PVD: šogad ĀCM atklāts jau 29 meža cūkām; slimības izplatība nerimst

FOTO: RIA Novosti/Scanpix

Šogad Latvijā Āfrikas cūku mēris (ĀCM) atklāts jau 29 meža cūkām un slimības izplatība nerimst, trešdien intervijā Latvijas Radio atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktors Edvīns Oļševskis.

Viņš informēja, ka pērn kopumā Latvijā atklātas 217 inficētas meža cūkas, bet šogad pirmajās gada nedēļās - jau 29. «Nekādā ziņā nevar runāt par ĀCM pierimšanu. Par pierimšanu mēs varētu runāt mājas cūku novietnēs - tur pēdējais gadījums ir konstatēts 17.septembrī, kopumā 32 gadījumi,» teica Oļševskis, piebilstot, ka mājas cūku populācijā ĀCM izdevās ierobežot, pateicoties stingrajiem biodrošības pasākumiem.

Viņš norādīja, ka

ārkārtas situācija, kas bija izsludināta līdz pērnā gada beigām, ir beigusies tikai formāli.

«Cūku audzētājiem tas teorētiski nozīmē, ka ārkārtas situācija ir beigusies, taču viņu tiešajā dzīvē tas nenozīmē, ka ĀCM draudi ir mazinājušies,» atzīmēja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors.

Oļševskis arī norādīja, ka medību ierobežojumi, piemēram, dzinējmedību aizliegums, joprojām būs spēkā. «Mednieki, protams, gribētu šos atvieglojumus, bet ir jāuzsver, ka medību ierobežojumi nav noteikti visā Latvijas teritorijā, ir daudz teritoriju, kur dzinējmedības turpinās. Dzinējmedības ir aizliegtas tajās teritorijās, kurās joprojām akūti notiek saslimšana,» norādīja PVD pārstāvis, skaidrojot, ka dzinējmedības aizliegšana ir loģiska, jo to laikā cūkas tiek izdzenātas - ja cūkas ir slimas, tad ar dzinējmedībām tiek panākts tas, ka slimās cūkas tiek aizdzenātas uz jaunām teritorijām. «Tāpat dzinējmedībās koncentrējās daudz mednieku un nomedītās meža cūkas tiek sadalītas un - ja tur ir 30 dažādi mednieki, tad arī uz 30 dažādām vietām tas gaļas gabals nonāk,» piebilda Oļševskis.

Viņš prognozēja, ka,

visticamāk, nākamos trīs gadus Latvijai būs jāsadzīvo ar ĀCM draudiem.

«Tie paši ierobežojumi būs spēkā. Mums vairāk šobrīd uztrauc jaunas teritorijas, lai tur slimība nenonāk neapzinīgu cilvēku dēļ,» teica PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Uz augšu