Pk 27.11.2020.

"Mēs darīsim visu iespējamo." Bordāns, Kariņš, Levits un citas atbildīgās iestādes sola rīkoties, lai Misāni neizdotu DĀR

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns

FOTO: Valsts kanceleja

Ministru prezidents, vairāki ministri un Ģenerālprokuratūra uzrunājusi savus Dānijas kolēģus, cenšoties pasargāt Latvijas pilsoni Kristīni Misāni no barga cietumsoda Dienvidāfrikas Republikā (DĀR), trešdien, 15. janvārī, vēstīja LTV raidījums "Panorāma".

Premjers Krišjānis Kariņš (JV) esot uzrunājis Dānijas premjerministri un "lūdzis veicināt, lai viņu tieslietu speciālisti runā ar mūsu tieslietu speciālistiem."

"Iespējams, ka varētu tādā ceļā atrast kādu risinājumu. Man nav nekādas indikācijas, ka tas ir iespējams vai tas nav iespējams," pauda premjers.

Tieslietu ministrija lietai sekojuši jau no pagājušā gada sākuma un ministrs Jānis Bordāns (JKP)  sola rīkoties.

"Mēs darīsim visu iespējamo. Mēs esam komunicējuši ar Dāniju. Protams, grūti vicināt dūres pēc kautiņa, kad to bija iespējams izdarīt. Ja nav izdarīts, tad visi šie pasākumi ir daudz grūtāki, daudz sarežģītāki. Ir daudz vairāk sabiedrībai jāiesaistās," "Panorāmai" pauda tieslietu ministrs.

Kristīnes Misānes māsa Mārīte Batraka gan vēstījusi, ka tieslietu ministra birojā uzklausīja tikai vēlu rudenī un ministrijas iesaisti pirms tam viņa vērtē kā formālu.

Tikmēr prokuratūra, kura iepriekš neprasīja Dānijai Misāni izdot tiesāšanai Latvijā, tagad cenšas panākt sievietes neizdošanu Dienvidāfrikas Republikai. Ģenerālprokuratūrā raidījumam aizvien norādīja, ka rīkojušies tā, kā to paredz likums.

"Vakardien mēs esam nosūtījuši Dānijas ģenerālprokuroram vēstuli ar lūgumu tikties klātienē un pārrunāt, vai vēl kaut ko ir iespējams darīt un apturēt šo Kristīnes Misānes izdošanu. Atbilde vēl nav saņemta," "Panorāmu" informēja Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska.

Notikušo bez ievērības sola neatstāt arī Valsts prezidents Egils Levits. Nākamnedēļ Levits piedalīsies Pasaules ekonomikas forumā Davosā, kura laikā viņš lūdzis tikšanos ar Dienvidāfrikas Republikas atbildīgajām amatpersonām.

Dāņu kolēģi Jepi Kofodu par šo lietu uzrunājis arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV). Viņš arī aicināja Dienvidāfrikas ārlietu ministri Naledi Pando iespējami ātrāk noslēgt abu valstu starptautiskās tiesiskās palīdzības līgumu.

Koalīcijas deputāti savukārt rosina Saeimai pieņemt lēmumu par mudinājumu Dānijai, lai Latvijas pilsone Kristīne Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai (DĀR), trešdien vēstīja aģentūra LETA.

Misānes pārstāvji epriekš norādīja, ka sieviete 2011. gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Rūpējoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018. gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādījuši radinieki. 2018. gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu.

Šodien pie Dānijas vēstniecības norisinājās pikets pret Misānes izdošanu DĀR, kur viņai draud 15 gadus ilgs cietumsods.

Aktuālākās ziņas