Latvijas iekšzemes kopprodukts pērn pieaudzis par 2,4% (55)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pērn, salīdzinot ar 2013.gadu, salīdzināmajās cenās palielinājies par 2,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

IKP pērn faktiskajās cenās bija 24,1 miljards eiro, bet 4.ceturksnī - 6,5 miljardi eiro.

Pērn 4.ceturksnī IKP salīdzināmajās cenās pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem pieauga par 2,1%, salīdzinot ar 2013.gada 4.ceturksni, bet salīdzinājumā ar 2014.gada 3.ceturksni bija kāpums par 0,6%.

IKP pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem 2014.gada 4.ceturksnī ir palielinājies par 2,1%, salīdzinot ar 2013.gada attiecīgo periodu.

Pagājušajā gadā, salīdzinot ar 2013.gadu, audzis četru vadošo apstrādes rūpniecības nozaru temps: koksnes un koka izstrādājumu ražošana palielinājās par 7%, pārtikas produktu ražošana - par 2%, gatavo metālizstrādājumu ražošana - par 2% un nemetālisko minerālu ražošana - par 1%. Negatīva ietekme uz apstrādes rūpniecības tempu bija ražošanas apjoma kritumam iekārtu un ierīču remonta un uzstādīšanas nozarē par 25%, apģērbu ražošanā - par 17% un dzērienu ražošanā - par 11%.

Būvniecības produkcijas apjoms pieauga par 8%. Vislielākais apjoms (21% no kopējā) bija šoseju, ielu, ceļu un dzelzceļa līniju būvniecībā, kas tomēr bija par 2% mazāk nekā 2013.gadā. Dzīvojamo ēku būvniecībā apjomi palielinājās par 31%, izglītības iestāžu būvniecībā - par 88%, rūpniecības ražošanas ēku un noliktavu būvniecībā - par 9%. Samazinājās maģistrālo cauruļvadu, komunikācijas un spēka līniju būvniecības apjomi 22% apmērā.

Mazumtirdzniecība palielinājās par 4%, tai skaitā auto degvielas mazumtirdzniecības apjomi - par 6%. Par 3% pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču tirdzniecība.

Transporta nozares pieaugumu veicināja kravu apgrozības palielināšanās par 7% autotransportā un par 5% ostās. Pasažieru pārvadājumi autotransportā saglabājušies iepriekšējā gada līmenī.

Izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi sniegti attiecīgi par 3% un 4% vairāk. Tūrisma biroju darbība paplašinājusies par 3%.

Izklaides un atpūtas pakalpojumu apjoms palielinājies par 10%, savukārt azartspēļu nozarē vērojams pieaugums par 8%.

2014.gada 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2013.gada 4.ceturksni apstrādes rūpniecības temps samazinājās par 2%. Kritums vērojams divās no vadošajām apstrādes rūpniecības nozarēm: pārtikas produktu ražošanā - par 4% un gatavo metālizstrādājumu ražošanā - par 0,3%. Arī nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas nozarē vērojams samazinājums par 0,1%. Apstrādes rūpniecību pozitīvi ietekmēja produkcijas kāpums koksnes un koka izstrādājumu apakšnozarē par 4%, mēbeļu ražošanā - par 10% un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - par 58%.

Būvniecības tempa kāpumu veicināja šoseju, ielu un ceļu būvniecības pieaugums par 13%, dzīvojamo māju būvniecība - par 9%. Izglītības iestāžu būvniecības un remonta apjoms pieauga par 86%. Inženierbūvju produkcija samazinājās par 8%, ko būtiski ietekmēja produkcijas apjoma samazinājums maģistrālo cauruļvadu, spēka un komunikācijas līniju būvniecībā par 31%, kā arī ostu būvniecībā - par 57%.

Mazumtirdzniecība pērn 4.ceturksnī palielinājās par 4%, tai skaitā auto degvielas mazumtirdzniecības apjomi - par 11%. Pārtikas preču mazumtirdzniecība palielinājās par 1%, bet nepārtikas preču tirdzniecība, neieskaitot degvielu, - par 4%.

Izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi sniegti attiecīgi par 1% un 4% vairāk. Ceļojumu biroju, tūrisma operatoru un rezervēšanas pakalpojumu apjoms palielinājies par 1%.

Transporta nozares pieaugumu veicināja apgrozījuma kāpums autotransporta darbībā: par 13% - kravu pārvadājumos un par 3% - pasažieru pārvadājumos. Kravu apgrozība ostās palielinājusies par 10%.

Izklaides un atpūtas pakalpojumu nozarē pieaugums par 13%, savukārt azartspēļu nozarē kāpums par 11%.

2014.gadā, salīdzinot ar 2013.gadu, privātais galapatēriņš faktiskajās cenās palielinājies par 3%. Paaugstinājās mājsaimniecību izdevumi lielākajās izdevumu grupās: pārtikai - par 4%, mājokļa uzturēšanai - par 0,2% un transportam - par 1%, kā arī par 6% vairāk atpūtas un kultūras pakalpojumiem. Bruto pamatkapitāla veidošana pieauga par 4%. Preču eksports palielinājies par 3%, bet pakalpojumu eksports samazinājies par 5%. Preču importa apjomi pieauga par 2%, bet pakalpojumu imports krities par 5%.

Privātais galapatēriņš salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2%, tai skaitā izdevumi pārtikai - par 4%, transportam - par 2%, atpūtai un kultūrai - par 5%. Savukārt izdevumi mājokļa uzturēšanai samazinājušies par 1%.

Izdevumi bruto pamatkapitāla veidošanai palielinājās par 2%. To ietekmēja investīciju apjomu palielināšanās transporta un uzglabāšanas nozarē par 13%, apstrādes rūpniecībā - par 22%. Ieguldītās investīcijas valsts pārvaldē samazinājās par 4%.

Preču eksports palielinājies par 5%, bet pakalpojumu eksports sarucis par 5%. Preču importa apjomi kāpuši par 2%, bet pakalpojumu imports samazinājies par 3%.

2014.gada 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2013.gada 4.ceturksni privātais galapatēriņš faktiskajās cenās pieauga par 3%. Mājsaimniecību izdevumi pārtikas iegādei palielinājās par 2%, bet mājokļa uzturēšanas izdevumi - par 0,2%. Mājsaimniecību izdevumi transportam samazinājās par 2%, tie ir izdevumi sabiedriskajam transportam, transporta līdzekļu iegādei un ekspluatācijai. Bruto pamatkapitāla veidošana pieauga par 3%. Preču eksports palielinājies par 4%, bet pakalpojumu eksports samazinājies par 8%. Preču importa apjomi pieauga par 3%, bet pakalpojumu imports krities par 5%.

Privātais galapatēriņš salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2%, tai skaitā izdevumi pārtikai - par 3%, transportam - par 2%, atpūtai un kultūrai - par 9%. Savukārt izdevumi mājokļa uzturēšanai samazinājās par 2%. Izdevumi bruto pamatkapitāla veidošanai palielinājās par 0,4%. Preču eksports pieauga par 5%, bet pakalpojumu eksports samazinājās par 6%. Preču importa apjomi palielinājās par 4%, bet pakalpojumu imports saruka par 7%.

Latvijas IKP pieaugums 2013.gadā bija 4,2%.

Komentāri (55)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu