Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Avārijā cietusī kļūst par vainīgo - vainu pierādījusi datorsimulācija

FOTO: Reuters/Scanpix

Savdabīgu Lieldienu sveicienu saņēmusi līvāniete Solvita Ziemele. Neilgi pirms svētkiem viņa izsaukta uz Jēkabpils policiju, kur sievietei paziņots, ka no cietušās autoavārijā viņa kļuvusi par avārijas izraisītāju un vainīgo ceļu satiksmes negadījumā, vēstī TV3 raidījums «Nekā personīga».

Kā vēsta raidījums - līdz ar to viņai pašai jāsedz pusgadu ilgās ārstēšanās un arī sasistās automašīnas izdevumi. Policijas veiktā ceļa satiksmes negadījuma analīze pierādījusi, ka avārija nebūtu notikusi, ja sieviete nebūtu centusies no tās izvairīties. Policija nolēmusi abus autovadītājus atzīt par vainīgiem un kriminālprocesu izbeigt. Šādai tiesībsargu rīcībai nepiekrīt satiksmes eksperti, uzskatot, ka pret avārijas tiešo izraisītāju, kriminālprocesu nedrīkstētu izbeigt.

Sieviete autoavāriju piedzīvoja uz Līvānu-Jēkabpils ceļa. Braucot ar automašīnu «Nissan», no nelielā sānceļa uz Trepi izbrauca «Audi» markas automašīna un ceļa vidū notika sadursme.

Automašīnu «Nissan», kura brauca pa galveno, ceļu vadīja Solvita Ziemele. Viņa brauca ar ātrumu 90 kilometriem stundā. No ceļa, kas ved uz Trepes staciju un pie kura ir zīme «Dodiet ceļu», izbrauca 23 gadus vecais Matīss Ozoliņš. Viņš domājis, ka paspēs iebraukt joslā uz Līvāniem, taču nepaspēja.

Mediķi Solvitu aizveda uz slimnīcu. Kopā ar viņu automašīnā bija viņas draugs un arī meita Sintija. Solvitai tika konstatēts smadzeņu satricinājums, dažādi sasitumi, arī pēdas lūzums. Pusgadu viņa ārstējusies, veselības problēmas pēc avārijas bijušas arī Solvitas draugam un meitai.

Neilgi pēc avārijas atbrauca arī bijušais vīrs Jānis Ziemelis. Viņš pats ir tālbraucējs ar daudzu gadu stāžu un redzot avārijas situāciju viņam, tāpat kā ceļu policistiem, ar kuriem viņš aprunājies, neradās šaubas par to, kas vainīgs avārijā.

«Labi bija redzamas pēdas, ka bremzēts 10-15 metri. No plaisas līdz šejienei. Un praktiski no svītras pusmetru, sacījis Ziemelis.

Jēkabpils policija noliedz, ka policija tikai tagad būtu mainījusi viedokli par to, kurš vainīgs avārijā. Martā saņemta gala ekspertīze par ceļu satiksmes negadījumu, kur modelējot speciālā datorprogrammā secināts, ka gadījumā, ja Solvita Ziemele bremzējot nebūtu iebraukusi pretējā joslā, tad viņa nebūtu ieskrējusi Ozoliņa vadītajā mašīnā un avārija nebūtu notikusi.

«Kā paskaidro automašīnas vadītāja, viņa redzot, ka automašīna brauc pretī, griež pa kreisi, nevis apstājas vai turpina pa savu joslu, bet brauc pa kreisi... Katra autovadītāja galvā mēs nevaram ielīst. Tāpēc mēs vadāmies pēc ekspertīzes. Ņemam vērā ekspertus. Tā domājot var būt jebkurš rīkotos līdzīgi kā vadītāja braucot pa kreisi, bet eksperts ir tā pateicis,» sacīja Jēkabpils kriminālpolicijas priekšnieka vietniece Inga Gaidlazda.

Līdz ar to policija nolēmusi, ka avārijā vainojami abi vadītāji un kriminālprocess ir jāizbeidz. Kā pamatojumu savam lēmumam Jēkabpils policija min Zemgales apgabaltiesas 14.marta spriedumu par kādu citu avāriju Jēkabpilī.

Edijs Privāns pasniedz ceļu satiksmes noteikumu autoskolā, viņš uzskata, ka situācija ir pretrunīga. Viņaprāt, primāri jāvērtē tas, ka autovadītājs, kurš ir izbrauca no mazākas nozīmes ceļa, izraisīja autoavāriju. Tikai tādēļ, lai izvairītos no priekšā izbraucošā auto Solvitai Ziemelei grieza stūri pa kreisi un bremzēja. Viņš apšauba policijas lēmumu pareizību, modelējot situāciju ar datorprogrammu.

Juriste Nastasja Frīdmane uzskata, ka policijas lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu nav profesionāls. Solvita Ziemele avārijā ir cietusi daudz smagāk, tādēļ šajā gadījumā, atzīstot viņu par līdzvainīgu avārijas izraisīšanā apdrošinātāji varētu samazināt ārstēšanās un sasistā auto izdevumu atmaksu, bet lieta būtu jāturpina.

«Nav pamata izbeigt kriminālprocesu. Otram vadītājam ir jāatbild par to, ka viņš pārkāpis noteikumus, kā rezultātā ir miesas bojājumi,» sacīja Frīdmane.

Sieviete nolēmusi apstrīdēt Jēkabpils policijas lēmumu. Viņa no apdrošinātājiem vai avārijas izraisītāja Matīsa Ozoliņa par ārstēšanos un sasisto auto vēlas 2000 latus. Savukārt, 23 gadus vecais jēkabpilietis Matīss Ozoliņš, sazvanīts, pauda viedokli, ka policijas lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu ir pareizs.

«Mīļie cilvēki, ja jums kaut kas notiek – ņemiet advokātu. Es un citi bija pārliecināti, ka viņš ir vainīgs. Bet beigās tā nav,» sacīja Ziemele.

Aktuālākās ziņas