Latvijā pacientam pirmo reizi veikta trahejas rekonstrukcija

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Slimnīca. Ilustratīvs attēls.
Slimnīca. Ilustratīvs attēls. Foto: Unsplash

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Gaiļezers" Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļā pagājušā gada novembrī veikta Latvijā pirmā trahejas augšējās daļas rekonstrukcijas operācija, informē RAKUS pārstāve Ilga Namniece.

Pēc operācijas pacients slimnīcā pavadīja nedaudz ilgāk par mēnesi, kura laikā veselības stāvoklis stabilizējās, savukārt īsi pirms Jaunā gada pacients tika izrakstīts no slimnīcas un devās mājup. Kā informēja slimnīcas pārstāve, pacienta atveseļošanās laikā tika izņemts mākslīgais elpvads, kas atgrieza pacientam spēju brīvi elpot - bez palīgierīcēm un papildus skābekļa nodrošinājuma. Pēc operācijas vairs neesot novērots elpas trūkums vai smakšana un pacienta runas spējas atgriezusies normas robežās.

Savainojumus pacients guvis pagājušā gada pavasarī, kad viņš cieta smagā ceļu satiksmes negadījumā. Pacientam, kurš ir 51 gadu vecs vīrietis, līdztekus citiem ķermeņa savainojumiem attīstījās arī elpvada sašaurinājums. Lai novērstu negadījumā iegūto traumu sekas, viņam tika veiktas vairākas operācijas. Vienā no šīm operācijām pacientam kaklā tika ievietots mākslīgais elpvads, bet, neskatoties uz to, pacients ik pa laikam piedzīvoja elpas trūkumu, smakšanas epizodes, nespēja patstāvīgi elpot un tika nogādāts slimnīcā ar Neatliekamās medicīnas un palīdzības dienesta auto, kur viņam tika sniegta palīdzība.

Ņemot vērā minētos faktorus, tika nolemts veikt trahejas rekonstrukciju. Operācija noritēja vairākos etapos un tā ilga deviņas stundas, tās laikā tika veikta video-asistēta endoskopija, ko nodrošināja ārsts-bronhologs Ainārs Zariņš. Tas bijis nepieciešams, lai Latvijas Onkoloģijas centra ārsti-otolaringologi Elza Rāte un Romāns Dzalbs veiktu balsenes un trahejas sašaurinājuma izgriešanu, netraumējot balss saites.

Vēlāk pacientam tika ievietots trahejas stents, kas nodrošināja jaunā elpvada pagaidu stabilitāti. Savukārt mikroķirurgu komanda - ārsti Jānis Zariņš, Kalvis Pastars un rezidente Marta Taurīte - veica divu atsevišķu apasiņotu audu komponentu transplantāciju no pacienta ceļa locītavas apvidus. No ādas un zemādas audiem tika atjaunota trahejas iekšējā daļa, savukārt transplantētais kauls tika izmantots, lai atjaunotu trahejas karkasu, kas kopā nodrošina elpvada funkcionalitāti un stabilitāti.

Lai gan pacientam vēl būs jāturpina rehabilitācija, pateicoties Austrumu slimnīcā veiktajai operācijai, pacienta veselības stāvoklis un dzīves kvalitāte tagad ir būtiski uzlabojusies, uzsver slimnīcas pārstāvji. "Šādas operācijas tiek reti veiktas arī citviet Eiropā, jo ir ļoti sarežģītas un saistītas ar lielu komplikāciju risku," informēja stacionāra "Gaiļezers" Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ķirurgs Jānis Zariņš.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu