad grīdas segums būs nokalpojis savu laiku, tas būs jāmaina.

Jo lamināts dārgāks, jo tas gatavots no labākiem materiāliem un ir izturīgāks pret ūdeni. Arī uguns labam laminātam nespēs kaitēt. To var klāt pat pie kamīna, ja uzkritīs ogle, tā nesabojās grīdas segumu. Profesionāļi iesaka iegādāties dārgāku laminātu, pirmkārt, tā iemesla dēļ, ka lētākie mēdz būt brāķēti, bet to iespējams pamanīt tikai lamināta klāšanas laikā. Ja esat izlēmuši, ka lētāks lamināts būs gana labs, ieteicams pirkt vismaz 10 procentu vairāk, nekā vajadzīgs, lai brāķi varētu novērst. Dārgie un lētie lamināti vēl atšķiras ar to, ka lētie nav impregnēti un uzsūc ūdeni. Visļaunākais šajā faktā — ar laiku zem lamināta sasūksies ūdens, lamināts sāks kustēties vai pat čīkstēt. Šis materiāls jau ir diezgan skanīgs.

Rīgas veikalos nopērkami dažādi laminātu toņi — no bēša līdz pat tumšam, dažādi ornamenti un raksti, spīdīgs lamināts, dažāda veida koku imitācijas. Ir arī īpašs lamināts ar izteiktu reljefu, kas pasargā no slīdēšanas.

Ne katrs grīdas segums ir piemērots jebkurai telpai un tur notiekošajām norisēm. Parasti dzīvesvietu var iedalīt trijās kategorijās: darba telpas un caurstaigājamās zonas, atpūtas telpas, telpas viesiem.

Parkets ir izturīgs pret sasilšanu, to nebojā ūdens un dažādi šķīdinātāji, tas ir izturīgs pret smagu priekšmetu triecieniem. Lamināta daudzveidība gan faktūras, gan krāsas ziņā ļauj tam iekļauties jebkurā interjerā.

Virtuvē, kur grīdas segums bieži vien tiek pakļauts dažādu priekšmetu kritieniem, sakarsētu tauku un ūdens pilienu nonākšanai uz grīdas, lamināts ir piemērots izturības dēļ.

Caurstaigājamās telpās un birojos bieži vien kā grīdas segumu izmanto keramiskās flīzes, taču tās ir mazāk izturīgas pret mehāniskiem bojājumiem nekā lamināts. Šāda veida telpām nereti vajadzīga apsildāmās grīdas ierīkošana. Laminātam ir pietiekami laba siltuma caurlaidība, lai tādu ierīkotu.

Viesistaba ir mājas seja. Tajā notiek svinības, tiek uzņemti ciemiņi. Arī šajā telpā labi iederas lamināts, ko iespējams papildināt ar paklājiem.

Guļamistabās parasti tiek izmantoti lieli paklāji, pa kuriem patīkami staigāt basām kājām, taču lielam paklājam vajag regulāru un pamatīgu tīrīšanu un kopšanu. Arī guļamistabā laminātu ieklāt ir praktiskāk. Ja ir vēlme, lai guļamistabā tomēr būtu paklājs, laba alternatīva ir pie gultas nolikt nelielus kāju paklājiņus.

Lamināta pamatklašu priekšrocības un cenas

23. klase. No 4,50 Ls/m2. Lieliskās šā produkta īpašības ļauj to lietot ne tikai dzīvojamās, bērnu un jauniešu istabās, bet arī dzīvojamo māju priekšnamos un koridoros.

31. klase. No 4,99 Ls/m2. Augstāka iespējamā slodze. Dzīvojamo un sabiedrisko telpu aprīkošanai.

32. klase. No 6,99 Ls/m2. Pieprasītākā lamināta klase. 32. klase piemērota stipri noslogotām dzīvojamām, kā arī vidēji noslogotām sabiedriskajām telpām. Daudzslāņu lamināta grīdas konstrukcija nodrošina seguma triecienizturību un stabilitāti.

33. klase. Dažādi (atkarīgs no rūpnīcu izmaksām). Rīgas veikalos iespējams iegādāties, iepriekš pasūtot. Lamināta grīdas segums piemērots biroju, viesnīcu  un salonu aprīkošanai.

Palīgmateriāli lamināta grīdas ieklāšanai un kopšanai

• līme,
• līmes tīrītāji,
• spriegošanas jostas,
• speciālie apakšsegumi — skaņas izolācijai.

Cilvēkam, kurš nav speciālists šajā jomā, ir visai grūti atšķirt augstas un vidējas kvalitātes laminātu, tāpēc vislabāk tomēr ir vadīties pēc cenu izmaiņām.

Augsta noslogojuma klases lamināta cenas svārstās 10 latu par kvadrātmetru robežās. Viduvējas kvalitātes, neliela noslogojuma lamināts ir nopērkams par 4–6 latiem par kvadrātmetru, tas piemērots nelielu dzīvokļu īpašniekiem, kuri pa to staigās dažas reizes dienā.

Svarīgi izvēlēties pareizo lamināta apakšklājumu, kas var būt no porolona vai speciāla bitumena. Tas var būt speciāls apsildāmām grīdām, izlīdzinošs nelīdzenām virsmām vai skaņu slāpējošs apakšklājums.

Lamināta grīdas ir viegli montēt, tas izdarāms arī paša spēkiem, taču der ielāgot dažus pamatnoteikumus:

• Laminātu nevar klāt tieši uz «melnās» grīdas, piemēram, betona.
• Lamināta grīdas ir «peldošās grīdas». Visa grīda ir lamināta dēlīšu plātne, kas nekur netiek piestiprināta pie pamatnes. Lamināta dēļus vajadzētu ieklāt tā, lai līdz sienām paliktu apmēram 1 cm plata josla, ko nosedz ar grīdas līstēm (tās stiprina pie sienām).
• Parasti lamināta dēļus līmē vienu pie otra ar speciālu lamināta līmi. Lieko līmi, kas rodas, saspiežot kopā plāksnītes, vajadzētu noslaucīt ar mitru lupatiņu, jo sacietējušu to nav iespējams tik viegli noņemt.
• Augstākās klases lamināta dēļus montē kopā kā lego klucīšus, neizmantojot līmi. Arī grīdas demontāža ir tikpat vienkārša kā tās montāža.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu