P, 15.08.2022.

Jaunākā informācija par zarnu infekcijas masveida saslimstību Siguldas pusē

Jaunākā informācija par zarnu infekcijas masveida saslimstību Siguldas pusē
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 4
Foto: Pixabay

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis atsevišķus higiēnas prasību pārkāpumus pārbaudītajās izglītības iestādēs Siguldā, kurām ēdināšanas pakalpojumus nodrošina "Baltic Restaurants Latvia", pastāstīja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere. Līdz šim sešiem no Siguldas puses Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nonākušajiem bērniem apstiprināta mikroorganisma "E.Coli" jeb zarnu nūjiņu izraisīta infekcija, informēja slimnīcas pārstāve Vita Šteina.

"Šobrīd pārbaudes tiek veiktas tajās izglītības iestādēs Siguldā, kuros ēdināšanas pakalpojumus nodrošina "Baltic Restaurants Latvia". Pārbaudēs ir konstatēti atsevišķi higiēnas prasību pārkāpumi," apstiprināja Meistere.

Viņa pastāstīja, ka no brīža, kad saņemta informācija par saslimšanas gadījumiem līdz šodienai, 17. septembrim, PVD ir pārbaudījis kopumā 13 Siguldas izglītības iestādes, uzņēmuma "Jelgavas augļi" noliktavu, kā arī "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes cehu un divus Siguldas mazumtirdzniecības uzņēmumus.

Pēc Meisteres teiktā, laboratoriskajai izmeklēšanai ir nosūtīti 80 nomazgājumi uz Verotoksigēno E.coli (saņemti 58 rezultāti, kas ir negatīvi), 15 produkti uz Verotoksigēno E.coli (saņemti četri rezultāti, kas ir negatīvi). Laboratoriskajai izmeklēšanai nosūtīto 20 nomazgājumu no virsmām higiēnas atbilstības noteikšanai rezultāti vēl nav saņemti, kā arī nav saņemti rezultāti 50 nomazgājumiem dezinfekcijas efektivitātes noteikšanai.

Kā ziņots, PVD 17. septembrī konstatējis, ka Siguldas pirmskolas izglītības iestādē "Tornīši", kurā audzēkņiem konstatēta akūta zarnu infekcija, ēdināšana līdz šim notikusi nelegāli. Tā nebija reģistrēta PVD, tātad līdz šim ēdināšana tur notikusi nelegāli un ne reizi nav pārbaudīta. Turpinot Siguldas izglītības iestāžu pārbaudes, PVD konstatējis vēl divas dienestā nereģistrētas izglītības iestādes - "Pumpurdārzs" un skola "Baltais flīģelis".

» "Konkrētā ceha darbība ir apturēta, līdz viņi paņems lupatu un to izmazgās." PVD par "Jelgavas augļiem"

Tāpat konstatēts, ka starp izglītības iestādēm tiek nodrošināta nelegāla pārtikas pārvadāšana, ko veic SIA "Point to Point".

Visos gadījumos, kad konstatēta nereģistrēta darbība pārtikas apritē, ir sāktas lietvedības administratīvā pārkāpuma lietā.

Kopumā līdz šim slimnīcā ar aizdomām par infekciju nonākuši 15 bērni no Siguldas puses. Par septiņiem no viņiem ir saņemti analīžu rezultāti, seši no tiem pozitīvi.

» Francijā miris zēns, kurš 2011. gadā inficējies ar E. coli baktēriju

Pēc Šteinas paustā, patlaban Bērnu slimnīcā ārstēšanos turpina pieci bērni, tostarp trīs Intensīvās terapijas nodaļā, bet vēl divi - Infekciju nodaļā. Slimnīcā informēja, ka bērnu, kuri atrodas Intensīvās terapijas nodaļā, stāvoklis joprojām ir smags, tomēr stabils.

Kā ziņots, līdz 17. septembrim Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) veiktās šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītās infekcijas jeb STEC uzliesmojuma epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā Siguldā zarnu infekcijas simptomi atklāti kopumā 32 cilvēkiem, tostarp 28 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem.

Informācija par saslimušajiem iegūta no slimnīcām un ģimenes ārstiem. Piemēram, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vērsušies visvairāk jeb 15 bērni. Septiņi no šiem bērniem ir hospitalizēti, bet pārējie atrodas ģimenes ārstu uzraudzībā.

SPKC informēja, ka smaga STEC infekcijas komplikācija - hemolītiski urēmiskais sindroms - konstatēta četriem bērniem. STEC infekcija līdz šim laboratoriski apstiprināta trīs saslimušajiem bērniem. Diviem saslimušajiem bērniem STEC infekcija nav apstiprinājusies. Pārējiem slimniekiem laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti vēl nav saņemti.

Zarnu infekcijas simptomi konstatēti bērniem un darbiniekiem piecās Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās ēdinātājs ir "Baltic Restaurants Latvia".

Atbildīgās iestādes aizvien turpina meklēt zarnu infekcijas izplatības cēloni.

Otrdien tapa zināms, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nopietnu higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturējis SIA "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes ceha darbību. Uzņēmums piegādāja produktus arī "Baltic Restaurants Latvia", tajā skaitā Siguldai.

Vaicāts, vai šo Jelgavas uzņēmumu var jau sasaistīt ar saslimšanas gadījumiem Siguldā, dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis gan atbildēja noliedzoši, jo vēl nav saņemti noņemto paraugu analīžu rezultāti.

Tāpat otrdien PVD paziņoja, ka Siguldas pirmskolas izglītības iestādē "Tornīši", kurā audzēkņiem konstatēta akūta zarnu infekcija, ēdināšana līdz šim notikusi nelegāli. "Pirmsskolas izglītības iestāde "Tornīši" nemaz nebija reģistrēta PVD, tātad līdz šim ēdināšana tur notikusi nelegāli un ne reizi nav pārbaudīta," sacīja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu