Lācene Made nošauta

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Lai arī Līgatnes dabas taku darbinieki bija atraduši lāceni Madi, viņa turpināja staigāt pa mežu un nekāda pielabināšana un ieēdināšana nelīdzēja lāceni nogādātu atpakaļ voljerā, tāpēc pēc pieaicināto speciālistu atzinuma, ka iemidzināšana nelīdzēs, jo viņas rīcība var radīt lielāku apdraudējumu apkārtējiem Līgatnes iedzīvotājiem, tika pieņemts lēmums Madi likvidēt, aģentūru LETA informēja Līgatnes dabas taku vadītājs Jānis Andrušaitis.

Viņš stāstīja, ka pēc ilgiem meklēšanas pūliņiem, kas atsākās šorīt, izbēgusī lācene Made tika atrasta tikai šopēcpusdien un pēc savu ķērāju apmānīšanas, viņa devās atpakaļ mežā. Dabas taku darbinieki, nu jau piesaistot medniekus, turpināja viņai sekot pa mežu. Pēc kāda laika ciemojusies vēl citā apkaimes mājas pagalmā un likusi saprast, ka pielabināšanās un ieēdināšana nelīdzēs - viņa nedomā pakļauties un doties atpakaļ uz nožogojumu.

Lai veiktu šāvienus ar miega ampulām šāvējam ir jāatrodas vismaz 10 metru attālumā no dzīvnieka. To, ka iemidzināšana nav iespējama, un viņas rīcība var radīt reālu apdraudējumu Līgatnes novada iedzīvotājiem, pēc lācenes satrauktās un nervozās izturēšanās, secināja gan vetārsts, gan pārējie speciālisti. Ņemot vērā arī riskus, ko rada pakāpeniskā miega zāļu iedarbība un neprognozējamā dzīvnieka rīcība pēc šāviena, nopietni izvērtējot situāciju un konsultējoties ar speciālistiem, tika pieņemts lēmums lāceni likvidēt.

Tika saaicināti mednieki, kas teritoriju, kurā atradās Made, ielenca un pēc stundu ilgiem meklējumiem bēgle tika atrasta citā mājā apdraudot mājdzīvniekus un cilvēkus. Sajūtot mednieku tuvošanos, lācene metās bēgt, kas nozīmēja, ka viņa var nozust atkal. Tā kā tuvojās tumsa, tas bija risks lāceni aizbiedēt tālāk un atkal pazaudēt pēdas. Tad viņa tika nošauta.

Par lāču mammu sauktā Velga Vītola savu mīluli pabaroja, bet ap plkst.18 vakarā Made viņai esot uzbrukusi – šādu neoficiālu informāciju portāls «kas jauns» uzzināja no dabas draugu aprindām.

Tomēr pati Vītola šādus apgalvojumus ir kategoriski noraidījusi – Made viņai neesot mēģinājusi nodarīt pāri.

«Savas dzīves pēdējās stundas Tu biji Brīva... Paldies Tev, Made, par visu... Paldies par kopā pavadīto laiku...– šiem 17 Tavas dzīves gadiem. Es gan nebiju Tava kopēja, bet ļoti mēģināju būt Tavs Draugs...» portālā «draugiem.lv» raksta Velga Vītola.

Līgatnes dabas taku darbinieki ir veikuši abu lāču puiku Mika un Puikas iežogojuma remontu un pastāvīgi pārbauda iežogojumu un novēro lāču uzvedību, kuri šobrīd neizrāda interesi tuvoties žogam vai atkārtot Mades gaitas.

Jau pāris gadus Gaujas nacionālā parka fonda valde un Līgatnes dabas taku darbinieki cenšas rast iespēju izbūvēt jaunu lāču iežogojumu lācenei Ilzītei, lai pārējos lāčus ievietotu izturīgajā Ilzītes iežogojumā. Tas kļuvis iespējams tikai šī gada marta beigās, kad atbalstu sniedza Meža attīstības fonds, Borisa un Ināras Teterevu fonds, kā arī fizisko personu ziedojumi.

Jaunā iežogojuma būvniecības priekšdarbi jau ir uzsākti. Paredzams, ka jaunā iežogojuma būvniecība tiks pabeigta līdz gada beigām.

Līgatnes dabas takas apmeklētājiem joprojām ir slēgtas. Par darbības atsākšanu informēsim.

Uz augšu