/nginx/o/2018/07/16/9848669t1ha99c.jpg)
Vasaras sezona rit pilnā sparā, tāpēc daudzi savu ikdienas relaksāciju, saviesīgos vakarus un nedēļas nogales draugu lokā «pārceļ» no iekštelpām uz dārzu vai terasi. Terase ir vienlīdz svarīga papildu dzīvojamā platība gan privātmāju īpašniekiem, gan dzīvokļos mītošajiem, jo tā sniedz vienreizīgu iespēju baudīt svaigu gaisu, vērot vasarīgās lietusgāzes un tvert saules starus, nemaz īsti nepametot savu mājokli.
Terases nav īpaši izplatītas Latvijas samērā vēsā un nepastāvīgā klimata dēļ, turklāt tās sadārdzina būvniecību, kā arī prasa ne mazumu naudas līdzekļu izbūvēto platību labiekārtošanai. Šo iemeslu dēļ Latvijā terasēm paredzētās mēbeles vairāk varētu uzskatīt par luksusa preci — salīdzinoši mazs pieprasījums, taču arī cenas nav no lētākajām. Arī Latvijas salonu piedāvājums neizceļas ar sevišķi plašu tieši terasēm piemērotu mēbeļu klāstu, tāpēc, meklējot iespējamo mēbelējumu, vērts ieskatīties dārza mēbeļu piedāvājumā, kā arī īpašu materiālu iekštelpu mēbelēs.
Veidojot terases interjeru, primāri uzmanība jāpievērš funkcionalitātei un materiālu kalpošanas ilgtspējai. Latvijā pavasari un rudeņi ir mitri, vēsi un vējaini, tāpēc, izvēloties mēbeles, jākoncentrējas uz mitrumizturīgiem, smagākiem un viegli kopjamiem materiāliem. Ja dārza mēbelēm tik populārie plastmasas izstrādājumi ir lēta un reizumis arī dizainiski izdevusies alternatīva, terasei varbūt jāizvēlas kas elegantāks. Balkons un terase ir kā iekštelpu vizuāls paplašinājums, kurš redzams arī būves eksterjerā. Līdz ar to tajā izvietotajām mēbelēm jābūt stilistiski saskaņotām gan ar interjeru, gan arī pašas ēkas stilu un apdares materiāliem. Vēl labāk — ja terases iekārtojumu iespējams maksimāli «sapludināt» ar apkārt esošo dabu, veidojot vienotu, harmonisku ansambli. Jaunajos daudzdzīvokļu ēku projektos spēkā ir arhitektu un pašvaldību uzstādītie noteikumi, kā jāizskatās terasēm un balkoniem. Tāpēc nereti likuma vārdā var nākties atteikties, piemēram, no spilgtām plastmasas terases mēbelēm uz askētiskas mūsdienīgas būves fona.
Pītās mēbeles un rotangpalmas materiāls ir ļoti iecienīta izvēle gan to patīkamās tekstūras, gan nodrošinātā komforta, gan arī vizuālā izskata dēļ. Šīs mēbeles ir visdažādākajās formās un krāstoņos, tomēr mūsu valsts iedzīvotāji vairāk iecienījuši koka toņu un dabīgo pinumu krāsu.
Nerūsējoša metāla mēbeles spēj piešķirt īpaša stila noskaņu veidotajam interjeram, jo metāls var tikt izmantots gan funkcionālisma un minimālisma askētisma izveidei, gan franču un itāliešu romantisko metāla kalumu dekoratīvismam. Turklāt metāla mēbeles ir pietiekami smagas un stabilas, kā arī dod iespēju ar drošu sirdi atstāt tās ārā ziemā.
Koka mēbeles ir ļoti patīkami lietot, tās pārāk neuzkarst, kā arī neatdziest līdz stindzinošam aukstumam, tomēr ir salīdzinoši grūti kopjamas skarbākos laikapstākļos. Tomēr, ja iepriekš koks ir pienācīgi apstrādāts, tas ir ļoti elegants, izsenis izslavēts un pateicīgs materiāls arī terases mēbelēm. Jāatceras, ka nozīmīgākais koka mēbeļu izvēlē ir koka suga, kura var variēt no ļoti neizturīgas, līdz pat ļoti blīvai un piemērotai pat kuģu klājam. Pie šīm vērtīgākajām un importētajām koksnēm jāpieskaita tīkkoks, dzelzs koks, melnkoks (ebenkoks) u. c.
Svarīgākais, kam jāpievērš uzmanība, iekārtojot terasi, ir grīdas segums — tam jāiztur visi iespējamie laikapstākļi, ja vien terase nav stiklota vai daļēji noslēgta. Lētākais variants ir parastā betona grīda, kura parasti tiek izveidota jau «pelēkās apdares» stadijā, tomēr tas ir auksts, nemājīgs materiāls, kas būtu piemērots vien minimālisma vai industriālisma stilam, labi savienojams ar stikla un nerūsējoša metāla mēbelēm. Veikalos ir arī dekoratīvais betona grīdas klājums — tonēts un ar dažādu faktūru.
Otrs populārākais variants ir flīzes. Jāatceras, ka vaļējai terasei piemērotas būs vien akmensmasas flīzes ar augstu pretslīdes koeficientu. Akmensmasas flīžu tonis nav pakļauts nodilumam, jo visa flīze sastāv tieši no šā materiāla — tai nav drukātas cita materiāla virspuses kā daudzām keramiskajām flīzēm.
Tomēr vissiltākais grīdas segums būs pret mitrumu impregnēti koka dēļi. Latvijā ražo arī speciālus impregnētus terases dēļus ar iefrēzētām gropītēm, kas lietainā laikā pasargā no slīdēšanas.