Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lietuvieši visā pasaulē vienlaikus dziedās savas valsts himnu

Lietuvas prezidents Valds Adamkus aicinājis lietuviešus visā pasaulē svētdien, 5.jūlijā, tieši Valsts dienas un Lietuvas vārda tūkstošgades svinību kulminācijas priekšvakarā, apvienot balsis, kopīgi nodziedot savas valsts himnu - Vinca Kudirkas 1898.gadā sarakstīto «Tautisko dziesmu».

«Svētdienas vakarā «Tautiskā dziesma» skanēs ne tikai Dziesmu svētkos un ne tikai Lietuvā - Vinca Kudirkas svinīgās dziesmas vārdi apvienos visas pasaules lietuviešus Eiropā un Amerikā, Austrālijā, Āzijā un Āfrikā. Lai kur tobrīd būdami, mēs ar visu sirdi un visu balsi nodziedāsim mūsu himnu, skanīgi un lepni paziņojot: Lietuvas vārdam ir tūkstoš gadu! Sveicu Lietuvu, kas šobrīd izdzīvo vēsturisku brīdi! Lai skan gadsimtu sasaukšanās pār tūkstošgadīgo Lietuvu!» teikts valsts vadītāja aicinājumā.

Tā būs pirmā reize vēsturē, kad vienas tautas piederīgie visā pasaulē apvienos balsis himnā, tā pavēstot, ka apritējuši tūkstoš gadi, kopš Lietuvas vārds pirmo reizi pieminēts rakstītos avotos - Kvēdlinburgas hronikā.

Doma vienlaikus visā pasaulē dziedāt Lietuvas himnu radusies Lietuvas burātāju ekspedīcijas «Tūkstošgades odiseja» dalībniekiem, kas deviņu mēnešu laikā jahtā «Ambersail» veica ceļojumu apkārt pasaulei. Pēc viņu stāstītā, tiekoties ar dažādās pasaules valstīs dzīvojošiem lietuviešiem, ik reizi spontāni izskanējuši vārdi, ar kuriem sākas himna, - «Lietuva, mūsu Tēvzeme...».

5.jūlija vakarā plkst.21.00 pēc Lietuvas (arī Latvijas) laika apjozt pasauli ar savas valsts himnas skaņām gatavojas gan Lietuvas pilsētu un lauku iedzīvotāji, gan lietuviešu kopienas ārvalstīs, pazīstamākie Lietuvas mūziķi un sportisti, skolasbērni un tūkstošgades Dziesmu svētku dalībnieki. Himna tiks atskaņota arī vairākās radiostacijās un pat tirdzniecības centros.

Viļņas iedzīvotāji svētdienas vakarā pulcēsies iepretī valdības ēkai, pie himnas autora Vinca Kudirkas pieminekļa, un dziedās himnu kopā ar zēnu kori «Ažuoliukas"; Kauņā «Tautiskā dziesma» ar triju pazīstamu baritonu atbalstu skanēs pie Kauņas pils; Klaipēdā kruīzu kuģu terminālī to dziedās «Tūkstošgades odisejas» dalībnieki un viņu sagaidītāji no visas Lietuvas; himna skanēs arī daudzu pilsētu galvenajos laukumos un pilskalnos.

Videokameru iemūžinātos himnas dziedāšanas mirkļus no pasaules lietuviešu kopienām pirmdien, 6.jūlijā, translēs Lietuvas TV3.

Tos, kuri nevarēs sapulcēties lielākos kopkoros, projekta organizētāji aicina - apvienojiet balsis savā ģimenē, savā pagalmā, kaimiņu un draugu lokā un dziediet Lietuvas himnu, lai kur jūs tobrīd atrastos - sētsvidū, uz ielas vai laivā ezera vidū!