Nepareizi aizpildīts saskaņotais paziņojums var novest pie kriminālatbildības

FOTO: pinkBEAT, CC BY-NC-ND 2.0

Lielākā daļa autovadītāju neapzinās, ka nepatiesas informācijas norādīšana saskaņotajā paziņojumā var novest pie kriminālatbildības, secinājuši apdrošināšanas kompānijas «ERGO» speciālisti.

Kā paziņojumā medijiem skaidro apdrošināšanas sabiedrības pārstāvji, trešdaļā pieteikumu par ceļu satiksmes negadījumos nodarītiem zaudējumiem tiek iesniegti, balstoties uz saskaņoto paziņojumu

«ERGO» norāda, ka preventīvos nolūkos apdrošinātājs izveidojis īpašu sistēmu, kas palīdz atklāt apzinātos krāpšanas gadījumus ar saskaņotajiem paziņojumiem. Pēdējo trīs mēnešu laikā tā palīdzējusi atklāt jau desmit krāpšanas gadījumus, par kuriem materiāli nosūtīti tiesībsargājošām iestādēm.

Pēc apdrošinātāja novērojumiem vistipiskākā krāpniecības situācija rodas tad, kad avārijas brīdī vienam no iesaistītajiem vadītājiem nav iegādāta OCTA. Šādā situācijā ar otru iesaistīto pusi tiek panākta vienošanās, ka saskaņotais paziņojums tiks aizpildīts vēlāk, nevis notikuma vietā, savukārt ierosinājuma iniciators tikai tobrīd dodas iegādāties OCTA polisi.

«ERGO» dati uzrāda, ka 80% gadījumu, kad saskaņotais paziņojums par notikušu avāriju tiek iesniegts trīs dienu laikā pēc OCTA polises iegādes, ir ar krāpnieciskām pazīmēm.

Ļoti bieži autovadītāji, aizpildot saskaņoto paziņojumu, nepareizi norāda ne tikai notikuma vietu un apstākļus, bet arī negadījuma dienu un laiku.

«Daudzi cilvēki neapzinās, ka saskaņotais paziņojums ir tikpat svarīgs dokuments kā jebkurš cits, jo tas kalpo kā rakstveida pierādījums un tajā nedrīkst būt abpusēji nesaskaņoti labojumi. Diemžēl daļa sabiedrības joprojām uzskata, ka tas nav nekas slikts – rīkoties negodīgi un nedaudz samelot. Parakstot dokumentu, kurā ir nepatiesa informācija par negadījuma apstākļiem, arī cietušajai pusei var draudēt kriminālatbildība. Tomēr esam pārliecināti, ka, pateicoties sistemātiskam darbam un sabiedrības līdzdalībai, šī tendence mainīsies,» skaidro «ERGO» Atlīdzību regulēšanas nodaļas vadītājs Ivars Vismanis.

Apdrošinātājs atgādina, ka saskaņotā paziņojuma veidlapas iespējams saņemt pie sava apdrošinātāja, kā arī degvielas uzpildes stacijās un citviet. Tāpat apdrošinātājs aicina autovadītājus savlaicīgi un iepazīties ar rekomendācijām, kādās situācijās un kā pareizi paziņojums ir lietojams.

Saskaņotos paziņojumus var negadījuma vietā var aizpildīt tikai tad, ja pastāv visi zemāk minētie priekšnoteikumi:

•Ceļu satiksmes negadījumā (CSNg) ir iesaistīti tikai divi transportlīdzekļi;

•Nav cietušas personas;

•Nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai;

•CSNg iesaistītajiem transportlīdzekļiem nav radušies tādi bojājumi, kuru dēļ tie nedrīkst vai nevar turpināt ceļu;

•CSNg iesaistītie autovadītāji spēj vienoties par visiem būtiskajiem CSNg apstākļiem.

Uz augšu