Bāliņš pēc Kivlenieka debijas NHL: Viņš apzinās savus mērķus

Matīss Kivlenieks

FOTO: AP/Scanpix

Nacionālajā hokeja līgā (NHL) debitējušais vārtsargs Matīss Kivlenieks jaunības gados treniņos pārsvarā bijis mierīgs puisis, tomēr ir bijušas reizes, kad sportistu nācies arī padzenāt, sarunā ar aģentūru LETA teica hokejista ilggadējais treneris Guntis Bāliņš.

Kivlenieks svētdien NHL debijas spēlē ielaida tikai vienus vārtus un palīdzēja savai komandai Kolumbusas "Blue Jackets" izcīnīt uzvaru, kā rezultātā viņš tika atzīts par spēles otro zvaigzni.

"Blue Jackets" viesos ar 2:1 (0:1, 0:0, 2:0) uzvarēja Ņujorkas "Rangers", svinot jau piekto panākumu pēc kārtas.

Kivlenieks vārtos aizvadīja visu spēli un tika galā ar 31 no 32 pretinieku metieniem, atvairīdams 96,9% raidījumu.

"Kā reiz vakar ar vēl vienu treneri, kurš reiz trenēja Matīsu runājām, ka būtu labi, ja viņam tiktu dota iespēja. Tāpat cerējām, ka saņemot iespēju, viņš aizvadīs labu spēli," teica viens no Kivlenieka ilggadējiem treneriem Bāliņš. "Spēli vēl gan neredzēju, bet vakarā mājās to noskatīšos."

Pēc spēles "Blue Jackets" galvenais treneris Džons Tortorella atzīmēja, ka latvietis vārtos bijis tik mierīgs, cik vārtsargs savā debijā "Madison Square Garden" arēnā var vien būt. Līdzīgas īpašības Kivleniekā izcēla arī Bāliņš.

"Kad viņš vēl trenējās pie manis, būdams gados jaunāks, treniņos viņš bija mierīgs, bet reizēm mēdza arī uzjautrināties. Vārtos viņš bija mierīgs un netrakoja," vārtsarga nosvērtību izcēla speciālists.

"Nenoliegšu, ka viņš arī bija nedaudz jāpadzenā, lai treniņš būtu pilnvērtīgāks."

Lai arī Kivlenieks dzimtenē pēdējos gados nav redzēts bieži, Bāliņam nedaudzajās tikšanās reizēs ir izdevies aprunāties ar hokejistu, kurš kopš pusaudža gadiem šķiet krietni vairāk pieaudzis.

"Kādu laiku atpakaļ satiku viņu Rīgā. Aprunājāmies un secināju, ka viņš ir kļuvis krietni pieaudzis. Palicis prātīgāks gan raksturā, gan tajā ko runā. Redzams, ka puisis apzinās savus mērķus un izprot, kurā virzienā dodas," Kivlenieka izaugsmi raksturoja Bāliņš.

"Patiesībā jau tikai tagad liekas, ka viss viņam ir izdevies, bet sākumā nemaz nebija tik viegli, jo viņš tika mētāts no viena gala uz otru."

"Domāju, ka turpmākajā karjerā viņam neklāsies vieglāk, jo aizvien būs jāgaida savas iespējas, kurās svarīgi būs rādīt stabilu sniegumu. Tas nedrīkst būt viļņveidīgs. Šajā klubā ir daudz talantīgu vārtsargu, tāpēc Kivleniekam vajadzēs smagi strādāt, lai izsistos viņiem cauri. Noteikti būs vajadzīga arī veiksme."

Latvijas vārtsargs Ziemeļamerikā izgājis cauri teju vai visiem līmeņiem. Aizokeāna karjeras ievadā viņš divas sezonas pavadīja Ziemeļamerikas Hokeja līgā (NAHL), vēlāk gadu nospēlēja Savienoto Valstu hokeja līgā (USHL), bet vēlāk jau lēnām caur Austrumkrasta hokeja līgu (ECHL) izsita ceļu tuvāk NHL, spēlēdams Amerikas hokeja līgā (AHL).

Bāliņš uzsvēra, ka prognozēt turpmāko karjeras attīstību vēl ir pāragri, bet skaidrs, ka ne visi sportisti ir gatavi tam, ko pretim liek NHL dzīve.

"Šajās līgās daudz kas ir atkarīgs no rakstura. Ne visi var izturēt to, kas tur notiek. Matīsam pirmajos gados bija nedaudz jāpamaina domāšana, bet kopumā to laiku viņš izturēja. Tagad jau lēnām viņam viss sāk izdoties," norādīja Bāliņš.

"Lai paliktu NHL, ir jāpieņem konkrēts lēmums, jo ne katrs tur spēj iejusties. Spēlētājiem ir jābūt spēcīgiem, jo nereti tiec nosūtīts uz zemāku līgu. Šādos brīžos galvenais ir neapvainoties un neizdomāt ko jaunu."

Kolumbusas vienības debitants svētdienas spēlē izgāja cauri arī nelielajām ugunskristībām, kuras piedzīvo ikviens hokejists savā pirmajā duelī. Kivlenieks bija pirmais hokejists, kurš devās laukumā, bet pārējie komandas biedri krietni nogaidīja līdz pievienojās viņam, ļaujot "jaunajam" izslidot pāris goda apļus. Pats vārtsargs pēc spēles norādīja, ka tiklīdz sapratis, kas notiek, sācis smieties.

Kivlenieks kļuva tikai par piekto latviešu vārtsargu, kurš aizvadījis vismaz vienu spēli NHL. Pirms Kivlenieka pasaules spēcīgākajā līgā vārtos stājušies ir arī Artūrs Irbe, Pēteris Skudra, Kristers Gudļevskis un viņa komandas biedrs Elvis Merzļikins.

19.janvāris Latvijas hokeja vēstures grāmatās paliks atmiņā ar retu ierakstu, jo vienas sezonas laikā vienā klubā debiju ir piedzīvojuši divi Latvijas vārtsargi. Kivleniekam debijas spēle padevās krietni labāk nekā Merzļikinam, kurš cīņā pret Pitsburgas "Penguins" ielaida septiņus vārtus, tonakt izceļoties arī Teodoram Bļugeram.

Nākamo spēli "Blue Jackets" aizvadīs trešdien pret Vinipegas "Jets".

Kolumbusas vienība ar 60 punktiem 50 spēles Austrumu konferencē ierindojas sestajā vietā.

Uz augšu