Autoīpašnieki pārmaksā, iegādājoties OCTA polises starpnieku portālos

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Šobrīd Latvijā ir vairāk kā 10 apdrošināšanas starpnieku portāli, kuros autoīpašnieki var iegādāties OCTA polisi. Neraugoties uz daudzu portālu sludināto informāciju par it kā visizdevīgākajām OCTA cenām, patiesībā autoīpašniekam tās tiek uzrādītas jau ar iekļautu apdrošināšanas starpnieka atlīdzību jeb tā saukto «starpnieku komisiju».

«Liela daļa autoīpašnieku izmanto iespēju iegādāties OCTA polisi internetā, izmantojot dažādu portālu sniegtās iespējas. Pirmkārt, tādā veidā var atjaunot polisi ļoti īsā laikā. Otrkārt, tāpēc, ka internetā OCTA var iegādāties par izdevīgākām cenām,» stāsta Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Portālam «Apollo» Stengrevics atzina, ka vairums autoīpašnieku nezina, ka OCTA cena ir atkarīga no vietas jeb portāla, kurā tiek polise iegādāta, kā arī to, ka starpnieku portālos pie katras, konkrētās apdrošināšanas sabiedrības, uzrādītās cenas nav tās pašas, par kādām polises var iegādāties, ja vēršas tieši pie apdrošinātāja.

«To, ka šajos, starpnieku portālos pieejamajās OCTA cenās ir iekļauta starpnieka komisija, autoīpašnieks neredz. Tāpat netiek pamanīta maziem burtiņiem rakstītā rinda, ka OCTA darījumu nodrošina nevis apdrošinātājs, bet apdrošināšanas starpnieka uzņēmums. Rezultātā, autoīpašnieks iegādājas OCTA pārliecībā, ka tā ir vislabākā, viņam iespējamā cena, taču patiesībā par polisi pārmaksā. Protams, ja paveicas, var gadīties, ka arī pie starpniekiem var saņemt izdevīgu piedāvājumu. Tomēr, šādiem gadījumiem nav masveida rakstura», situāciju tirgū skaidro Stengrevics.

Saskaņā ar OCTA tirgus datiem, pērnajā gadā vairāk kā 185 000 OCTA ir iegādātas izmantojot distances saziņas līdzekļus, kopumā sastādot 15 % no visiem, noslēgtajiem apdrošināšanas līgumiem. OCTA cenas sadārdzinājums atkarībā no polises iegādes portāla var atšķirties sākot no dažiem latiem, līdz pat vairākiem desmitiem latu. Ņemot vērā, ka mēnesī caur polišu iegādes vietām tiek veikts tūkstošiem transakciju jeb OCTA iegādes darījumu, starpnieku gūtā peļņa no OCTA polišu cenu sadārdzinājuma ir mērāma miljonos.

«Starpnieku portālos OCTA cenu sadārdzinājuma apmērs lielā mērā būs atkarīgs no autoīpašnieka Bonus – Malus klases. Jo sliktāka ir Bonus – Malus klase, jo augstāka būs OCTA cena. Līdz ar ko, arī lielākas starpnieku komisijas pievienošanas iespējas. Katrai polisei pievienotais sadārdzinājums uz kopējo, mēnesī veikto darījumu skaitu, starpniekiem rada milzu ienākumus par kuriem samaksā autoīpašnieks no sava maka, tikai tāpēc, ka polise netiek iegādāta pa tiešo no apdrošinātāja,» stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs.

LTAB ir pievienojies OCTA polišu tirgošanai internetā un savā mājas lapā ir izveidots OCTA kalkulators, kurš sniedz objektīvu informāciju par OCTA cenām un piedāvā iegādāties OCTA polisi pa tiešo no apdrošinātāja.

Stengrevics apgalvo, ka mājas lapā pieejamās cenas ir visizdevīgākās Latvijā, jo LTAB nav starpnieks un darījuma veikšanas gadījumā OCTA polise tiek iegādāta tieši pie apdrošinātāja, bez papildus komisijas maksas.

Uz augšu