Policija pret protestētājiem Honkongas lidostā izmanto piparu gāzi

Protesti Honkongā.

FOTO: Reuters/ScanPix

Honkongā policija otrdien, 13. augustā, pielietojusi piparu gāzi pret protestētājiem pie lidostas, ziņo mediji.

Protestētāji pavadīja kādu vīrieti, kurš tika aizvests ātrās palīdzības automašīnā. Viņi nobloķēja ceļu policijas autofurgonam, kurā atradās aptuveni 20 policisti, ziņoja aģentūras AFP žurnālists.

Policisti izlēca no autofurgona un izdzenāja protestētājus, izmantojot piparu gāzi. Vismaz divus cilvēkus policija aizturēja, ziņoja AFP.

Jau vēstīts, ka Honkongas lidostā otrdien atkal sapulcējušies tūkstošiem cilvēku, kas protestē pret policijas vardarbību un ir paralizējuši lidostas darbu, tāpēc jau otro dienu pēc kārtas pārtraukta lidmašīnu izlidošana.

Vēl simtiem protestētāju sapulcējušies reģistrācijas zonā un cenšas kavēt pasažieru došanos uz reģistrāciju un drošības kontroli. "Esiet kopā ar Honkongu, esiet kopā ar brīvību!" viņi skandēja.

Protestētāji nosoda policijas brutalitāti, apspriežot iepriekšējās protesta akcijas, kas regulāri tiek rīkotas Honkongā, pieprasot valdībai pārtraukt centienus ierobežot demokrātiju.

Arī pirmdien vairāki tūkstoši protestētāju sapulcējās lidostā, tāpēc tika pārtraukta lidmašīnu izlidošana. Tā tika atsākta otrdienas rītā, un aizkavēto reisu dēļ lidostā ir liels sastrēgums.

Protestus Honkongā sākotnēji izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Lai gan protestu spiediena rezultātā Honkongas parlaments likumprojektu atlika, protesti pārauguši plašā kustībā, pieprasot Pekinai pārtraukt centienus mazināt demokrātiju Honkongā un veikt demokrātiskas reformas.

Protestētāji vēlas, lai no amata atkāpjas Pekinas atbalstītā Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama, lai tiek sarīkotas demokrātiskas vēlēšanas, lai tiek veikta neatkarīga izmeklēšanu par policijas reakciju uz demonstrācijām un tiek atbrīvoti protestos iepriekš aizturētie cilvēki.

Ķīnas centrālā valdība sākotnēji klusēja par protestiem Honkongā, bet pēdējās nedēļās izteikusi vairākus brīdinājumus, aicinot Honkongu nenovērtēt par zemu "centrālās valdības milzīgo spēku".

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047. gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.

Uz augšu