Izglābsim Arti no nebeidzamajiem dūrieniem un komas riska

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Foto no personīgā arhīva

Artim ir 15 gadi, un gandrīz jau pusi savas dzīves viņš slimo ar 1. tipa cukura diabētu. Pastāvīgās injekcijas un bailes no komas riska ir palikušas pagātnē tikai tad, kad pirms diviem gadiem Artim tika nopirkts speciālais insulīna pumpis. Mūsdienīga ierīce ir piestiprināma pie ķermeņa, un tā nepārtraukti kontrolē cukura līmeni asinīs. Taču šim pumpim ir vajadzīgi arī maināmie katetri un rezervuāri, kuri maksā ļoti dārgi.

Artis mācās 8. klasē. Kopš agras bērnības viņš vienmēr ir bijis dzīvespriecīgs un aktīvs bērns, brīvajā laikā daudz sportojis: vasarā nodarbojās ar peldēšanu un volejbolu, ziemā – ar slidošanu un zemledus makšķerēšanu.

Pirms sešiem gadiem Arta un viņa ģimenes dzīve krasi mainījās. Zēns nezināma iemesla dēļ sāka ātri nogurt, slikti jutās, un viņam parādījās savāda vājuma sajūta. Kad noraizējušies vecāki vērsās pie ārsta, tad tika noteikta smagā diagnoze – 1. tipa cukura diabēts. Drīzumā Artim piešķīra invaliditāti.

Cukura diabēts ir endokrīnās sistēmas slimība, kuras laikā organisms pārstāj patstāvīgi izstrādāt insulīnu. Cukura līmenis Arta asinīs ir ļoti nepastāvīgs, to ir regulāri jāmēra un jāveic insulīna injekcijas 4-5 reizes dienā.

Šis 1. tipa cukura diabēts ir hroniska slimība, to nevar izārstēt, bet ar to var iemācīties dzīvot.

Artim ārstējoties ar daudzkārtējām insulīna injekcijām neizdevās panākt apmierinošu diabēta kompensāciju. Turklāt viņš ļoti pārdzīvoja par pastāvīgiem dūrieniem. Visgrūtāk Artim nācās ierobežot savas sportiskās aktivitātes, jo pie lielām fiziskām slodzēm strauji krītas cukura līmenis asinīs.

Diabēts izmainīja arī ierasto mācību ritmu skolā. Lai Artis skolā varētu nodrošināt labu glikēmijas kontroli, viņam regulāri ar glikometru bija jāmērī cukura līmenis asinīs (dažreiz arī stundās), jāseko uztura plānojumam un jāinjicē sev insulīns.

Artis bija tajā pusaudža vecumā, kad bērni nelabprāt stāsta par to, kā jūtas. Un tas ir ļoti bīstami, jo straujas cukura līmeņa izmaiņas asinīs bieži vien izraisa hipoglikēmiju. Ja palaist garām brīdi, kad cukura līmenis krītas, tad iestājas hipoglikēmija, un bērns var nonākt komas stāvoklī.

Lai izvairītos no komas riska, ārsti ieteica pielietot terapiju ar insulīna pumpja izmantošanu, kas uztur stabilu insulīna līmeni 24 stundas diennaktī.

Pumpis izmaksāja dārgi, bet ar kādas labdarības biedrības palīdzību pirms diviem gadiem to izdevās nopirkt. Ar šo pumpi Artim parādījās iespēja sadzīvot ar viltīgo slimību. Jo vairs nevajadzēja vairākas reizes dienā ar insulīna zīmuli veikt injekcijas, mērīt cukura līmeni ar glikometru – to visu izdara insulīna pumpis.

Arta dzīvē pienāca atvieglojums, un atkal parādījās iespēja nodarboties ar mīļākajiem sporta veidiem, neraizējoties par straujiem cukura līmeņa kritumiem. Arī skolas gaitas kļuva vieglākas.

Insulīna pumpis ir vienmēr līdzās. Bet diemžēl ar insulīna pumpi vien nepietiek, tam ir vajadzīgas palīgierīces: katetri Quick Set un rezervuāri Metronoc. Tie maksā ļoti dārgi, un tos ir bieži jāmaina. Ilgu laiku vecāki tika galā ar to iegādi patstāvīgi, bet tagad ģimenē ir tikai viens strādājošais pieaugušais, un Arta vecākā māsa vēl mācās.

Tuvāko divu gadu laikā maināmo katetru un rezervuāru iegādei būs nepieciešami 3000 eiro. Ja vecāki neatradīs, kur ņemt naudu šo preču iegādei, tad Artim nāksies atteikties no pumpja un atgriezties pie pastāvīgiem sāpīgiem dūrieniem!

Papildu cukura diabētam Artim ir atklāta arī encefalopātija, un šai slimībai ir negatīva ietekme uz bērna psihi. Tāpēc ir nepieciešams rehabilitācijas kurss pie psihologa. Šobrīd šīs nodarbības Artim ir ļoti vajadzīgas.

Pavisam ir nepieciešami 3897,15 eiro.

Diemžēl ģimene pašu spēkiem nevar savākt tik lielu summu.

Lūdzam palīdzēt Artim – izglābiet bērnu no nebeidzamajiem dūrieniem un komas riska!

Zvanot pa tālruni 90006782, Jūs ziedosiet € 1,42 nepieciešamā katetru un rezistoru daudzuma iegādei insulīna pumpim.

Lai palīdzētu Artim, Jūs varat ziedot ar pārskaitījumu uz kādu no zemāk norādītajiem kontiem, ierakstot maksājuma mērķī «Veselības Fonds: Artim Reliņam».

Rekvizīti:

Nosaukums: Biedrība «Sociāli nozīmīgu projektu centrs «Varonis»»

Reg. Nr: 40008142130

Jur. adrese: Akadēmijas laukums 1, Rīga, LV-1050

-SWEDBANK- Swift : HABALV22

LV56HABA0551025632423

-NORDEA- Swift : NDEALV2x

LV50NDEA0000083204700

-DNB- Swift : RIKOLV2X

LV79RIKO0002013211470

-CITADELE- Swift : PARXLV22

LV94PARX0013419570001

paypal: paypal@varonis.lv

* Šis ir apmaksāts reklāmas raksts

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu