Patēriņa cenas oktobrī Latvijā augušas par 0,7%; gada inflācija saglabājusies 3,2% līmenī

Āgenskalna tirgus āra teritorijā atsācis pārtikas un nepārtikas preču katru dienu, izņemot pirmdienas, no plkst.7.30 līdz 19.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Latvijā šogad oktobrī salīdzinājumā ar septembri patēriņa cenas pieaugušas par 0,7%, bet gada inflācija - šogad oktobrī salīdzinājumā ar 2017.gada oktobri - saglabājusies 3,2% līmenī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, oktobrī audzis par 2,5%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2018.gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, precēm cenas pieauga par 1,1%, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada oktobri precēm cenas pieauga par 3,3%, bet pakalpojumiem - par 3%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu izmaiņām šogad oktobrī salīdzinājumā ar septembri bija cenu pieaugumam apģērbam un apaviem, pārtikai un bezalkoholiskiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam dažādu preču un pakalpojumu grupai.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,8%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+14%), sieram un biezpienam (+2,3%), olām (+4,3%), sviestam (+5,9%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+3,3%), mājputnu gaļai (+1,1%), augu eļļai (+4,6%) un makaronu izstrādājumiem (+3,9%). Savukārt lētāki bija svaigi augļi (-6,4%), kafija (-2,6%), kā arī žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (-1%).

Turpinoties ziemas sezonas apģērbu nonākšanai tirdzniecībā, apģērbiem cenas mēneša laikā palielinājās par 6,7%. Savukārt apaviem vidējais cenu līmenis samazinājās par 3,7%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā pieauga par 0,7%. Dārgāks bija cietais kurināmais un siltumenerģija.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas salīdzinājumā ar septembri palielinājās par 1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 2,6%, tostarp dīzeļdegvielai - par 3,1%, benzīnam - par 1,6% un auto gāzei - par 5,4%. Vidējais cenu līmenis pieauga rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 1,1%, ko noteica cenu kritums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija barībai lolojumdzīvniekiem, tabakas izstrādājumiem, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās viesnīcu pakalpojumiem.

Savukārt 2018. gada oktobrī, salīdzinot ar 2017.gada oktobri, lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, veselības aprūpei.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+16,1%), olām (+12,9%), konditorejas izstrādājumiem (+4%), maizei (+3,1%), svaigām vai atdzesētām zivīm (+14,9%), gaļas izstrādājumiem (+5,9%), sieram un biezpienam (+2,3%), piena produktiem (+1,9%), kā arī augļu un dārzeņu sulām (+6,5%). Savukārt cenas samazinājās cukuram (-23,5%), svaigiem augļiem (-6,2%), kafijai (-6,6%), pienam (-3,7%), kā arī mājputnu gaļai

(-1,6%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 5,3%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 4,6%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam, bet tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,5%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 5,7%. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, ūdensapgāde, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kā arī kanalizācijas pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 2,6%. Cenu pieaugums bija zobārstniecības pakalpojumiem, ārstu speciālistu pakalpojumiem un farmaceitiskajiem produktiem.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija degvielai (+17,6%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 20,3%, benzīns - par 15,3% un auto gāze - par 9,3%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 4%, ko galvenokārt noteica cenu kāpums ēdināšanas pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija apģērbiem, televīzijas abonēšanas maksai, telekomunikāciju pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai. Toties lētākas kļuva personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi.

Uz augšu