Sv 29.11.2020.

Serbijas premjere pieļauj kara iespējamību ar Kosovu

Serbijas premjerministre Ana Brnabiča.

FOTO: Reuters / Scanpix

Serbijas premjerministre Ana Brnabiča trešdien pauda cerību, ka Belgradai nebūs jādodas karā ar Kosovu sakarā ar tās plāniem izveidot savu armiju.

Kosova nākamajā nedēļā gatavojas balsot, vai izveidot savu armiju. Pēc 1998.-1999. gada kara ar Serbiju Kosova savas drošības garantēšanā paļaujas uz NATO spēkiem.

Plāni par armijas izveidošanu ir sadusmojuši Serbiju, kura joprojām atsakās atzīt savas bijušās provinces neatkarību.

"Es ceru, ka mums nekad nebūs jāizmanto sava armija, taču šobrīd tā ir viena no iespējām, jo mēs nevaram noskatīties uz vēl vienu etnisko tīrīšanu," reportieriem pavēstīja Brnabiča.

8

Iepriekšējā dienā Belgrada apsūdzēja Kosovu, ka tā cenšas padzīt serbu minoritāti, sperot soļus armijas izveidošanai un atsakoties atcelt 100% muitas tarifu Serbijas precēm.

Belgrada tos nodēvējusi par draudiem 120 000 cilvēku lielajai Kosovas serbu minoritātei.

"Ir samērā skaidrs, ka paziņojums par armijas veidošanu un uzstājīga 100% nodokļa saglabāšana Serbijas precēm, iecerēta, lai padzītu serbus no Kosovas," paziņojumā pēc sarunām ar Ķīnas vēstnieku norādījis Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs.

8

Viņš brīdinājis, ka šie soļi var "novest pie katastrofas, jo Serbija nevar mierīgi novērot serbu tautas iznīcināšanu un to nedarīs".

Kosovas neatkarību jau atzinušas vairāk nekā 110 valstis, arī 23 no 28 ES dalībvalstīm, taču Serbija bijušo provinci joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu. Šo nostāju atbalsta arī Belgradas sabiedrotā Krievija.

Tomēr Serbija citu reģiona valstu vidū ir lielākais Kosovas tirdzniecības partneris, un tās eksporta apjoms uz bijušo provinci ik gadu sasniedz 400 miljonus eiro.

Aktuālākās ziņas